Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Co dnes dělají představitelé kluků z Rychlých šípů? Hraní se věnuje už jenom jeden z nich

Info ikona
Rychlé šípy

Před 25 lety zemřel významný český spisovatel a autor kultovního příběhu Rychlých šípů. Těmi se inspiroval seriál Záhady hlavolamu a členové této chlapecké party – Mirek Dušín, Jarek Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka – tak ožili. To se stalo poprvé před více jak půl stoletím. Většina těchto dětských herců ale u herectví nezůstala a my vám přinášíme informace o tom, kam se jejich život ubíral dál.

Tereza Čaladi | 31. 01. 2024

Dětská parta, jejich nepřátelé a záhada. Právě to bylo náplní seriálu Záhada hlavolamu, který poprvé vznikl podle knižní předlohy spisovatele Jaroslava Foglara a který milovaly rodiny takzvaných Husákových dětí. Měl totiž devět dílů, které vyšly v letech 1969 a 1970.

Rychlá rekapitulace příběhu

Ve svých knihách a komiksech představil Jaroslav Foglar okolo 40. let minulého století fiktivní klub pěti kluků, kteří si říkali Rychlé šípy. Jeho členy byli Mirek Dušín, Jarek Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Ti byli později ztělesněni na televizních obrazovkách. V devítidílném seriálu pak Rychlé šípy zjistí o tajemství z temné čtvrti Stínadla. Tam se totiž ukrývá ježek v kleci, který skrývá tajemství zámečnického učně Jana Tleskače, jenž zahynul záhadným pádem ze zvonice. Celou situaci ovšem komplikuje to, že ve Stínadlech vládne drsný chlapecký gang Vontů...

Mohlo by se vám líbit

Co dělají chlapci ze seriálu dnes?

Dnes je to 55 let od premiéry seriálu Záhada hlavolamu (v roce 1993 vznikl i film). Hraní už se většina z jeho hlavních představitelů nevěnuje. Jejich cesty vedly docela jinam.

Představitel Rychlonožky: Martin Kapoun

Martin Kapoun si svá herecká léta užil ve 13 letech, když působil v seriálu Záhady hlavolamu a ve filmu Kladivo na čarodějnice. Poté se věnoval studiu. Dnes působí jako profesor na gymnáziu, kde učí fyziku.

Představitel Mirka Dušína: Jiří Lukeš

Jirku Lukeše si do snímku vybral jeho režisér Hynek Bočan už, když s ním působil u snímku Malý Bobeš. Chlapec si potom zahrál ještě několik dětských rolí – objevil se například ve filmu Barnabášek, Bláznova kronika, Když má svátek Dominika. Jeho poslední rolí ale byla role Mirka Dušína v seriálu Záhady hlavolamu. Ve svém dospělém životě potom působil jako obchodní zástupce.

Představitel Jarka Metelky: Tomáš Hádl

I Tomáše Hádla objevil režisér Záhady hlavolamu už u snímku Malý Bobeš. Tento dětský herec má na svém kontu stejné množství filmů, jako jeho výše zmíněný herecký parťák, u hraní ale zůstal o něco delší dobu. Naposledy se objevil v roce 1975 ve filmu Mys Dobré naděje. V dospělosti se stal bankovním úředníkem.

Představitel Jindry Hojere: Zdeněk Jánský

Zdeněk Jánský měl poměrně dobře nastartovanou hereckou kariéru. Již v roce 1967 působil ve filmu Zázračný hlavolam, o dva roky později v seriálu zaměřeném na Rychlé šípy a v roce 1971 hned v dalším seriálu. To mu bylo 17 let. Poté absolvoval Střední umělecko-průmyslovou školu a po maturitě začal pracovat ve Filmovém studiu Barrandov. Tam se ale nakonec nevěnoval herectví, nicméně tamějším stavbám a dekoracím.

Představitel Červenáčka: Roman Skamene

Roman Skamene je jediný z členů této dětské klučičí party, který zůstal u hraní. Velkou roli si užil už rok před Záhadou hlavolamu, když vyhrál konkurz na hlavní dětskou roli v psychologickém filmu Útěk. Po seriálu Hynka Čermáka si zahrál ve snímku Princ a chuďas hned dvojitou roli – prince Edwarda a chudého chlapce z podhradí. Pak si ho jistě pamatujete i z pohádky Princové jsou na draka a velké role měl i v dospělosti, například v komedii Tankový prapor. Hraje dodnes, v posledních letech jste ho mohli vidět například v seriálu Modrý kód, ve filmu Tady hlídáme my a loni se objevil i v seriálu Místo zločinu České Budějovice.

Připomeňte si kluky z Rychlých šípů
Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku