Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Movember je v plném proudu aneb Proč nezapomínat na partnerovo zdraví?

Máte pocit, že potkáváte čím dál tím více neoholených tváří? Nebojte se, pánové rozhodně nerezignovali na holicí strojky, pouze dávají světu vědět o důležitosti prevence rakoviny varlat a prostaty.

Už několik let můžete v mužském slovníku objevit pojem movember. Pod tímto slovem nehledejte žádné složitosti, jednoduše jde o spojení „november“ (listopad) a „moustache“ (knír). Pokud tedy i ve svém okolí máte nezvykle mnoho vousáčů, pak pravděpodobně jde o muže, kteří se zapojili do této charitativní akce, která si klade za cíl jediné – zvýšit povědomí o ryze mužských nemocech, jako je rakovina varlat nebo prostaty.

Bohužel, stále se najdou pánové, kteří zmíněné nemoci přehlíží a nevěnují jim sebemenší pozornost. V takovém případě neuškodí, když otěže vezmete do svých rukou vy a partnerovi vysvětlíte, jak o své zdraví může pečovat. 

Mohlo by se vám líbit

Boj za zdravé poprsí aneb Nezapomínejte na pravidelné samovyšetření

Říjen bývá označován za měsíc zdravého poprsí. Pravdou ale zůstává, že pečovat o svá prsa bychom měly pravidelně, a to ideálně jednou do měsíce. Pojďme si proto krok po kroku říct, co pro zdraví svých ňader můžeme udělat.
marianne.cz

Čas na samovyšetření

Zatímco o ženském samovyšetření prsou se hojně hovoří, samovyšetření varlat je pro pány velkou neznámou. Přitom platí, že tato pětiminutová rutina může doslova zachránit život. Dobrou zprávou je, že samovyšetření může provádět nejen muž, ale také jeho partnerka. Při následném samovyšetření si všímejte jakékoliv změny velikosti, tvaru nebo povrchu varlete. V ideálním případě by samovyšetření mělo probíhat jednou za měsíc.

Pokud muž bulku skutečně nahmatá, nemusí to znamenat, že jde o rakovinu. Může se jednat například o kuličky z tuku, vaziva, rozšířené cévy, nebo cysty. V takovou chvíli není prostor pro paniku nebo zběsilé vyhledávání informací na internetu. Namísto toho je důležité, aby muž jednal a objednal se k urologovi nebo praktickému lékaři, který vystaví žádanku na odborné vyšetření.

Preventivní prohlídky

Preventivní prohlídky jsou základ, který ke správné péči o zdraví neodmyslitelně patří. Muži by měli pravidelně 1× za 2 roky navštěvovat praktického lékaře, který je takovým manažerem péče o zdraví každého z nás a měl by mít přehled o všech specialistech, které navštěvujeme. I přesto k němu na preventivní prohlídky dochází jen každý čtvrtý Čech,“ zaznívá od neziskové organizace Loono, která aktuálně ve spojení s Česka.Digital vyvíjí unikátní preventivní aplikaci s názvem Včas.

Pánové by neměli zapomínat ani na preventivní prohlídky u urologa. Obzvláště muži starší padesáti let by na urologii měli docházet jednou do roka. Tam se lékař vyptá na rodinnou a osobní anamnézu, odebere krev, moč a případně vyšetří ejakulát. Zároveň zkontroluje varlata, prostatu a ledviny.

Info ikona
Knír

Edukace hravou formou

Edukační materiály sice na první pohled působí nudně, avšak pokud svému milému pustíte do uší zajímavý podcast, který se věnuje tematice mužského zdraví, pak určitě nebude zklamaný. Za poslech například stojí epizoda s názvem O koulích s MUDr. Janem Novákem nebo O prostatě s doc. MUDr. Romanem Zachovalem Ph.D., MBA, které najdete v podcastech Loono. Krok vedle neuděláte ani s epizodou s názvem „Rakovina varlete je u mužů ve věku 18 až 35 let nejčastějším nádorovým onemocněním, varuje přední český urolog“, kterou objevíte v podcastu Host Lenky Vahalové.

Mohlo by se vám líbit

Dejte si do mobilu připomínku: Zajít na prevenci!

„Hlavně zdraví“- přejeme si navzájem na začátku každého nového roku, o narozeninách, svátcích a při mnoha dalších příležitostech. Na hodnotovém žebříčku většiny lidí zaujímá zdraví nejvyšší příčky. Aspoň to prohlašují. Praxe vypadá jinak.
marianne.cz

Související články

Životní styl
8 tipů, jak najít balanc mezi pracovním a osobním životem: Zvládněte home office levou zadní

8 tipů, jak najít balanc mezi pracovním a osobním životem: Zvládněte home office levou zadní

Životní styl
Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Životní styl
Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Životní styl
Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky