Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Vydrž, Prťka, vydrž! Jak vypadá instruktor ze Sněženek a machrů po 40 letech?

U dívek velmi oblíbený, u chlapců vzbuzoval spíše závist. To je instruktor lyžování Vláďa Brťka, kterému ve filmu Sněženky a machři záměrně zkomolí jméno a říkají mu „Prťka“. Kam zmizel herec z legendární české komedie, která neztrácí na oblibě ani po neuvěřitelných 40 letech?

Nicol Prosová | 4. 02. 2024

Vláďu alias Prťku hrál herec Pavel Marek (67). Role ve filmu Sněženky a machři nebyla zdaleka jeho premiéra. Pavel Marek se narodil do herecké rodiny a od svých šesti let byl obsazován do dětských rolí v divadle. Byl členem ochotnického souboru, a dokonce vystudoval i DAMU. Po úspěšném konkurzu získal roli v komedii Sněženky a machři, která se stala jeho osudovou, a kterou se mu v hereckém světě již nepodařilo překonat.

Málokdo ví, že legendární instruktor neuměl příliš dobře lyžovat. „To se ukázalo hlavně na závěr. Požádali mě, jestli bych mohl sjet kopec na běžkách. Měl jsem jedinou možnost. Šusem. Řekl jsem, že to sjedu, ale aby to točili jen do doby, než budu muset brzdit, protože pak si nabiju hubu. Dole jsem se rozplácl, kutálel jsem se asi dvacet metrů a zlomil lyže. Kluci to pak sjeli po mně,“ prozradil v rozhovoru.

Mohlo by se vám líbit

Co dnes dělají představitelé kluků z Rychlých šípů? Hraní se věnuje už jenom jeden z nich

Před 25 zemřel významný český spisovatel a autor kultovního příběhu Rychlých šípů. Těmi se inspiroval seriál Záhady hlavolamu a členové této chlapecké party – Mirek Dušín, Jarek Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka – tak ožili. To se stalo poprvé před více jak půl stoletím. Většina těchto dětských herců ale u herectví nezůstala a my vám přinášíme informace o tom, kam se jejich život ubíral dál.
marianne.cz

Herecká kariéra nebyla pro Prťku správnou volbou

Sám Pavel Marek prozradil v roce 2015, že herecká kariéra nebyla nic pro něj. Nechtěl jednoduše čekat u telefonu, než se bude na nějakou roli hodit. „Nevyhovovalo mi čekat, až mě jako herce osloví. Chci si svůj život řídit sám,“ přiznal na rovinu.

Pracovitý Pavel Marek dosáhl úspěchu v jiném oboru

Herec Pavel Marek stál u založení avantgardního divadla Ve stanu, poté založil černé divadlo Pan Optikum a zde se začal realizovat jako scénárista a režisér, vymýšlel i jevištní triky. Aby toho nebylo málo, stal se spoluzakladatelem divadla Ta Fantastika, kde působil jako umělecký ředitel, režisér, scenárista a producent. A právě během své cesty si zamiloval vymýšlet jevištní triky a efekty, které se nakonec ukázaly jako tou pravou cestou pro něj.

Mohlo by se vám líbit

KVÍZ: Kolik si toho pamatujete z české klasické literatury z 19. a 20. století?

Česká literatura měla vždy něco do sebe, zlaté období zažívala ovšem zejména v 19. a 20. století, kdy se v ní objevovala jména jako Božena Němcová, Karel Hynek Mácha nebo Karel Čapek. Otestujte, kolik si toho z ní pamatujete, v našem kvízu.
marianne.cz

Instruktor ze Sněženek a machrů si získal doslova celý svět

Že je filmový Prťka opravdu podnikatel tělem i duší dokazuje fakt, že si v roce 2003 založit National Black Light Theatre Prague. Se svým divadlem procestoval zhruba 50 zemí světa a jeho druhou vlastní, jak sám říká, je Španělsko. Za svou úžasnou práci získal mnoho cen v Číně, Řecku, Skotsku nebo Španělsku.

Osobní život Pavla Marka je naplněn štěstím a láskou

Už v době, kdy natáčel milostnou scénu s Marikou Kardovou, čekal se svojí láskou první dítě. O nějakém jiskření na place tedy nemůže být řeč, jejich vztah byl čistě kamarádství, jak sám herec opakovaně uvádí. Celkem má 2 syny a 2 dcery a přiznává, že právě jeho rodina je jeho největším životním štěstím. „Ony a moje žena jsou pro mě ta největší radost v životě,“ říká hrdě a přidává i recept na spokojené manželství: „Důležité je, abychom k sobě byli tolerantní a měli se rádi. Žiju podle filozofie: To jediné, co máme omezeného, je čas. A tak se snažím dělat jenom to, co mě baví.“

Jak dnes vypadá herec Pavel Marek?
Zdroj článku

Související články

Zábava
Kvíz: Poznáte znamení zvěrokruhu podle povahových rysů? Otestujte své astro znalosti

Kvíz: Poznáte znamení zvěrokruhu podle povahových rysů? Otestujte své astro znalosti

Zábava
Kvíz: Konec školního roku se blíží. Přiřaďte data k důležitým českým událostem a otestujte své znalosti dějepisu

Kvíz: Konec školního roku se blíží. Přiřaďte data k důležitým českým událostem a otestujte své znalosti dějepisu

Zábava
Kvíz: Poznejte oblíbená evropská města podle obrázku a získejte plný počet bodů

Kvíz: Poznejte oblíbená evropská města podle obrázku a získejte plný počet bodů

Zábava
Horoskop od 10. června: Vodnáři mají hledat rovnováhu, Blíženci se postavit frustraci

Horoskop od 10. června: Vodnáři mají hledat rovnováhu, Blíženci se postavit frustraci