Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Notebook vs. tablet: Který nástroj je pro vás ten pravý?

Info ikona
Notebook vs. tablet

Žijeme v tzv. postpočítačové éře, kdy jsou klasické stolní počítače ve velkém nahrazovány mobilními alternativami. Alespoň notebooky ale stále mají své místo na trhu. A právě na ně a na tablety se dnes zaměříme. Které zařízení dává větší smysl?

Promotion | 25. 03. 2024

Notebook je klasikou ze „starého“ světa

Současné notebooky rozhodně nemůžeme označit za něco, co by patřilo do muzea. Stále jde o výrobky, které prochází dílčími inovacemi a často i dnes přináší na trh revoluční novinky. Zároveň je ale nutné přiznat, že větší pozornosti se těší modernější zařízení jako smartphony, chytré hodinky nebo například tablety. Vedle této elektroniky takřka každý notebook skutečně vypadá jako zařízení, které tak trochu neodpovídá moderním trendům.

Notebooky totiž často mají poměrně malé rozlišení displeje, ten navíc ve většině případů nebývá dotykový. Počítač se ovládá pomocí klávesnice a myši, značnou část klávesnice přitom běžný uživatel vůbec nevyužívá. Kdy jste například naposled cíleně stiskli klávesu insert? Dává to celé vůbec ještě smysl?

Notebooky se stávají především pracovním nástrojem

Počítače slouží stovkám milionů lidí po celém světě, kteří je denně používají. Jde ale o zařízení, které dnes cílí především na tvorbu obsahu. Často píšete? Pak pro vás bude fyzická klávesnice stále nejlepší volbou. Platí to nejen pro copywritery, ale i pro programátory, novináře, právníky a spoustu dalších profesionálů.

Vedle toho jsou počítače nepostradatelné pro analytiky, grafiky, specialisty na tvorbu videí, mixování zvuku apod. Když zkrátka potřebujete tvořit, ačkoli to na tabletu není nemožné, počítače vítězí.

Info ikona
Allegro

Tablet je ideální pro konzumaci obsahu

Jde-li ale o konzumaci obsahu, který někdo na počítači vytvořil, vítězem jsou dnes tablety. A tak pokud se chcete na videa především dívat, chcete číst zprávy či knihy nebo se třeba učit do školy, tablet je pro vás nejspíše lepší volbou.

Chcete jeden příklad za všechny? Pro studenta bude notebook ideálním nástrojem pro tvorbu poznámek z přednášky (zejména umí-li na klávesnici psát všemi deseti), pro následné učení se z těchto zápisků ale bude lepší variantou tablet.

Ujasněte si, co vlastně potřebujete

Univerzální odpověď na to, které ze zmíněných zařízení byste si měli pořídit, tedy vlastně neexistuje. Vždy je nutné posoudit potřeby a očekávání konkrétního uživatele a podle toho mu doporučit vhodné zařízení.Když si fakt nevíte rady, které zařízení vás má provázet, odpověď najdete na stránkách s testy elektroniky.  Jestliže chcete mít zařízení po většinu času pasivně v rukou nebo na stole a pouze jej sledovat, doporučit lze spíše tablet. Je-li vašim cílem aktivní produktivní činnost, zpravidla bude správnější volbou notebook.

Měření