Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Bauhaus: Umělecký směr, který ožívá i díky influencerům

Info ikona
Bauhaus

Čtrnáct let existence, čtrnáct let plných kreativity a nevšedních pedagogických postupů. Německá škola Bauhaus sice neměla dlouhého trvání, avšak její odkaz najdeme i v současném designu.

Na začátku všeho stála škola, a ne ledajaká. Německá umělecká škola Bauhaus vzbudila při svém otevření v roce 1919 rozpaky i nadšení. Nevšední pedagogický přístup, snaha o propojení umění a řemesla nebo přijímací řízení, které probíhalo formou semestrálního přípravného kurzu. Nejen to ukazuje, jak revoluční akademickou půdu Bauhaus měl. Nutno podotknout, že směr i myšlenka Bauhausu nebyla stálá a zjednodušeně řečeno se měnila s každým novým ředitelem.

Můžeme jenom hádat, kam by se škola ubírala, kdyby v roce 1933 nebyla z ideologických důvodů zavřena. Jedno ale víme jistě! Umělecký směr Bauhaus, který je zaměřen na minimalismus, zažívá po sto letech reinkarnaci. A kdo za ní stojí? Influenceři!

Křeslo jako vlajková loď

Jenom sotva bychom našli produkty, které je více "Bauhaus" než kultovní křeslo Cesca (1928) navržené Marcelem Breuerem nebo židle Wassily (1925) s ocelovou trubkovou strukturou. Tyto vlajkové lodě Bauhausu dokazují, jak nadčasové výrobky v německé škole vznikaly. V současné době židle nalezneme nejen u fajnšmekrů, kteří si zařídili interiér bytu v duchu Bauhaus, ale také u lidí, kteří vsází na minimalismus a jednoduché kousky.

Info ikona
Influencer

V posledních měsících navíc vídáme tyto kousky na instagramových profilech, kde se v jejich přítomnosti fotí světové influencerky. Velké oblibě se těší také pózování u židle Cesca, jejíž sedadlo a opěradlo je vyrobené z pletených linií ratanu. Mnozí také vsází na Barcelonskou židli (1929) s koženým čalouněním, které evokuje luxusní vzhled. 

Info ikona
influencer

Bauhaus a doplňky

Potrpíte si na porcelánové slony nebo nedáte dopustit na suvenýry z dovolené? Pak vás musíme zklamat, Bauhaus si s bytovými doplňky příliš nerozumí. Naopak tento směr staví na minimalismu a otevřeném prostoru, ve kterém i užitkové předměty plní funkci estetickou. Pokud byste svému domovu chtěli dát nádech Bauhausu, pak zkuste lapače prachu vyměnit za funkční doplňky, případně myslete na to, že méně je více!

ČTĚTE TAKÉ: Nadčasový architekt, kterému Vídeň nefandila! Seznamte se s Adolfem Loosem

Info ikona
Zářijová Marianne

POŠTOVNÉ ZDARMA

Časopis Marianne si nyní můžete, bez nutnosti platit poštovné, objednat až domů. Více informací se dozvíte zde.