Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zdraví

Slavné osobnosti, kterým knír vyloženě sedí aneb Začíná Movember

Info ikona
Orlando Bloom

Možná jste zaznamenali, že v listopadu chodí více mužů s knírkem. Nejedná se přitom o žádnou hromadnou sázku, či náhlou touhu vypadat co nejvíce jako Freddie Mercury, ale o charitativní kampaň Movember.

Tereza Čaladi | 3. 11. 2022

Ženskému zdraví je v posledních letech věnováno více a více pozornosti, ovšem ani to mužské by nemělo být opomíjeno. Což je hlavní myšlenka hnutí Movember. Jeho cílem je upozornit na zdraví mužů, o němž se příliš nemluví a které je přitom v krizi, jelikož muži podle nich umírají „příliš mladí“. Pozornost tak věnují zejména specificky mužským onemocněním, jako je rakovina varlat a prostaty. Neopomíjejí ale ani i duševnímu zdraví a prevenci sebevražd.

Název vznikl ze složeniny dvou anglických slov – moustache (knírek) a november (listopad). Celá akce funguje tak, že si muži na začátku listopadu hladce oholí tvář a do konce měsíce si pěstují knírek. Do akce se mohou zapojit přihlášením se na oficiálních stránkách hnutí či do jejich aplikace. Tam vyberou, koho svou účastí chtějí podpořit. Může se jednat přitom o konkrétní osobu, skupinu lidí, či obecný dar, jenž bude použit na výzkum a boj proti rakovině i na osvětu problematiky. To mohou následně nasdílet na svých sociálních sítích i mezi přáteli a kdokoliv tak může na „jejich sbírku“ do konce měsíce přispět. Mimo to se pořádají sportovní akce na výběr peněz a události můžete zorganizovat i vy sami.

Akci mohou samozřejmě podpořit i ženy. Mohou se zúčastnit zmíněných sportovních akcí, hostit nějakou událost, finančně přispět i Movember propagovat. Jediné, co z fyziologckých důvodů nemohou, je nechat narůst knír. Ty aktivně zapojené si říkají Mo Sistas (Sestry v kníru). Mezi ně patří i olympionička Eva Samková, která si na sportovních akcí kreslí knír jako svou značku už od olympiády v Soči v roce 2014, kde získala zlatou medaili.

Movember se pořádá od roku 2003 a za tu dobu financoval více než 1 250 projektů zaměřených na zdraví mužů po celém světě.

My pro vás vybrali 20 osobní, kterým knírek vyloženě sedí a kterými se můžete, pánové, pro svůj Movember vzhled inspirovat i vy.

Muži z řad celebrit, kterým knírek vyloženě sedí
Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku