Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zdraví

Bylinky, které vám pomůžou s hubnutím

Chcete zapracovat na své postavě? Nahlédněte společně s námi do tajů bylinkářství a přizvěte do svého života bylinky, které vaše hubnutí podpoří.

Možná se v posledních týdnech necítíte ve svém těle příjemně, možná jste to přepískla s letním hodováním. Ať tak či onak, v cestě za vysněnou postavou vám nepomůžou žádné zázračné pilulky, hladovění nebo „zaručené“ diety celebrit. Mnohem lépe uděláte, když se zaměříte na vyváženou stravu a pravidelný pohyb. Zároveň své hubnutí můžete podpořit přírodní cestou – tedy bylinkami.

Mohlo by se vám líbit

Cestovatelská bylinková mapa světa

Cestovat můžete různými způsoby. Třeba se vydat za zajímavými bylinkami. Jsou mimořádné – vůní nebo účinkem, ale hlavně tím, že spokojeně vyrostou i uprostřed českých polí, luk či ve vaší zahradě. Stačí zamířit do pořádně vybaveného zahradnictví a můžete si svět přinést rovnou domů.
marianne.cz

Bylinky, které podporují hubnutí

Jak už bylo zmíněno v úvodu článku, neexistuje bylinka, po které by šla kila zázračně dolů. Na druhou stranu můžeme najít několik bylinek, jejichž síla spočívá v tom, že zrychlují metabolismus nebo hubnutí skutečně podporují. S tímto názorem souhlasí také MVDr. Jiří Pantůček: „Například čekanka je s úspěchem používána k podpoře hubnutí. Hodně se píše o vysokém účinku moringy a açai na hubnutí. Spirulina je doporučována pro doplnění minerálů a vitamínů při hubnutí. Guarana a schizandra zase zrychlují metabolismus.“

Zázračný čekankový sirup

Všichni víme, že cukr není při hubnutí naším nejlepším přítelem. Dobrou zprávou ale je, že se sladkou chutí se nemusíte rozloučit. V tomto ohledu považujeme za vycházející hvězdu čekankový sirup. „Ano, ke slazení skutečně doporučuji čekankový sirup. Ten má totiž vysoký podíl vlákniny a nízký glykemický index,“ doplňuje Pantůček. A tak plnohodnotně nahradí cukr, med nebo javorový či agávový sirup. Oproti nim má ale méně než polovinu kalorií. Obsahuje 71 procent rozpustné vlákniny, tedy inulinu. Ten má příznivý vliv na střevní mikroflóru, neboť vyživuje užitečné střevní bakterie. Navíc vytváří na stěnách střeva přirozený ochranný „film“. Inulin, jako každá vláknina, podporuje trávení a zažívání.

Zelení pomocníci při hubnutí

Nezapomeňte na koření

Naštěstí už odzvonilo dobám, kdy se dieta rovnala konzumaci jídla bez chuti. Dnes už všichni víme, že drastická omezení v jídelníčku vedou k neblahému jojo efektu, který nám zhubnutá kila nejen vrátí, ale navíc přihodí ještě nějaké to kilo navíc. Proto se nebojte v kuchyni experimentovat, zkoušejte nová jídla bohatá na bílkoviny, zdravé tuky, sacharidy a vitamíny. A nebojte se ani jídlo „pořádně“ okořenit. I v tomto ohledu totiž najdeme druhy koření, které můžou naše hubnutí podpořit.

O pozornost si říká například kurkuma, která je podle lékařky Fatimy Cody Stanford spojována se zvýšeným spalováním tuků a zlepšením metabolismu. Vliv kurkumy na naši váhu potvrzuje také studie z roku 2015, které se zúčastnilo 44 lidí s nadváhou. Účastníci výzkumu užívali dvakrát denně kurkumin, a to po dobu jednoho měsíce. Při následném vážení se ukázalo, že dobrovolníci zhubli téměř 5 % tělesného tuku.

Stejně tak se vyplatí, když do svého jídelníčku zařadíte zázvor. To alespoň naznačuje studie z roku 2019, která se zaměřila právě na zázvor a jeho vliv na hubnutí. Ze studie, které se zúčastnilo 473 lidí, vyšlo najevo, že lidé, kteří suplemtovali zázvor, ztratili více tělesné hmotnosti a tuku než lidé, kteří zázvor do svého jídelníčku nezařadili.

Mohlo by se vám líbit

Potraviny, které působí „zdravě“, ale ve skutečnosti do vyváženého jídelníčku nepatří

Tváří se zdravě, a navíc výborně chutnají. Pokud se ale zaměříme na jejich složení, rychle zjistíme, že si nálepku „zdravé a vyvážené“ potraviny nezaslouží. Pojďme se seznámit s potravinami, které se tváří „fit“, ale ve skutečnosti jsou skrytou kalorickou bombou.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Zdraví
Rozlučte se s nepohodlnou obuví: 5 pádných důvodů, proč nosit barefoot boty

Rozlučte se s nepohodlnou obuví: 5 pádných důvodů, proč nosit barefoot boty

Zdraví
Nestíháte po ránu snídat? Zkuste tyhle rychlé, zdravé a jednoduché recepty

Nestíháte po ránu snídat? Zkuste tyhle rychlé, zdravé a jednoduché recepty

Zdraví
Čtyři tváře ženy: Jak si správně zorganizovat život podle fází menstruačního cyklu?

Čtyři tváře ženy: Jak si správně zorganizovat život podle fází menstruačního cyklu?

Zdraví
Kvíz: Dobro došli! Jak dobře znáte Čechy milované Chorvatsko?

Kvíz: Dobro došli! Jak dobře znáte Čechy milované Chorvatsko?