Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

5 netradičních tipů, jak se vyrovnat s rozchodem

Časopisy, billboardy i televizní reklamy se plní valentýnskou tematikou, zatímco vás místo romantické večeře potkal nečekaný rozchod. Náladu máte pod bodem mrazu a už vůbec nejste zvědaví číst si o tom, jak konečně začít žít podle sebe. Chápeme, a proto pro vás máme tak trochu jiné tipy, jak se s rozchodem vyrovnat.

Veronika Lechnerová | 10. 02. 2022

Uvolnit emoce

Podobně jako jiné těžké situace ve vašem životě, i rozchod doprovází různé fáze. A tou první z nich by mělo být uvolnění emocí. Je naprosto v pořádku, že z rozpadu vztahu neskáčete radostí do stropu. Čím déle s partnerem jste, tím více si na něj zvykáte. Postupně prorůstá celým vaším osobním i společenským životem, a ve chvíli, kdy o něj přijdete, dochází k velké ztrátě.

V takový moment se zastavte a dovolte si naplno prožít své emoce, ať už jsou jakékoliv. Čas skutečně pomáhá zahojit všechny rány, a v případě rozchodů to platí dvojnásob.

Mohlo by se vám líbit

Fantomové vztahy aneb Když rozchod přijde dřív než seznámení naživo

Uplynulé koronavirové měsíce byly náročné nejen pro páry, ale také pro svobodné lidi. Samota, lockdown i všudypřítomná negativní energie si žádala alespoň malé světlo na konci tunelu. A tím světlem se staly online seznamky a seznamovací aplikace, které oplývaly zajímavými profily. Bohužel, z lásky za časů korony se rychle vyklubaly tzv. fantomové vztahy.
marianne.cz

Poznejte samotu

Mnoho lidí má strach opustit vztah zejména proto, že nechtějí být sami. Samota však může být vaším velkým přítelem, protože právě o samotě člověk pozná, kým skutečně je. Jaké sny, přání i zvyky jsou doopravdy jeho, a v jakých momentech se spíše podřizoval partnerovi.

Pokuste se proto neskákat hned do dalšího vztahu, neutíkejte večer do společnosti jenom proto, že vás tíží ticho domova. Počáteční osamělost, kterou nejspíš budete cítit, se časem promění v pouhou samotu. A pokud se s ní naučíte žít, získáte v ní mocného spojence a zdroj energie.

Vyhodnoťte si váš předešlý vztah

Jakmile prvotní bouřlivé emoce odplynou, zkuste si sednout sami se sebou a zrekapitulujte si váš poslední vztah. Zamyslete se nad tím, co se vám v něm líbilo, jestli vám náhodou něco nechybělo a na jakých hodnotách byste chtěli budovat následující vztah(y). Nemusí se to totiž týkat pouze těch partnerských.

Třeba zjistíte, že se vaše vize harmonického vztahu změnila, nebo že od svého partnera očekáváte nyní úplně jiné věci. Sepište si na papír, jak by měl váš nový vztah vypadat a jděte si za tím, co skutečně chcete vy, nikoliv vaše okolí nebo zažité stereotypy.

Info ikona
Rozchod

Neutápějte se v tom příliš dlouho

Období rozchodu může být bolestivé, ale jakékoliv truchlení a chmury by měly mít svou hranici. Nezabředávejte zbytečně do minulosti, netrapte se opakovaně myšlenkami „coby, kdyby“ a nedovolte smutku, aby vás ovládal až příliš dlouho. Věnujte čas věcem, které vás těší, najděte si třeba nový koníček, nebo se vraťte k těm starým, které jste kvůli partnerovi zanedbávali. Tak či onak, hleďte spíše kupředu než zpět.

Přestaňte se bát, že skončíte sami

Paniku z toho, že člověk skončí nakonec sám, prožívá po rozchodu mnoho lidí. Nebuďte jedním z nich a zkuste si tuhle myšlenku otočit. Co když nyní zažíváte poslední měsíc v životě, kdy budete sami? Nikdy totiž nevíte, co (nebo kdo) vás druhý den potká, třeba se ani nenadějete a do vašeho života vstoupí nový partner.

Zkuste proto nyní vkročit do dalších budoucnosti s vidinou toho, že dny, které aktuálně prožíváte, mohou být ze života single ty poslední. Co toužíte udělat? Vyrazit na dovolenou s kamarádkou? Chodit pravidelně cvičit? Nebo poznat jinou kulturu? Neváhejte příliš dlouho a berte konec vztahu jako nový start, kdy můžete začít budovat mnohem důležitější vztah. Ten, který máte sami se sebou.

Mohlo by se vám líbit

5 tipů, jak ustát rozvod podle herečky Vlastiny Svátkové

Rozvod je těžká životní zkouška, které Vlastina Svátková čelí již podruhé. A tak jsme ji požádali, aby se nám svěřila se svými zkušenostmi.
marianne.cz

Související články

Dobrý nápad
Pohánění obruče, tlučení špačka a cvrnkání kuliček. Tyhle hry už děti neznají

Pohánění obruče, tlučení špačka a cvrnkání kuliček. Tyhle hry už děti neznají

Lidé a místa
V Prachaticích opravili  Štěpánčin park, který je teď ideálním místem pro každodenní procházky, rekreaci, zábavu i společenské akce

V Prachaticích opravili  Štěpánčin park, který je teď ideálním místem pro každodenní procházky, rekreaci, zábavu i společenské akce

Byt
Zrekonstruovaný mini byt v Praze, kde nábytek z řetězce doplňují recyklované retro kousky

Zrekonstruovaný mini byt v Praze, kde nábytek z řetězce doplňují recyklované retro kousky

Krása
Akné nemusí být jen na obličeji. Zjistěte, jak s ním bojovat, když vás trápí na pozadí

Akné nemusí být jen na obličeji. Zjistěte, jak s ním bojovat, když vás trápí na pozadí