Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Rodina a děti

Cizí jazyky zábavnou formou aneb Jak se s dětmi naučit anglicky (či jinak) pomocí her

V dnešním globálně propojeném světě se vyplatí umět jazyky. Jejich učení navíc může být zábavou pro celou rodinu. Přinášíme vám několik her – stolních, slovních i těch do telefonu a počítače – díky kterým se v nich můžete s vašimi dětmi posunout.

Tereza Čaladi | 15. 11. 2022

Ovládání minimálně jednoho cizího jazyka je dnes naprosto běžné a mnohdy vyžadované zaměstnavateli. Vedle toho je to dobré i pro cestování, jelikož se díky jazykům lidé v zahraničí lépe dorozumí. Přes veškeré výhody se ovšem stále jedná o studium, a to si málokdo užívá, děti obzvlášť, jelikož to berou jako jakousi povinnost. Existují však možnosti, jak se jazyky učit nenuceně – pomocí her. Máme pro vás takové, které mohou hrát děti samy, ale i s vámi, během sychravým podzimních večerů.

Rozmluvíme Česko

Tato stolní hra slouží k procvičení mluveného projevu v angličtině. Má několik verzí, které jsou rozděleny dle témat. Můžete si vybrat z koníčků, rodiny, práce, cestování či jídla a pití. Každá sada obsahuje kartičky, které vám pomohou navázat konverzaci. Máte na nich tak například napsané otázky, které pokládáte ostatním; hádáte, jestli je něco pravda, nebo lež; snažíte se v určitém čase přiblížit nějaké téma a podobně. Každá sada má 100 kartiček a můžete s nimi hrát až okolo 100 her.

Pexeso

Skvělou a snadnou formou, jak se učit cizí jazyk, je pexeso. Jednoduše otáčíte obrázky a to, co na nich je, popisujete v cizím jazyce. Nepotřebujete žádnou speciální cizojazyčnou verzi, stačí když na pexesu bude něco, co v daném jazyce znáte (tedy například zvířata).

Busuu

Aplikace do telefonu, která učí angličtinu, francouzštinu a španělštinu a je určena úplným začátečníkům. Využívá obrázky, doplňovačky, kvízy a poslechy. Má variantu pro dospělé i pro děti.

Co si myslím a Co vidím

Tyto slovní hry jsou tak nějak globální a dají se hrát ve všech jazycích. Při té první si něco myslíte (věc, osobu, zvíře) a ostatní vám kladou otázky v daném jazyce, kterými se snaží přiblížit k tomu, o co se jedná. Vy na ně odpovídáte pouze „ano“, či „ne“ (opět v daném jazyce), dokud se nedoberou k tomu, co si myslíte.

Druhá hra je na stejném principu, jen se jedná o něco, co vidíte. V angličtině předtím děti říkají „I Spy with My Little Eye...“ (svým malým očkem se zaměřuji na…). Můžete ji ovšem přizpůsobit všem jazykům.

Španělsky Hravě

Tato desková hra vás opravdu jednoduchým způsobem naučí španělsky. Začínáte na hrací ploše v České republice a vydáváte se s figurkami na dobrodružnou cestu do Španělska. Jednotlivé úkoly, které po cestě musíte plnit, vás přibližují španělské kultuře, ale i jazyku. Učíte se během nich výslovnost a gramatiku. Hra je vhodná jak pro úplné začátečníky, tak i pro pokročilé.

Duolingo

Tato aplikace je mezi těmi, co učí angličtinu, jednou z nejznámějších. Navíc je pro lidi v každém věku. Provází vás v ní sovička Duo, která uživateli předává veškeré instrukce. Na začátku si určíte úroveň angličtiny, kterou se chcete učit a kolik času jí chcete denně věnovat, Poté se už pustíte do zábavných cvičení v podobě určování toho, co je na obrázku, spojování slov, tvorbě vět, poslechu i trénování výslovnosti. A to nejlepší je, že v ní můžete soutěžit s lidmi, které znáte. V aplikaci se totiž můžete propojit a ona potom porovnává výsledky a rozdává virtuální cenné kovy. Takto se tedy můžete do učení zapojit se svými dětmi, nebo ony se mohou tímto způsobem propojit se sourozenci mezi sebou či se svými spolužáky a kamarády.

