Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Recept na štěstí: Neřešte věci, které nemůžete změnit

Nesejde na tom, zda právě řešíte nepříjemného nadřízeného, neustálé zdražování potravin nebo dobu koronavirovou. Ve všech těchto momentech se stačí zastavit a sám sobě položit otázku: Je v mých silách, abych situaci změnil?

Jenom stěží změníte povahu svého nadřízeného, nikdy nedokážete pohnout s inflací a nechceme vás podceňovat, ale pravděpodobně ani nevynaleznete lék na koronavirus. Jednoduše řečeno, v našich životech existuje nespočet situací, na které jsme krátcí. A jak by řekl Jára Cimrman: Můžeme o nich vést spory, můžeme s nimi nesouhlasit, ale to je tak všechno, co se proti nim dá dělat. Zdá se, že už Jára Cimrman věděl, že nad některými momenty bychom se neměli zbytečně stresovat.

Obdobného názoru je také kouč Paul Mort, který tvrdí, že náročné životní chvíle můžeme zvládnout jedině tak, že zjistíme, co můžeme a nemůžeme ovlivnit. „Jako lidé se často snažíme ovládat všechno kolem nás, a to nejen situace, ale také lidi. Upřímně řečeno, toto je recept na katastrofu, úzkost a pocit selhání, protože prostě nemůžeme ovládat všechno,“ říká Mort pro Stylist.

Mohlo by se vám líbit

Závislost na zaneprázdnění aneb Když ke štěstí potřebujete plný diář

Naskytlo se vám prázdné políčko v diáři? Zatímco ostatní by skákali radostí do vzduchu, vy vehementně přemýšlíte, jakou aktivitou prázdný prostor vyplníte. Ano, ke štěstí totiž potřebujete přeplněný program, lítání ze schůzky na schůzku a pocit, že jste nepromarnili ani vteřinu svého života.
marianne.cz

Vím, co můžu změnit

Pokud momentálně procházíte náročným životním obdobím, vyplatí se, když si slova Járy Cimrmana i Paula Morta vezmete k srdci. Zkuste svou pozornost doopravdy zaměřit pouze na věci, které můžete změnit či s nimi pohnout. A zbytek? Ten nechte na osudu. Uvidíte, že ušetřenou energii následně můžete opět investovat do věcí, které máte ve svých pažích.

Mimochodem, obdobně přistupujte také k minulosti. Ani minulost nemůžete změnit, a proto se vyplatí, když nad ní nebudete zbytečně hloubat. „Minulost nemůžete změnit, ale můžete změnit, jak na ni nahlížíte. Minulost je pouhý okamžik, avšak naše představivost vyplňuje mezery příběhu a vytváří nový význam toho, co se stalo,“ upozorňuje Mort. Následně je možné, že vzpomínka nabere zcela nový význam, který má pramálo co společného s tím, co se doopravdy stalo.

Vyšší dívčí

Zjistit, co můžete a co nemůžete změnit, je umění. I proto je dobré vědět, že chvilku trvá, než si člověk tuto schopnost osvojí. Přesto je dobré, když nerezignujete a po malých krůčcích se naučíte, jak nechat plynout věci, které nemůžete změnit. V případě, že právě náročné období prožíváte, napište si na papír seznam věcí, se kterými můžete něco udělat. Na druhou stranu listu si naopak napište věci, které jsou neměnné. Říká se, že co je psáno, to je dáno, a tak vám tato malá pomůcka pomůže, abyste si v hlavě utřídili myšlenky a kroky, které (ne)můžete pro zlepšení situace udělat.

Info ikona
Žena

Severská inspirace

Není žádným tajemstvím, že Dánové patří k nejšťastnějším národům na světě. Dost možná za svůj šťastný život vděčí termínu pyt, který Dánové používají v momentě, kdy přijímají situaci, kterou nemají pod svou kontrolou. I když by mohli být naštvaní nebo frustrovaní, nechtějí plýtvat energií na něco, co nemůžou změnit.

O popularitě slovíčka pyt hovoří také fakt, že se v roce 2018 stalo vůbec nejoblíbenějším dánským slovem v rámci národní akce Library Week, kterou pořádala Dánská asociace knihoven. "Jde o nejpozitivnější slovo, které jsem kdy slyšela. V tom termínu se skrývá tolik úlevy," říká Američan Chris MacDonald, který se přestěhoval do Dánska a píše o tamním životním stylu. 

Mohlo by se vám líbit

Zapomeňte na štěstí! Podle vědců je dobrý život definován tzv. psychologickým bohatstvím

Už dávno víme, že štěstí je muška jenom zlatá. Přesto většina z nás stále prahne po životě, který bude prošpikován chvílemi štěstí. Možná je ale načase změnit úhel pohledu, a připustit, že spokojený život není jenom o hledání a nacházení šťastných momentů.
marianne.cz

Související články

Životní styl
8 tipů, jak najít balanc mezi pracovním a osobním životem: Zvládněte home office levou zadní

8 tipů, jak najít balanc mezi pracovním a osobním životem: Zvládněte home office levou zadní

Životní styl
Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Životní styl
Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Životní styl
Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky