Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Naučte se žít přítomným okamžikem

Info ikona
Meditace

V posledních letech slýcháme o mindfulness ze všech stran! Co ale tento termín doopravdy znamená? A můžeme žít v duchu mindfulness i v případě, že nebydlíme v ášramu?

O mindfulness vznikají podcasty, knihy i články na internetu. Kdekdo s tímto slovíčkem přišel do styku, ale ruku na srdce – málokdo si dokázal představit, co se za tímto anglickým výrazem vlastně skrývá. Přitom stačí říci, že ve volném překladu jde o všímavost! Namítáte, že všímavost je vaší skvělou vlastností? Bohužel vás musíme zklamat. V tomto smyslu se totiž nejedná o všímavost k okolnímu světu, nýbrž o stav mysli, kdy máte odstup od svých myšlenek, a zároveň vnímáte každý okamžik za okamžikem. Pokud docílíte mindfulness, pak přestanete řešit minulost i budoucnost. Naučíte se žít tady a teď, tedy v přítomném okamžiku.

Mohlo by se vám líbit

Proč si naordinovat mindfulness?

Jakmile začnete ve svém životě aplikovat všímavost, budete cítit větší mírumilovnost i fyzickou relaxaci. A tím výčet výhod rozhodně nekončí. S tímto pozitivním návykem se také mění struktura mozku, neboť se zvyšuje hustota šedé hmoty v mozkových oblastech. To vede ke snazšímu učení, zlepšení paměti, regulaci emocí a k lepší empatii. Z dlouhodobého hlediska dokáže všímavost zmírnit dlouhodobý stres, úzkosti a depresi. Klinické testy dokonce ukazují, že všímavost může být stejně účinná jako antidepresiva. Možná se tedy jedná o jeden z klíčů ke štěstí, který máme na dosah, a přesto ho aktivně nevyužíváme.

Pomalé kroky k velkým výsledkům:

1. Najděte si klidné a pohodlné místo. Následně si sedněte na zem a narovnejte svá záda, krk a hlavu.

2. Soustřeďte se pouze na přítomnost. Minulost ani budoucnost pro vás momentálně neexistuje.

3. Zaměřte se na své dýchání. Všímejte si, jak vám vzduch skrze nosní dírky proudí do plic, a jak ho následně pomalu vydechujete z úst ven. Prožívejte každý svůj nádech.

4. Vnímejte každou myšlenku, která přichází i odchází. Je jedno, jestli se jedná o strach, úzkost nebo třeba naději. Jakmile se taková myšlenka objeví, neignorujte ji. Jednoduše si ji zaznamenejte, zůstaňte v klidu a svůj dech použijte jako oporu.

5. Pokud zjistíte, že vás myšlenky unášejí, nevadí. Zkuste se v klidu navrátit ke svému dechu a pokračujte v meditaci.

Ze začátku můžete meditační praktiku zkoušet jenom pár minut denně. Po čase můžete minuty přidávat, až naprosto zapomenete počítat čas. Mnoho lidí také využívá mobilní aplikace, které jsou speciálně zaměřené na mindfulness.

Info ikona
Mindfulness

Mindfulness v běžném životě

Pokud v sobě nemáte disciplínu, a už teď víte, že byste každodenní meditaci „flákali“, vyzkoušejte ji praktikovat v normálním životě. Ideálně třeba u mytí nádobí, čištění zubů nebo usínání. Přesně tohle jsou totiž chvíle, kdy se nemusíte příliš soustředit na okolní svět, a naopak můžete být pouze teď a tady. Nenechte se tedy během těchto aktivit rozptylovat hudbou, televizí nebo třeba konverzací s partnerem, ale naopak se zaměřte na vlastní dech a přítomný okamžik.

Mohlo by se vám líbit