Mimo to – pokud mluvíte anglicky, aplikace nabízí širokou škálu dalších jazyků, které se v ní můžete učit. S anglickými instrukcemi.

Mohlo by se vám líbit

Dítě je specialistou na řeč – využijme toho!

Rozhovor s Markem Kadlecem – odborníkem na jazykové vzdělávání, ředitelem jazykové školy Wattsenglish, členem mezinárodní organizace pro předškolní vzdělávání OMEP
marianne.cz

Minecraft

Možná vás to překvapí, ale s učením angličtiny mohou výrazně pomoci i počítačové hry, jako je Minecraft (v níž je hlavní hrdina obklopen světem z kostek, kde se snaží přežít). Jednou z možností jak, je, že ji necháte v angličtině a děti se v ní tak začnou intuitivně orientovat a bezděčně se učit cizí jazyk. Vedle toho pár let zpátky Minecraft zavedl přímo kurzy v angličtině, které jsou určeny pro děti ve věku 4-12 let. Vypadají tak, že do nich děti vstupují s učitelem, s nímž si popisují prostředí hry a jak v ní postupují. Tyto kurzy se ovšem musí připlatit.

Vedle Minecraftu lze využít jakékoliv počítačové hry vyprávějící příběh v angličtině.

Čáp ztratil čepičku

Pro nejmenší lze využít procvičování barev říkadlem „Čáp ztratil čepičku, měla barvu barvičku…“. Poté se řekne barva a děti se jí musí chytit. Stačí si vyhledat její verze v cizích jazycích, které se s nimi chcete učit.

Jazykové kartičky pro předškoláky

Pro předškoláky existují o něco snazší kartičky než výše zmíněné, a sice takové, na kterých je obrázek a sloveso s ním související na druhé straně. Tedy například balón (ball), se kterým můžu kopat (kick). Děti se podívají na obrázek a popisují jej i sloveso s ním související v angličtině.

Mooveez

Nejedná se sice přímo k hru, ale zajímavou a účinnou formu učení cizího jazyka, kterou je podle nás dobré zmínit. Je vhodná zejména pokud vaše děti mají rády filmy. Moveez totiž vyučuje pomocí přehrávání krátkých animovaných snímků. Jejím cílem je učit cizí jazyky jako se malé děti učí mluvit, tedy pomocí poslechu, snaze porozumět, napodobování a nakonec mluvení. Za svou metodiku byla oceněna společností British Council jako světová digitální inovace roku 2016 v oblasti výuky jazyků. Na výběr v ní máte z osmi jazyků.

Mohlo by se vám líbit

„Češi se v angličtině neustále podceňují,“ říká učitel angličtiny Bronislav Sobotka

Když Bronislav Sobotka dokončil střední školu, nic nenasvědčovalo tomu, že by jeho budoucnost měla anglické obrysy. Jenže člověk míní, život mění. A tak se z Bronislava, díky jeho vlastní píli, stal vyhledávaný učitel angličtiny, jehož youtubový kanál zaměřený na výuku angličtiny odebírá přes 150 tisíc nadšených studentů.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Životní styl
Chcete více cestovat? Zjistěte, jak na to, s těmito šesti instagramovými profily

Chcete více cestovat? Zjistěte, jak na to, s těmito šesti instagramovými profily

Zábava
Horoskop od 22. července 2024: Býci by si měli ověřovat informace, Blíženci se soustředit na úspěch

Horoskop od 22. července 2024: Býci by si měli ověřovat informace, Blíženci se soustředit na úspěch

Životní styl
5 nejoblíbenějších princezen světa: Milované pro svůj vliv, dobročinnost, módní styl a královské postavení

5 nejoblíbenějších princezen světa: Milované pro svůj vliv, dobročinnost, módní styl a královské postavení

Krása
Žiletku vyhoďte do koše. Pro dokonale hladkou pokožku jednou pro vždy zkuste efektivnější metody

Žiletku vyhoďte do koše. Pro dokonale hladkou pokožku jednou pro vždy zkuste efektivnější metody