Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zdraví

Co se stane s vaším tělem, když budete méně solit: Vynechání jedné lžičky udělá divy. Změna se výrazně projeví na kráse i zdraví

Většina lidí každý den přijímá více soli, než je pro ně prospěšné. Ne vždy je to o tom, že si příliš přisolují jídla na talíři. Často je totiž s nadměrným množstvím soli už kupují, protože se to týká většiny hotových jídel, pomazánek, tavených sýrů a podobně. Velké množství soli ve stravě má za následek řadu nepříjemností, včetně zvýšeného krevního tlaku a oteklých nohou. Co se stane, když budete solit méně? A jak zajistit, aby jídlo chutnalo a nedopadli jste jako v jedné oblíbené pohádce?

Liv Boková | 11. 04. 2024

Kolik soli denně je v pořádku

Doporučený příjem soli je 5 až 6 gramů denně, u dětí od 7 do 10 let maximálně 4. V případě dospělého člověka toto množství představuje jednu zarovnanou kávovou lžičku soli za den. Většina lidí v naší zemi ovšem přijímá zhruba trojnásobek. Nadbytek sodíku, který do těla se solí vpravujeme, má za následek vysoký krevní tlak a s ním související riziko srdečního infarktu nebo mozkové mrtvice, přetěžuje ledviny, způsobuje nadměrné zadržování vody a tedy i nepříjemné otoky a nadýmání, vylučování vápníku z organizmu, přispívá ke vzniku osteoporózy.

Vynechání jediné lžičky soli dělá divy

Studie, kterou ve druhé polovině loňského roku provedli odborníci z univerzit, lékařských institutů a nemocnic v deseti amerických státech, ukazuje, že snížení příjmu soli o pouhou jednu čajovou lžičku denně a tím i přechod na stravu s nízkým množstvím sodíku snižuje krevní tlak stejně účinně jako užívání léků. Významný rozdíl vědci pozorovali během jediného týdne. Studie také potvrzuje, že i pro toho, kdo užívá léky na krevní tlak, je snížení příjmu sodíku přínosem. 

Mohlo by se vám líbit

Máte příliš nízký krevní tlak? Vyzkoušejte 7 způsobů, jak ho spolehlivě zvýšit a cítit se lépe

Většina dostupných doporučení hovoří o tom, co dělat, když máme vysoký tlak. Spousta lidí se ale potýká s opačným problémem, tedy s nižšími hodnotami krevního tlaku. Bývají to většinou ženy. Pro život sice není tak velkým ohrožením jako ten extrémně vysoký, i tak s ním ovšem souvisí mnohá nepohodlí. Příkladem může být velká únava, pocity na omdlení, rozostřené vidění, bolest hlavy, celková slabost. Co je příčinou velmi nízkého tlaku a jak ho snadno zvýšit, abyste se cítili lépe?
marianne.cz

7 důvodů, proč je dobré snížit příjem soli

1. Zdravý krevní tlak

Příjem velkého množství sodíku přítomného v soli zvyšuje krevní tlak a má z dlouhodobého hlediska nepříznivý vliv na tepny, cévy a srdce. Strava s nízkým obsahem soli pomáhá regulovat krevní tlak a udržovat zdravé srdce. Lidé s jídelníčkem s nízkým obsahem soli žijí déle než ti, kteří hodně solí.

2. Prevence srdečních onemocnění

Dieta, a teď myslíme způsob stravování, nikoli redukční dietu, s nízkým obsahem soli udržuje krevní tlak pod kontrolou, a tím výrazně snižuje pravděpodobnost infarktu, mrtvice a srdečních chorob.

3. Už žádné otoky a nadýmání

Čím méně soli budete přidávat do svého jídla, tím lépe pro váš trávicí systém a celkové zdraví. Nadměrný příjem soli totiž vede k zadržování vody v buňkách. Důsledkem toho jsou nadýmání a otoky, takže pak člověk vypadá celkově nafouklý. Znamená to oteklé nohy i tvář. Pokud chcete mít nádherně svěží obličej s půvabnými rysy a už žádné baculaté tváře a menší oči, omezte příjem soli. Změna se také velmi rychle projeví na dolních končetinách. Rázem budete mít štíhlé a krásně tónované nohy.  

4. Zdravější kosti

Při močení přicházíte o vápník a množství této ztráty závisí na tom, kolik sodíku je ve vašem organismu. Když přijímáte stravu s vysokým obsahem soli, při čůrání vyloučíte z těla více vápníku. To má za následek zvýšení rizika rozvoje onemocnění kostí jako je osteoporóza.

Mohlo by se vám líbit

Přestaňte jíst bílý a hnědý cukr: Zde je, co se stane s vaším tělem

Sacharidy ve stravě potřebujeme, ty zdravé, z ovoce, zeleniny, luštěnin nebo celozrnných obilovin. Bílý cukr = bílý jed, dočtete se často. Ve skutečnosti jedem není, pokud to s jeho konzumací nepřeháníme. Většina lidí to ale dělá a přijímají tak přemíru prázdných kalorií, což vede k přibírání i k nemocem. Vyřazení přidaného cukru z jídelníčku má spoustu přínosů.
marianne.cz

5. Lepší fungování ledvin

Velké množství soli v organismu nutí ledviny k usilovnější práci na jejím odstraňování z těla. To pak může postupně vést k tvorbě ledvinových kamenů a dalším onemocněním ledvin.

6. Mozek v kondici

Příjem velkého množství soli je spojený i se zhoršenou funkcí mozku, kdy se tepny, které přivádějí krev do mozku, zablokují nebo zúží. To pak má za následek snížení přívodu krve do mozku. Hrozí také zvýšení oxidačního stresu a krevního tlaku v mozku, což může významně ovlivnit jeho zdraví, narušit fungování a způsobovat kognitivní poruchy.

7. Zlepšení vnímání chutí

Příliš mnoho soli v potravinách otupí chuťové buňky. Nahraďte při přípravě jídel studené i teplé kuchyně sůl čerstvými i sušenými bylinkami, přidejte šťávu a kůru z citrusů, ocet, koření, cibuli, česnek, zázvor, houby. S chutěmi si můžete různě pohrávat a jedno jídlo uvařit ve více chuťových variacích. Jestliže jste zvyklí hodně solit a přisolovat, zpočátku vám bude připadat, že jsou vaše oblíbená jídla v nové úpravě poněkud fádní, chuťové pohárky otupělé nadměrným příjmem soli se ale brzy rehabilitují a jídlo si pak začnete užívat ještě více, protože poté, co vám všechna jídla chutnala podobně a jednoduše jen slaně, budete vnímat pestrou paletu různých chuťových kombinací.

Zdroj článku

Související články

Zdraví
Zatočte s jarním nachlazením: Stačí si pomoct těmito překvapivými potravinami

Zatočte s jarním nachlazením: Stačí si pomoct těmito překvapivými potravinami

Zdraví
Oprah Winfrey nestačilo jen držet dietu a cvičit. Zhubnout jí pomohla jedna překvapivá věc

Oprah Winfrey nestačilo jen držet dietu a cvičit. Zhubnout jí pomohla jedna překvapivá věc

Zdraví
Jak zlepšit sexuální život po porodu? Odborníci doporučují jeden účinný trik

Jak zlepšit sexuální život po porodu? Odborníci doporučují jeden účinný trik

Zdraví
Pro lepší hubnutí a pevné zdraví: 5 benefitů kokosové vody, kvůli kterým byste ji měla pít každý den

Pro lepší hubnutí a pevné zdraví: 5 benefitů kokosové vody, kvůli kterým byste ji měla pít každý den