Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zdraví

Posilte imunitu a dopřejte si zdravý restart. Začátek jara je k tomu jako stvořený

Začátek jara je skvělou příležitostí pro znovu nastartování těla i mysli. Po zimě, kdy většinou konzumujeme výživnější a zároveň i těžší a hůře stravitelná jídla a také se méně hýbeme, každému organismu prospěje příjemné odlehčení. Mnohem účinnější, zdravější a udržitelnější, než moderní „zázračné detoxikační kúry“, je začít se zdravým stravováním.

Liv Boková | 5. 04. 2024

Proč změnit způsob stravování

Změna jídelníčku a životního stylu vám všechno, co je v těle zastagnované, tedy se nehýbe a způsobuje například zadržování vody nebo hromadění tuku a tím i přibírání na váze a zvětšování objemu, dokonale rozproudí. Nové nastavení si pak také snadno udržíte a budete se v něm cítit úžasně, třeba i po celý rok.

Základní kroky jarního restartu

- zařaďte do jídelníčku více čerstvé zeleniny a ovoce
- omezte příjem zpracovaných potravin a cukrů
- pijte dostatek vody
- začněte s pravidelným pohybem

3 zázraky pro jarní očistu a posílení imunity

1. Zelený čaj
Obsahuje velké množství antioxidantů a prospěšných látek. Polyfenoly, cenné sloučeniny, kterých má čtyřikrát více než černý čaj, chrání organismus před nemocemi a posiluje imunitu. Jak potvrzuje rozsáhlá analýza mnoha studií, zelený čaj také zrychluje metabolismus a zvyšuje množství spáleného tuku, takže pomáhá při hubnutí a udržování zdravé tělesné váhy. Je to díky přirozeným zahřívacím vlastnostem kofeinu a rostlinných sloučenin, jako jsou katechiny.
Zelený čaj také podporuje kontrolu hladiny cukru v krvi, když zlepšuje citlivost na inzulín. Obsahuje i přírodní stimulanty, včetně kofeinu, proto významně přispívá ke zlepšení mozkových funkcí, zejména větší bdělosti a soustředění. Zelený čaj je dále zdrojem aminokyseliny L-theaninu, důležité pro dobrou náladu, neboť podporuje produkci „hormonů štěstí a radosti“ serotoninu a dopaminu. V neposlední řadě zelený čaj snižuje riziko výskytu srdečních a dalších onemocnění.

Mohlo by se vám líbit

Na co je dobrý zelený čaj? Pomáhá nejen s hubnutím

Po celém světě patří čaj k nejoblíbenějším nápojům. Hlavně ten zelený má významný přínos pro zdraví, když pomáhá chránit a bojovat proti řadě nemocí. A to zdaleka není všechno. Nabízí i méně známé výhody, které oceníte třeba při teplejším počasí nebo v náročných dnech, kdy toho potřebujete hodně stihnout.
marianne.cz

2. Čerstvé bylinky

K jaru neodmyslitelně patří. Do jídelníčku zařaďte zelenou petrželku, bazalku koriandr nebo medvědí česnek. Můžete z nich připravit třeba pesto, použít je do salátů, polévek, nebo jako ozdobu pokrmů z masa, zeleniny a luštěnin. Přispívají k pročištění organismu i lepšímu trávení. Jejich přidáním do jídel uděláte něco pro své zdraví a k tomu významně zlepšíte chuť pokrmů. Nezapomeňte ani na čerstvé kopřivy, z nichž můžete uvařit pročišťující a odvodňovací čaj, vynikající míchaná vajíčka nebo obdobu špenátu.

3. Košťálová zelenina

Měla by být součástí zdravého jídelníčku po celý rok. Na jaře poskytuje vynikající základ pro bylinky. Například brokolice má velmi široké využití v kuchyni a připravíte z ní spoustu zdravých a lehkých pokrmů, od polévek, přes v troubě zapékané chody až po čerstvé svěží saláty. Velmi podobně pestré je také využití květáku, z něhož navíc uděláte vynikající krémové pyré jako přílohu k masu i jeho rostlinným alternativám. Z hlediska přispění k dobrému zdraví brokolice a květák zvyšují hladinu draslíku a obsahují indoly, sloučeniny známé protirakovinným účinkem. Zvyšují produkci glukosinátů, které pomáhají detoxikovat játra a posilují jejich schopnost odbourávat z krve karcinogenní látky a těžké kovy.

Mohlo by se vám líbit

Co se stane s vaším tělem, když budete jíst pomaleji?

Pokud jde o zdraví a ideální váhu, zásadní je co jíme, ale také kdy jíme a jak rychle. Mozku totiž nějakou dobu trvá, než dostane signál, že jsme sytí. Proto čím pomaleji jíme, tím méně toho zkonzumujeme a přijmeme menší množství kalorií. Většina lidí ale jí příliš rychle a ve stresu, což má kromě přibírání i další následky. Jak poznáte, že jíte příliš rychle? Jak zpomalit a jak přesně pomalejší jedení pomáhá hubnout?
marianne.cz

Zdravé recepty pro jarní pročištění

Pokud nechcete trávit v kuchyni celé hodiny, vytvořte si takovou soukromou mini kartotéku receptů, s nimiž připravíte výborná jídla rychle a bez nutnosti nakupovat hromady různých surovin. Jako zdravou snídani vyzkoušejte například v posledních letech tolik oblíbený avokádový toust nebo vitamíny nabité krémové smoothie. K obědu se bude hodit talíř plný zeleniny, můžete si ho připravit i jako salát s sebou do práce, nebo dejte přednost dobré polévce, která vás spolehlivě zasytí, ať už si na ní pochutnáte k obědu nebo k večeři. Nezapomeňte do každého jídla přidat zdravé bílkoviny a na zlaté pravidlo, že jídelníček by měl být co nejpestřejší. Jedině tak v něm budou všechny látky, které organismus potřebuje pro zdravé fungování.

Zdroj článku

Související články

Zdraví
Nestíháte po ránu snídat? Zkuste tyhle rychlé, zdravé a jednoduché recepty

Nestíháte po ránu snídat? Zkuste tyhle rychlé, zdravé a jednoduché recepty

Zdraví
Čtyři tváře ženy: Jak si správně zorganizovat život podle fází menstruačního cyklu?

Čtyři tváře ženy: Jak si správně zorganizovat život podle fází menstruačního cyklu?

Zdraví
Kvíz: Dobro došli! Jak dobře znáte Čechy milované Chorvatsko?

Kvíz: Dobro došli! Jak dobře znáte Čechy milované Chorvatsko?

Zdraví
Zatočte s jarním nachlazením: Stačí si pomoct těmito překvapivými potravinami

Zatočte s jarním nachlazením: Stačí si pomoct těmito překvapivými potravinami