Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Nejroztomilejší práce na světě: mazlení se s pandami. Kolik si jí lze vydělat?

Zní to jako práce z nějakého šíleného amerického filmu, ale profese s touto náplní práce skutečně existuje. V Číně. Říká se jí „pandí chůva“. Zde jsou všechny informace, které o ní víme.

Tereza Čaladi | 29. 07. 2023

Pokud jste už unavení ze své kancelářské práce či ze života ve městě, možná je právě tohle ta změna, kterou potřebujete. Práce spojená s péčí o tak rozkošná stvoření, jako jsou pandy, přeci musí být spojena s velkým přívalem hormonů štěstí denně. A navíc si jí můžete hezky vydělat. Zní to čím dál tím lépe? Pak vás jistě bude zajímat, co všechno to obnáší.

Není to tak snadný úkol, jak se na první pohled zdá

Být pandí chůvou je velmi zodpovědná práce. Vznikla z toho důvodu, že jsou ohroženým druhem. Podle posledních údajů z letošního dubna jich je na světě pouze okolo 1 800. Cílem pandích chův tak je poskytovat pandám speciální péči, aby byly spokojené, ne-li šťastné, a aby se jim dařilo co nejlépe. Vytváří se tak pro ně optimální podmínky pro žití a záchranná centra se tak snaží zvyšovat jejich populaci.

Náplň práce pandí chůvy

Pandy jsou velmi mazlivé a hravé, takže ano, náplní práce je skutečně jejich objímání, chování a tulení se. Kromě toho ale pandí chůvy musí například i vážit výkaly pand, pozorovat jejich nálady a dbát na to, aby byl bambus správně distribuovaný (rozházený a ve svislé poloze). Kromě toho je i krmit a čistit. A především – věnovat jim neustále pozornost. Je to jako starání se o děti.

Péče o pandy vyžaduje lásku, trpělivost a píli,“ řekl pár let zpět serveru China Daily Zhang Meng, který v té době tuto práci vykonával již dva roky. „Musíte zajistit, aby se kolem vás, či dalších lidí, kteří o ně pečují, cítily dobře. Takže je klíčové věnovat pozornost všem malým detailům." Mezi takové detaily patří například nakrájení jablek na kousky o velikosti sousta a odstranění jakéhokoli tělesného pachu, protože pandy mají velmi citlivý čich a sluch. Zhang také dodal, že nejedí jídlo od cizích lidí. „Musíte si získat jejich důvěru, jedno sousto jablka po druhém.“

I když hraní s pandími mláďaty zní jako skvělá zábava, Zhang řekl, že každodenní práce může být ve skutečnosti docela náročná. Každý den musel připravit a nosit desítky kilogramů bambusu pro Jia Jia a Meng Meng, dvě pandy v parku, o které se staral. Zároveň po nich i uklízet ubikace a krmit je jejich příděly kukuřičného chleba s vitamíny a také různou zeleninou a ovocem čtyřikrát denně.

Kolik peněz dostávají pandí chůvy a jak se stát jednou z nich

Vzhledem k tomu, že to je sice roztomilá, ale ne tak jednoduchá práce, navíc velmi zodpovědná, jsou pandí chůvy poměrně dobře placené. Podle poslední informace si mohou vydělat 26 000-32 000 dolarů ročně, což vychází zhruba na 50 000 českých korun za měsíc.

Není divu, že na tyto pozice přicházejí ročně stovky žádostí. Většina pozic však zůstává neobsazena, protože ne každý je pro ně kvalifikovaný. Abyste se mohli stát pandí chůvou, je potřeba mít titul v chovu hospodářských zvířat, zoologii, veterinární medicíně či jinak příbuzném oboru. Kromě toho byste měli být trpěliví, zodpovědní a mít zkušenosti s chovem zvířat v zoo či podobnou péčí o ně.

Zhang se během studií specializoval na ochranu divoké zvěře. Nikdy si ale nemyslel, že se jeho život bude tolik točit kolem pand a péče o všechny jejich potřeby. Je za to ale rád, jelikož tato práce pro něj byla velmi obohacující a smysluplná.

Jak to vidíte vy? Vydáte se do Číny, abyste se stali pandí chůvou?

Mohlo by se vám líbit

Au-pair guide: Do světa na zkušenou? Ano, ale...

Léto se blíží a pokud máte starší děti, možná přemýšlejí, že by rády vycestovaly do zahraničí na delší dobu, získaly zkušenosti a naučily se jazyk. Nebo o tom pro ně možná přemýšlíte vy...nebo pro sebe? Ať už o tom přemýšlí kdokoliv z jakéhokoliv důvodu, je to dobrý nápad. Vyjet jako takzvaná au-pair nabízí spoustu příležitostí. Člověk ale musí být opatrný.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Zábava
Horoskop od 17. června: Berani se mají vrhnout do neznáma, Panny naslouchat intuici

Horoskop od 17. června: Berani se mají vrhnout do neznáma, Panny naslouchat intuici

Zábava
Kvíz: Milujete seriály? Zkuste poznat kultovní pořady z 90. a nultých let podle jediné fotky

Kvíz: Milujete seriály? Zkuste poznat kultovní pořady z 90. a nultých let podle jediné fotky

Zábava
Nejočekávanější filmy léta 2024: Těšit se můžete na novou Marvelovku i policejní komedii s Willem Smithem

Nejočekávanější filmy léta 2024: Těšit se můžete na novou Marvelovku i policejní komedii s Willem Smithem

Zábava
Kvíz: Jak dobře znáte pořádkumilovnou Monicu ze seriálu Přátelé? Otestujte své znalosti

Kvíz: Jak dobře znáte pořádkumilovnou Monicu ze seriálu Přátelé? Otestujte své znalosti