Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

KVÍZ z dějepisu: Pamatujete si významná historická data, která se učí na druhém stupni ZŠ?

Vraťte se na chvíli do lavic základní školy, konkrétně na druhý stupeň, a zkuste si připomenout, kolik si toho pamatujete ze základních významných historických dat. Vsadíme se, že i když dějepis nebyl vaším oblíbeným předmětem, některá z nich se vám do paměti vtiskla. A pokud patříte k fanouškům historie, bude to pro vás hračka.

Tereza Čaladi | 11. 08. 2023

Co se týče vztahů k dějepisným datům, lidé se podle nás dělí na dva tábory – buď je milují, nebo je nenávidí. Někteří se v hodinách dějepisu naprosto vyžívali v tom, kdy se jaká událost stala, důležitá dějepisná data a roky si snadno zapamatovali a testy je tak bavily. Jiní byli otrávení a pamatovali si spíše kontext událostí, než kdy přesně se staly. V každém případě nikdy není na škodu si významné historické milníky připomenout. I když jste patřili do první skupiny, může se stát, že jste některé základy již zapomněli. A pokud jste z druhé skupiny, možná překvapíte sami sebe. Zjistěte, jak jste na tom, v našem kvízu.

Jak si lépe pamatovat významné historické události

Významných historických dat je tolik, že člověk některá z nich snadno zapomene. V dospělosti se je ale už častokrát nechce drtit nazpaměť jako tehdy (ne, že by to byl ten nejlepší způsob učení). Existují ovšem i zábavnější a nenásilné způsoby, jak na to. Zde je pár tipů:

  • knihy a filmy o historických událostech

Když má člověk historickou událost spojenou s nějakým příběhem, hned se mu lépe pamatuje. Já si doteď vzpomínám, jak jsem četla na střední škole Komu zvoní hrana vyprávějící o občanské válce ve Španělsku.

To stejné platí i u filmu, jen zde hraje větší roli vizuální stránka. Záleží tak, co je pro vás více příjemnější, případně se dají filmy a knížky kombinovat. Ke spoustě historických událostí najdete dnes nějaký snímek. Zmínit lze ikonický Pearl Harbour, Zachraňte vojína Ryana, či si lze vybrat takový snímek, kde je například historická událost zmíněna spíše okrajově – takovým je například z novodobé historie snímek Nezapomeň na mě vyprávějící o teroristickém útoku z 11. září 2001.

  • podcasty

V poslední době jsou oblíbené i podcasty, které jsou skvělým způsobem, jak se přiučit něčemu novému. Doporučit lze například podcast Drby z dějin, v němž se jeho dvě autorky baví o historii tak, jak se v učebnicích nepíše, či podcast Přepište dějiny, který vedou historici a který se vymaňuje z letopočtů a přináší neobvyklé a méně známé příběhy z dějin. Zajímat by vás mohl také Podcast pro soudobé dějiny, který je současnou novinkou Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd ČR a který rozebírá aktuální témata a otázky týkající se výzkumu nejnovějších dějin.

  • sociální sítě

V současnosti je také velice běžné vzdělávat se skrz sociální sítě, tedy například přes Instagram. Vyplatí se na něm tak sledovat několik profilů zaměřených na historii, my jich pro vás máme hned několik. I zde doporučujeme Drby z dějin, kam autorky vkládají obrázky týkající se historie s krátkým popisem – obvykle se týkají něčeho, co v podcastu řešily. Kromě toho obrazové ilustrované unikáty s historickými zajímavostmi doručují dvě dámy – knihovnice Anděla a učitelka z umělecké školy Jitka – na profilu Historické okénko (mají stránku i na Facebooku). Nebo můžete sledovat formálnější profil Historické zajímavosti.

Mohlo by se vám líbit

KVÍZ: Vyznáte se v zastaralých slovech?

Dnes se jedná především o slova, která slyšíte v pohádkách, nebo se s nimi setkáte v literatuře z minulých století. Zjistěte, jak ovládáte archaismy, v našem fortelném kvízu.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Zábava
Meryl Streep slaví 75. narozeniny: Připomeňte si největší milníky její kariéry a prohlédněte si, jak se změnil její módní styl

Meryl Streep slaví 75. narozeniny: Připomeňte si největší milníky její kariéry a prohlédněte si, jak se změnil její módní styl

Zábava
Červnový úplněk podle čísel a hvězd: Dopoledne pozor na agresivitu, večer raději zůstaňte doma

Červnový úplněk podle čísel a hvězd: Dopoledne pozor na agresivitu, večer raději zůstaňte doma

Zábava
Princ William slaví 42. narozeniny: Podívejte se na jeho nejhezčí momenty s Kate a dětmi

Princ William slaví 42. narozeniny: Podívejte se na jeho nejhezčí momenty s Kate a dětmi

Zábava
Kvíz: Jak dobře znáte britskou královskou rodinu? Otestujte své znalosti o monarchii

Kvíz: Jak dobře znáte britskou královskou rodinu? Otestujte své znalosti o monarchii