Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Dovolená v balónu: Zima, závratě a nedostupnost? Tak let balónem rozhodně nevypadá

Info ikona
let balónem v rakouských Alpách

Když se řekne „let balónem“, mnoho lidí si pomyslí, že se jedná o něco velmi drahého a navíc nepohodlného, ale tak to vůbec není. A to ani v případě, že se bojíte výšek. Naše online redaktorka Tereza Čaladi si let balónem vyzkoušela na vlastní kůži a sepsala pro vás svůj zážitek.

Tereza Čaladi | 14. 02. 2024

Snad každý člověk má nějaký sen. Některé z nich jsou velké, jako mít rodinu, konkrétní práci či úspěšnou kariéru, jiné naopak takové menší, a sice ty, u nichž bude hezké, když se splní, ale svět se neotřese, když ne. Pro mě byl vždycky takovým snem let balónem.

Loni na podzim jsem měla možnost vidět balónový roj, a sice při návštěvě turecké Kappadokie, kde se každé ráno ve vzduchu vznáší na 100 balónů. Byla jsem ale pouhý pozorovatel. Tentokrát jsem ovšem měla příležitost zažít let balónem na vlastní kůži.

Mohlo by se vám líbit

Festival balónového létání v Alpách

Je to zvláštní, ale podmínky pro lety balónem jsou v zimě mnohem příhodnější než v létě. I z toho důvodu se v rakouských Alpách každý rok koná na konci ledna festival balónového létání Kaiserwinkl Alpin Ballooning. Letos se jednalo o 21. ročník.

Podobně jako v Kappadokii, i zde se vznese do vzduchu velké množství balónů a jedná se o skvělou podívanou. Tady jich je ale okolo 50 a navíc mezi sebou balónářské týmy během týdne soupeří v jednotlivých kategoriích. Konkrétně dostávají nejrůznější úkoly, jako například trefit se do cílového kříže, ujet co nejvíce kilometrů a tak podobně. Na základě bodového systému se pak určí vítěz, který na závěrečném večeru obdrží cenu "Kaiserwinkl Alpine Ballooning Trophy".

Pilotkou balónu Kaiserwinkl a organizátorkou celé akce je Irmgard Moserová, která se řadu let stará o letecké záležitosti během Kaiserwinklského týdne alpského balónového létání, a u které je možné rovněž objednat let pro zájemce ze strany veřejnosti. Což byl i náš případ.

Vyvrácení mýtů o letu balónem

Do našeho balónového koše se nás vešlo asi okolo 15. Když jsem do něj lezla, bála jsem se vzletu a toho, že jakmile začneme stoupat, budu si to celé chtít rozmyslet. Ale to vůbec nenastalo. Rázem jsme totiž letěli a v tom okamžiku se všechny moje obavy rozplynuly.

  • Závratí se bát nemusíte

Měla jsem pocit, že stoupáme pomalu, ale během chvíle jsme byli ve výšce asi 20 metrů, po chvíli 120, 500 a nakonec až 1500. Když zhlížíte přímo dolů a uvědomíte si, jak jste vysoko, může to být malinko děsivé. Ale vzhledem k tomu, že koš pod vašima nohama je velmi bytelný, strach vlastně vůbec nemáte.

Navíc náš pilot opravdu věděl, co dělá, a bylo to vidět. Všechny procesy při letu s klidem popisoval a i si při letu trochu hrál. Koš spustil například k vrcholkům stromů nebo pár centimetrů nad zamrzlé jezero, nad nímž jsme letěli. Létání se věnuje již 25 let, jak jsme zjistili. A stále ho vnímá jako svou životní vášeň.

  • V balónu je vedro

Dále jsem si říkala, jestli mi v balónu nebude zima. Všichni říkali, ať se oblečeme jako na zimní procházku. Ale pravdou bylo, že ač jsme byli tak vysoko, díky tomu, že jsme byli blízko plamenometu, bylo nám stále teplo. Až vedro, řekla bych. Je sice pravda, že nebylo až tak větrno, ale i tak. Já na sobě měla například hned několik vrstev – tílko, termo triko, mikinu, bundu – a opravdu mi bylo horko.

  • Nedostupnost

Balóny možná nejsou zrovna nejlevnější zábavou, ale zároveň ani nejdražší. Let stojí okolo 280 € (zhruba 7 000 Kč), což není málo, ale na druhou stranu, když člověk zváží, kolik stojí vyčerpání energie – za nás se vyčerpalo hned několik plynových lahví – a zároveň vezme v úvahu, že to je opravdu jedinečný zážitek, tak se to vlastně vyplatí.

Nejhezčí na mé práci jsou úsměvy lidí, které mají na tváři potom, co přistaneme. Nemohou uvěřit tomu, co právě zažili, a já jsem rád tím, kdo jim to mohl dopřát,“ řekl pilot Werner, který pilotoval náš balón.

Co dalšího Kaiserwinkl nabízí?

Let balónem je tedy skvělý zážitek, ale stejně tak i samotný festival, a to i když zůstanete nohama na zemi. Úchvatné je například i představení Night Glowing, které probíhá vždy jeden večer uprostřed festivalového týdne, kdy balóny prezentují světelnou show za impozantního doprovodu hudby. Kromě klasických balónů, které jsou samy o sobě úchvatné, tu jsou přitom k vidění i balóny nejrůznějších tvarů, které diváky baví každý rok (jejich fotografii najdete v galerii).

Navíc lze k festivalu vymyslet v této oblasti velmi dobrý program. Od návštěvy místní sýrárny, jejíž součástí jsou jak ochutnávky, tak i představení jejího fungování, po aktivnější program. Můžete vyrazit na nedalekou běžkařskou trať či na snowtubing (zdolávání sněžných svahů v gumové pneumatice). V neposlední řadě se můžete ubytovat v hotelu Seehof, kde bývají všichni balónáři a který nabízí velké množství dalších atrakcí. V hotelu najdete například celý aquapark, bowling či hřiště na beach volejbal. Návštěvu Kaiserwinklu s tímto programem tak můžeme jedině vřele doporučit.

Pokud vás program zaujal a už teď víte, že se budete chtít dalšího festivalu balónového létání v Kaiserwinklu zúčastnit i vy, můžete si uložit datum, kdy se bude konat. Už teď je známo – bude to od 18. do 25. ledna 2025.

Reportáž z letu balónem v rámci festivalu balónového létání
Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku