Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

KVÍZ: Poznáte, které věty jsou napsané pravopisně správně?

Info ikona
žena a psaní

Opakování je matka moudrosti, a to se týká i české gramatiky. Vraťte se s námi na chvíli do školních lavic a otestujte, jak byste si vedli v testu z češtiny pro druhý stupeň.

Tereza Čaladi | 13. 03. 2024

Český jazyk je krásný, ale zrádný. To se týká zejména shody podmětu s přísudkem, psaní s/z, psaní i/y, čárek či velkých písmen. Tyto věci přitom probírají již děti na druhém stupni. Zjistěte, jak dobře si je pamatujete vy.

Další procvičování pro (ne)milovníky češtiny

Pokud vás kvíz bavil a zkoušeli byste si podobná cvičení rádi častěji, máme pro vás hned několik tipů:

1. online diktáty

Diktáty jsou jedním z nejlepším způsobů, jak si gramatiku opakovat. Nemusí vám je přitom vždy někdo diktovat, mohou vypadat i podobně jako v našem kvízu. Taková cvičení najdete například na stránce Umíme česky, Pravopisně, Moje čeština či iČeština, kde jsme se inspirovali my.

2. seznam nejčastějších češtinářských přešlapů

Pokud se ale chcete zaměřit vyloženě na procvičování češtinářských jobovek, můžete je najít všechny na jednom místě, a to v knize 100 perliček pro (ne)milovníky češtiny a v knize 100 přešlapů pro (ne)milovníky češtiny. Když naopak budete chtít „bibli správného pravopisu“, vyplatí se mít doma Pravidla českého pravopisu.

3. sociální sítě

Nakonec si můžete český jazyk opakovat i poměrně nevědomky, a sice skrz stránky, které české zrádné výrazy sdílí na svých sociálních sítích, kde ukazují i správné verze jednotlivých slov. Mezi ně patří například profil Červená propiska, který vedou na Instagramu dvě korektorky, či Češtinářské špeky, který najdete na Instagramu i na Facebooku.

Mohlo by se vám líbit

KVÍZ: Toto je 8 nejčastějších slov psaných s pravopisnou chybou. Napíšete je správně?

Vraťte se s námi na chvíli do školních lavic a vyzkoušejte si jeden specifický diktát. Skládá se z osmi slov, a to pěkně zákeřných. Tato slova se totiž údajně nejčastěji píší s pravopisnou chybou. Schválně, jestli je vy dokážete napsat správně a budete mít pomyslnou jedničku s hvězdičkou.
marianne.cz
Zdroj článku