Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Podzim ve znamení kultury: Oslava designu i světelná show na bazilice sv. Ludmily

Přemýšlíte, jak strávit volné podzimní odpoledne? Buď můžete zalézt do peřin, nebo vyrazit do víru kulturního dění. My se přimlouváme za druhou možnost.

Na podzim lze nahlížet mnoha způsoby. Někdo může namítat, že jde o sychravé období, které je důležité „přežít“, jiný podzim vnímá jako čas zpomalení a zklidnění. Lidé, kterým v žilách koluje kulturní krev, jistě potvrdí, že podzim s sebou přináší i mnoho zajímavých kulturních událostí, výstav či divadelních premiér. A protože k takovým lidem se směle řadíme i my, přinášíme vám přehled nejzajímavějších akcí, které by vašemu oku neměly uniknout. Předem upozorňujeme, že během letošního podzimu se nudit nebudete.

Mohlo by se vám líbit

20 knižních novinek, které ovládnou letošní podzim

Zapalte si svíčku, uvařte bylinkový čaj a ztraťte se v řádcích nové knihy. Letošní podzim bude na knižní novinky opravdu plodný.
marianne.cz

Ať žije design

Baví vás design? Současní čeští a slovenští autoři? A nedáte dopustit na všechno, co s sebou nese punc originality? Pak vzhůru na největší přehlídku designu ve střední Evropě, která se uskuteční v komplexu Gabriel Loci a Uměleckoprůmyslovém museu v Praze. Ano, řeč je o Designbloku, jehož ústředním tématem je  les.

Když už jsme u designu, nesmíme opomenout ani Den architektury, který probíhá od 30. září do 6. října. Nejrozsáhlejší festival o architektuře u nás zamířil do stovky měst a obcí v České republice i na Slovensku a nabízí až 300 zdarma přístupných exkurzí do běžně nepřístupných budov, komentovaných procházek, přednášek, workshopů i akcí pro děti.

Mimochodem v rámci Dne architektury probíhá také Mezinárodní filmový festival o architektuře a urbanismu, který přináší nejzajímavější filmy zaměřené na kvalitní architekturu či architektonické přístupy a proměnu našeho životního prostředí související s výstavbou měst a staveb.

Magická podívaná

Pod hávem noci se letos na podzim uskuteční dvě výjimečné události. První z nich k nám doputovala ze západních zemí a nese název La Nuit des Châteaux (noc zámků). Předposlední říjnovou sobotu se tak rozzáří zámek v Trpístech na Plzeňsku a od 18 do 22 hodin přivítá veřejnost. Kromě dvou klidových bloků (soumrak a noc) se statickým osvětlením, které vychází vstříc amatérským fotografům i zájemcům o vytvoření unikátních příspěvků pro sociální sociální sítě, nabídnou Trpísty skutečně dynamickou světelnou show. Návštěvníci se mohou těšit na multimediální alchymický rej propojující moderní světelné a zvukové prvky.

Světelná show na vás čeká také během Signal Festivalu, který letos slaví 10 let. Ke kulatému výročí si pořadatelé nadělili celkem patnáct instalací, a to na dvou festivalových trasách – v centru Prahy a na pomezí Vinohrad a Vršovic. A dobrá zpráva pro všechny fanoušky Signal Festivalu! V letošním roce se opět dočkáme rozzářené baziliky sv. Ludmily na náměstí Míru. Projekci francouzského vizuálního kolektivu AV Extended doplní hudba českého hudebního producenta Aid Kida.

Další pozvánky na zajímavé akce najdete v naší galerii.

Kam na podzim za kulturou?
Mohlo by se vám líbit

Proč jste sebevědomější, když mluvíte cizím jazykem

Máte pocit, že když začnete hovořit jinak než česky, jakoby se vám změnila osobnost? Nepletete se. Skutečně to tak je. Máme pro vás vysvětlení.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Zábava
Kvíz: Poznáte znamení zvěrokruhu podle povahových rysů? Otestujte své astro znalosti

Kvíz: Poznáte znamení zvěrokruhu podle povahových rysů? Otestujte své astro znalosti

Zábava
Kvíz: Konec školního roku se blíží. Přiřaďte data k důležitým českým událostem a otestujte své znalosti dějepisu

Kvíz: Konec školního roku se blíží. Přiřaďte data k důležitým českým událostem a otestujte své znalosti dějepisu

Zábava
Kvíz: Poznejte oblíbená evropská města podle obrázku a získejte plný počet bodů

Kvíz: Poznejte oblíbená evropská města podle obrázku a získejte plný počet bodů

Zábava
Horoskop od 10. června: Vodnáři mají hledat rovnováhu, Blíženci se postavit frustraci

Horoskop od 10. června: Vodnáři mají hledat rovnováhu, Blíženci se postavit frustraci