Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Proč v dospělosti nerezignovat na vzdělání?

Nezávidíte malým žákům ani středoškolským studentům, že opět usedli do školních škamen? Co kdybychom vám ale řekli, že vzdělávání je celoživotní proces, který v dospělosti může být skvělým koníčkem a dokonce i zábavou.

Chodíme do práce, pečujeme o rodinu, kočírujeme domácnost a jsme rádi, když nám zbude troška volného času, během kterého si dočteme už měsíce rozečtenou knihu. Na první pohled se zdá, že na sebevzdělávání nám nezbývá čas ani energie. Přesto se vyplatí, když na vzdělávání nerezignujeme a mozkové závity potrénujeme klidně i ve středním věku. Na rozdíl od dětí a studentů totiž máme jednu velkou výhodu – můžeme svou pozornost zaměřit na předmět, který nás doopravdy zajímá. A naopak nemusíme hlavou zatěžovat informacemi, o kterých už víme, že jsou pro náš život zcela zbytečné.

Sebevzdělávání v dospělém věku s sebou přináší i řadu dalších benefitů, které není radno podceňovat. Pravděpodobně nikoho nepřekvapí, že pokud budeme mozek na pravidelné bázi trénovat, odmění se nám lepší pamětí i bystrostí. Škodná nebude ani vaše kariéra. Pokud propadnete sebevzdělávání, mozek bude aktivní a dokáže lépe reagovat na změny, kterým jste vystaveni v pracovním prostředí. Navíc sebevzděláváním snižujete riziko stagnace, což jistě ocení váš nadřízený. Zároveň je sebevzdělávání skvělou aktivitou ve chvíli, kdy potřebujete dodat sebevědomí nebo špetku radosti ze života. Pokud se po hlavě vrhnete do učení něčeho, co vás doopravdy baví, rázem budete mít dobrý pocit.

Mohlo by se vám líbit

5 kreativních koníčků, které vám zvednou náladu

Proměňte volné odpoledne v kreativní seanci.
marianne.cz

Nepřeberná nabídka

Jak už bylo řečeno, na rozdíl od žáků a studentů máte jednu velkou výhodu. Záleží pouze na vás, jakému oboru se v dospělosti budete věnovat. Patříte k lidem, kteří sní o tom, že se na důchod přestěhují do prosluněného Španělska? Pak si vyhledejte nejbližší jazykové kurzy španělštiny. Už dlouho toužíte po vlastnoručně vyrobneném keramickém šálku na kávu? Šup na kurz do keramické dílny. Nebo jenom sníte, že se konečně naučíte uvařit pravé francouzské menu? Jistě naleznete kulinářský kurz, který se zaměřuje právě na francouzskou kuchyni!

Věřte nebo ne, v současné době existuje nespočet různorodých kurzů, které jenom čekají na to, až naplní svou kapacitu a pustí se do společného díla. I proto se vyplatí, když si k ruce vezmete starý dobrý internetový vyhledávač, a podíváte se, zda ve svém okolí právě neprobíhá zápis do vašeho vysněného kurzu.

Info ikona
Počítač

Vyšší dívčí

Pokud už za sebou máte řadu různorodých kurzů a toužíte po uceleném vzdělání, pak můžete popřemýšlet o univerzitě třetího věku (U3V). Tato vzdělávací instituce je primárně určena pro lidi, kteří mají nárok na starobní důchod. Pravdou ale zůstává, že se může přihlásit takřka kdokoliv, kdo má dokončené středoškolské vzdělání. Připravte se také na to, že na univerzitách třetího věku se povětšinou platí školné, které za semestr dosahuje řádu stovek korun. Dobrou zprávou je, že U3V naleznete na mnoha českých univerzitách, např. na Univerzitě Karlově, Vysoké škole ekonomické, Západočeské univerzitě nebo na Univerzitě Palackého v Olomouci.

Ponořte se do knih

Ať už z časových nebo finančních důvodů nemůžete navštěvovat vzdělávací kurz, nic nebrání tomu, abyste se ponořili do odborných knih. Možná vás překvapí, že knihkupectví jsou přeplněná sebevzdělávacími knížkami, díky kterým můžete zdokonalit třeba svou rétoriku, rychločtení nebo mezilidské vztahy. Pokud pracujete v oboru, který neustále prochází změnami, pak se vyplatí, když zapátráte po knihách z vašeho profesního odvětví. Knihy jsou také výborné na procvičení cizího jazyka. V případě, že cizí jazyk už ovládáte, ale pouze nechcete usnout na gramatických vavřínech, sáhněte po knize, která je napsaná v originále. Uvidíte, že svůj mozek probudíte z rutiny a rozšíříte své znalosti zase o kousek více.

Mohlo by se vám líbit

6 benefitů, které přináší čtení

S knihou v ruce je život šťastnější.
marianne.cz

Související články

Zábava
Skrytá místa v Praze bez turistů: Víme, kam vyrazit na rande, za uměním i úchvatnými výhledy

Skrytá místa v Praze bez turistů: Víme, kam vyrazit na rande, za uměním i úchvatnými výhledy

Zábava
Cestovatelský kvíz: Zjistěte, jak dobře znáte světově známé destinace

Cestovatelský kvíz: Zjistěte, jak dobře znáte světově známé destinace

Zábava
Kvíz: Jak dobře znáte život a díla Franze Kafky? Byl vegetarián, miloval otužování a rád cestoval. Do dnešního světa by dokonale zapadl

Kvíz: Jak dobře znáte život a díla Franze Kafky? Byl vegetarián, miloval otužování a rád cestoval. Do dnešního světa by dokonale zapadl

Zábava
Horoskop od 17. června: Berani se mají vrhnout do neznáma, Panny naslouchat intuici

Horoskop od 17. června: Berani se mají vrhnout do neznáma, Panny naslouchat intuici