Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Jak najít rovnováhu ve svém životě? Zaměřte se na čtyři pilíře wellness

Info ikona
Rovnováha

Také sníte o harmonickém životě, ve kterém budete mít čas na rodinu, práci, přátele i koníčky? I když na sociálních sítích často vídáme uživatele, jejichž život vypadá spořádaně a poklidně, skutečnost je leckdy jiná než před kamerou mobilního telefonu. Je tedy vůbec možné, abychom v našem životě našli harmonii a klid?

Každý den má pouhých čtyřiadvacet hodin. Pokud z nich odečteme osm hodin spánku, získáme šestnáct hodin, během kterých musíme vydělávat peníze (případně studovat), pečovat o rodinu, zajímat se o své přátele, plnit domácí povinnosti, věnovat se koníčkům a v neposlední řadě se starat o své duševní i fyzické zdraví. Suma sumárum – během dne rozhodně nemáme čas ztrácet čas. Jenže, zmíněný harmonogram je spíše utopie, které obyčejný smrtelník jenom stěží dosáhne. A tak se namísto toho potácíme v začarovaném kruhu, kterému vládne chaos, a především pocit, že nic neděláme na sto procent.

Mohlo by se vám líbit

A opravdu tomu tak je. Pokud se člověk zaměří na jednu část denní náplně, například kariéru, pak jdou logicky stranou záliby nebo čas na přátele. Na to upozorňuje také trenérka zdraví Alicia McKenzie, která se věnuje tzv. wellness. Podle jejího názoru existují čtyři pilíře wellness: fyzická pohoda, komunitní wellness, duševní zdraví a finanční zdraví. Alicie McKenzie vysvětluje, že zmiňované čtyři pilíře si můžeme představit jako skleněné koule, se kterými celý život žonglujeme. „Když je následně upustíme, rozbijí se,“ vysvětluje ve své knize.

Jak se prožonglovat životem?

Pečovat o „skleněné žonglovací koule“ je pěkná fuška. I proto je dobré slevit ze svých nároků a přiznat si, že je naprosto přirozené, když v každém životním období je některý z pilířů wellness upřednostněn před jiným. „Je to podobné, jako když v práci máte deadline, a tak se dobrovolně musíte ochudit o polední pauzu. Nebo když vás čeká velký finanční výdaj a musíte si dobrovolně nechat ujít luxusní večeři s přáteli,“ vysvětluje McKenzie a dodává, že představa dokonalé harmonie je mýtus, který bychom měli z naší společnosti vymýtit. Spíše je důležité, abyste všechny čtyři pilíře brali v potaz a snažili se je alespoň malými krůčky integrovat do svého života. Díky tomu můžete po čase najít pocit štěstí a vnitřní spokojenosti.

Info ikona
Žena

Malými kroky k velkým úspěchům

Podle Alicie McKenzie má mnoho lidí problém s fyzickou pohodou. Vzhledem k tomu, že pracují od nevidím do nevidím, a následně se starají o rodinu, je logické, že nemají čas na návštěvu fitness centra nebo skupinového cvičení. Pokud je vám tento scénář povědomý, pak rozhodně neztrácejte na mysli. McKenzie proto radí, abyste si stanovili realistický cíl (například ujít 10 000 kroků denně), a následně vybrali činnosti, díky které tento cíl splníte (30 minut chůze). Poté si stanovte čas, kdy denní cíl splníte (cesta do práce). Po čase se z vašeho cvičení stane příjemný návyk, který budete vykonávat automaticky a bez zbytečného přemáhání se.

Zdroj: stylist.co.uk

Mohlo by se vám líbit