Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

KVÍZ: Jak dobře znáte ikonické role Jiřiny Bohdalové?

Info ikona
Jiřina Bohdalová

Jiřina Bohdalová je ikonickou českou herečkou a o svátcích jsme ji mohli vidět ve spoustě snímcích, a to jak v pohádkách, tak i v klasických českých filmech. Věříme, že jste snímky s ní neviděli poprvé. Otestujte v našem kvízu, jak dobře její role znáte.

Tereza Čaladi | 22. 01. 2024

Jiřina Bohdalová, které se láskyplně přezdívá „Bohdalka“, je královnou české komedie a herečkou první kategorie. Režisér Zdeněk Zelenka, který s ní spolupracoval na mnoha filmech, o ní řekl následovné: Jiřina Bohdalová je výjimečná. Někdo je dobrý v divadle, jiný ve filmu nebo estrádě. Ona ve všem. Kdyby žila v jiné době a jinde, byla by jednou z nejslavnějších a nejbohatších hereček světa. Takový komediální talent by nemohl ujít pozornosti hollywoodských filmařů.Ne nadarmo získala v roce 2010 Cenu Thálie za celoživotní mistrovství v činohře a hned dva České lvy. V kvízu můžete otestovat, jak dobře znáte její role a snímky, v nichž hrála. Pod ním se dočtete více o jejím životě.

Jak se Jiřina Bohdalová dostala k herectví?

Maminka malé „Bohdalky“ se ve svém volném čase věnovala ochotnicékmu divadlu a v tomhle směru velmi ovlivnila i svou dcerku. Jako holčičku ji zapsala do komparzu. Díky maminčině iniciativě získalauž v šesti letech roli v němém filmu Žižla na cestách, okolo deseti let účinkovala ve snímku Madla zpívá v Evropě a stala se z ní dětská hvězdička.

Později studovala herectví na DAMU. To přes komplikace, které v tu dobu postihly její rodinu, dokončila. Zakončila jej konkrétně v roce 1957 rolí v absolventském představení Josefina, kterého se zúčastnil i Jan Werich.

Od Jana Wericha také dostala nabídku na angažmá v Divadle ABC, kterou ráda přijala. Později hrála i v dalších divadlech. Od roku 1967 až do roku 2004 se stalo její domovskou scénou Divadlo na Vinohradech. A od roku 2005 do loňského roku (tedy 18 let) působila v Divadle na Jezerce. I když se svou divadelní kariérou loni, v 92 letech, skončila, její filmová stále pokračuje.

Momentálně natáčí film Svatá. Na svém kontu má celkově okolo 300 snímků. Její role jste si mohli otestovat výše. Opravdu se jedná o první dámu českého herectví.

Jaká matka, takvá dcera

Významnou herečkou se stala i dcera Jiřiny Bohdalové – Simona Stašová (68 let). Maminka ji už jako malou holčičku brávala do šatny a do zákulisí, kde si získala svou lásku k herectví. Nakonec absolvovala DAMU a od té doby (i již při škole) si zahrála několik velkých rolí. Jistě si ji pamatujete z Pelíšků nebo jako maminku Laury z Románu pro ženy. Mají spolu velmi blízký vztah.

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku