Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Milan Design Week: Česká stopa, pohodlí z Ukrajiny i chytré spotřebiče

Nalijte si negroni sbagliato, pohodlně se usaďte a prohlédněte si to nejzásadnější, co se během minulého týdne událo v Mekce designu, tedy na Milan Design Weeku.

Zatímco fanoušci módy si v posledních týdnech užívali jeden fashion week za druhým, milovníci designu upínali svůj zrak k jedinému městu – Milánu. Druhé největší město Itálie je neodmyslitelně spjato s designem, a především veletrhem nábytku Salone del Mobile na výstavišti Fiera Milano. Nutno ale dodat, že Milan Design Week už dávno není jenom o zběsilém pobíhání po výstavišti. Designem žije celé město. Obzvláště čtvrti, jako je Brera, Tortona, Triennale di Milano nebo Isola, připomínají jedno velké epicentrum moderního designu. Pojďte si společně s námi vychutnat designové počiny, které jsme na Milan Design Weeku viděli. A pokud chcete mít milánský zážitek kompletní, doporučujeme vám, abyste si ke čtení namíchali aperol spritz nebo negroni sbagliato. Na zdraví designu!

Mohlo by se vám líbit

Česká stopa. Toto jsou čtyři české návrhářky, které byste měla znát

Nadčasové střihy, důraz na udržitelnost a materiály, co se po prvním vyprání nerozpadnou jako samozřejmost. „Zlaté české ručičky“ jsou pojmem i v módě.
marianne.cz

NOOM: Roztomilé lehátko

Zažili jste někdy lásku na první pohled, tedy spíše usednutí? My ano, a to když jsme na výstavišti Fiera Milano spatřili mladou ukrajinskou značku Noom a jejich měkké, pohodlné, příjemné a naprosto okouzlující lehátko Flock. „Jemně zakřivené umělecké siluety, měkká látka a dřevěné nohy definují uvolněnost a roztomilost nábytku. Chtěli jsme vytvořit nábytek, který by se stal součástí rodiny, intimní a milovaný,“ trefně poznamenala Kateryna Sokolová, designerka kolekce Flock.

Info ikona
Noom

Samsung Electronics: Udržitelnost v designovém hávu

Co se stane, když se design střetne s chytrou technologií? Vznikne kolekce Bespoke, pro kterou slovo udržitelnost není pouhou frází. O tom jsme se přesvědčili na Fuorisalone 2023, kde Samsung Electronics představil výstavu Bespoke Home, Bespoke Life plnou nejnovějších spotřebičů Bespoke. Za jeden z nejatraktivnějších exponátů bezesporu považujeme Framed od oceňovaného designéra Hosuka Janga, který vnější panely lednice Bespoke ozvláštnil uměleckými obrazy. Výsledkem byla lednice, která krásně splynula s interiérem a nepůsobila tradičním „spotřebičovým“ dojmem.

Chytrému designu fandíme, a tak nás zaujal také exponát Bespoke loT Experience, který ukázal dokonalé propojení Bespoke spotřebičů s technologií SmartThings. Mezi předváděné technologie patřilo SmartThings Cooking, Clothing Care, Energy, Air Care, Pet Care nebo Home Care. Mimo jiné bylo vidět, jak si uživatelé díky řešení SmartThings můžou udržet přehled o spotřebě energie, zmenšit svou uhlíkovou stopu nebo snížit náklady na energie.

A v neposlední řadě stojí za zmínku také nová limitovaná série panelů Bespoke vytvořená ve spolupráci s milánským ateliérem TOILETPAPER. Je libo lednice posetá růžemi nebo rtěnkami? Nebo dáte přednost panelům, na kterých je žena s dorty? Spolupráce Samsungu s TOILETPAPER je něco, co jsme si ani ve snu nedokázali představit. A přitom je výsledek více než povedený.

Info ikona
Bespoke

Lexus: Vize udržitelné budoucnost

Jednou z hlavních linií Milan Design Weeku byla, stejně jako v předchozích letech, udržitelnost a utváření budoucnosti. Na tuto vizi jsme narazili také v instalaci japonské automobilky Lexus v prostorách milánského Superstudio Più. Lexus je společně s mateřskou Toyotou průkopníkem v oblasti hybridních pohonů automobilů a v Miláně představil čtveřici vítězů soutěže Lexus Design Award 2023. Účastníci uvedené soutěže předložili koncepty, které předvídají možné problémy budoucnosti. Na rozdíl od předchozích let se do finále probojovaly hned hned čtyři projekty.

Pavels Hedström navrhl plášť Fog-X, který lze proměnit na malý přístřešek zachytávající mlhu, kterou následně proměňuje v pitnou vodu. Jiaming Liu přišel s vizí hliněného zvlhčovače fungujícího bez elektrické energie, vyrobeného metodou 3D tisku z recyklovaného keramického odpadu. Temporary Office představili 3D topografického puzzle, které pomáhá zrakově postiženým osobám poznávat fyzické prostředí prostřednictvím hmatu. Kyeongho Park a Yejin Heo prezentovali Zero Bag - rozpustné obaly na oděvy, fungujícího zároveň jako prací prostředek k odstranění chemických částic z oděvů.

Další designové jednohubky z Milan Design Week najdete v galerii. 

Info ikona
Udržitelnost
Co nás zaujalo na Milan Design Week?
Mohlo by se vám líbit

Umělecká značka Prasklo přináší udržitelný design z recyklovaného skla a hrubého betonu

Odvážné objekty, převážně vázy, vynikají estetickým kontrastem ušlechtilého skla a drsného betonu, a současně velmi originálním zpracováním. Tyto jedinečné kousky nesmí chybět v žádném interiéru, který chce být osobitý.
marianne.cz

Související články

Zábava
Cestování po Plzeňském kraji: Top 10 rozhleden, které stojí za návštěvu

Cestování po Plzeňském kraji: Top 10 rozhleden, které stojí za návštěvu

Zábava
Kvíz: Znáte původní konce klasických pohádek? Některé vás velmi překvapí

Kvíz: Znáte původní konce klasických pohádek? Některé vás velmi překvapí

Zábava
Horoskop od 20. května: Panny mají zachovat klid, Býci se nebránit změnám

Horoskop od 20. května: Panny mají zachovat klid, Býci se nebránit změnám

Zábava
Cestování po Plzeňském kraji: 5 zatopených lomů, kde byste se měli letos vykoupat

Cestování po Plzeňském kraji: 5 zatopených lomů, kde byste se měli letos vykoupat