Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

KVÍZ: Český jazyk pro první stupeň ZŠ. Zvládnete shodu přísudku s podmětem na jedničku?

Info ikona
žena

Dnes je český státní svátek, my se ale rozhodli zaměřit namísto české historie na český jazyk. Vraťte se s námi na chvíli do školních lavic a udělejte si test z češtiny.

Tereza Čaladi | 17. 11. 2023

Český jazyk dokáže být pěkně zrádný. Zejména, když dojde na jeho psanou formu. V tu chvíli nám dávají některá krkolomná slova pěkně zabrat. Stejně tak zrádná s/z; zda píšeme některá slova dohromady, nebo zvlášť; a když dojde na psaní i/y, tak je to teprve zajímavé. U vyjmenovaných slov to ještě jde, ale když má člověk správně určit shodu přísudku s podmětem a podle toho dané i/y, může to být chvílemi zajímavé. Otestujte, jak se to bude dařit vám, v našem kvízu.

Sociální sítě jako vzdělávací platforma

Pokud chcete zůstat v pravopisné kondici, máme pro vás tipy na pár stránek či profilů, které vám s tím mohou pomoci. Sociální sítě totiž dávno neslouží pouze pro sdílení obrázků a nejrůznější propojení mezi lidmi. Pokud sledujete ty správné stránky, můžete se na nich i leccos přiučit.

Doporučujeme sledovat profil Červená propiska, kde dvě korektorky – Karla a Sabina – pravidelně objasňují různě záludná slova. Pod zkratkoucestina_na_pohodu doktorandka a učitelka Barbora sdílí, co psát a co nepsat, stejně tak u ní ale najdete i tipy na knihy, které si můžete přečíst (primárně ne ty pravopisné). A na české libůstky se specificky zaměřují Češtinářské špeky. Všechny tyto profily přitom najdete na Instagramu i na Facebooku.

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku