Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Fika: kávou provoněné tajemství švédského úspěchu

Trávíte většinu pracovních dnů před monitorem počítače? Máte nekonečný seznam úkolů, který se neustále rozšiřuje? A pociťujete, že toho v práci máte až nad hlavu? Nejvyšší čas naordinovat si fika, švédský rituál, který bez problému můžete aplikovat i v českém pracovním prostředí.

Když se smíchá vysoké pracovní tempo s dlouhým to-do listem, neodkladnými pracovními schůzkami a občasnou prokrastinací, pak můžete nejen „doutnat“, ale především pracovně vyhořet. V současné době, kdy firmy preferují home office, a tudíž se pracovní den úzce prolíná s osobním životem, je syndrom vyhoření tématem číslo jedna. Pokud už sami cítíte, že pracovní maraton nebere konce a vyhlídky na klidnou dovolenou plnou odpočinku jsou nulové, pak hledejte inspiraci na severu. Konkrétně Švédové totiž vědí, že pracovní den není jenom o bezhlavém plnění úkolů a všudypřítomném stresu. Naopak, pokud si chceme udržet ve svém pracovním životě rovnováhu, je nanejvýš důležité, abychom do něj zařadili rituál zvaný fika.

Mohlo by se vám líbit

Koselig: norský koncept štěstí, který konkuruje dánskému hygge

Hygge, sis, lagom, gazellig nebo kalsarikännit. V posledních letech jsme si zvykli, že nám severské země nenápadně podsunují recepty na šťastný a spokojený život. A aby těch receptů nebylo málo, přihlásil se o pozornost také koselig, norský koncept šťastného života.
marianne.cz

Fika jako plnohodnotná součást dne

Pokud byste se dostali do švédského pracovního týmu, možná by vás zarazily kávové pauzy, během kterých se zaměstnanci nebaví jenom o práci. Povětšinou během těchto pauz mají v jedné ruce horkou kávu a ve druhé ruce drží sladké pečivo nebo malý zákusek. Možná se nad jejich pracovní morálkou křižujete a obviňujete je z prokrastinace či lenosti, v tomto případě se ale Švédů musíme zastat. Tento národ totiž aplikuje fika, pracovní rituál, který je chrání před vyhořením.

Přeložit termín fika do češtiny, není jednoduché. Nadneseně lze ale říci, že jde o pití kávy, žvýkání sladkých dobrot a klábosení. Tato svatá trojice je nedílnou součástí švédského pracovní morálky a je na ní kladen obrovský důraz. „Fika je v naší kultuře hluboce zakořeněno a většina Švédů má fiku několikrát denně. Jde o trávení času s lidmi, vychutnávání si domácího pečiva a pití skvělé kávy,“ vysvětluje pracovní rituál Švéd Matts Johansson pro BBC. Nutno podotknout, že švédské firmy jdou fika velmi naproti. Povinné přestávky jsou standardem, a stejně tak je obvyklé, že zaměstnanci mohou neomezeně konzumovat teplé nápoje a drobné pečivo.

Info ikona
Fika

Tajemství úspěchu

Mohlo by se zdát, že pravidelné přestávky na kávu a klábosení zdržují člověka od práci a zabíjí jeho produktivitu. Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) ale zveřejnila žebříček, podle kterého jsou Švédové jedenáctým nejproduktivnějším národem. Vypadá to, že během pauz na kávu se Švédové dokážou zregenerovat a připravit se na další pracovní zápřah. „Švédský styl řízení firem se od většiny ostatních zemí velmi liší, neboť není příliš hierarchický. Pokud nemáte hierarchickou strukturu, pak je důležité naslouchat všem pracovníkům, a to právě prostřednictvím fika. Při těchto pauzách mohou zaměstnanci konverzovat s vedením, díky čemuž vedení získává různorodé názory na fungování společnosti,“ vysvětluje další výhody fika Andreas Astrom ze Stockholmské obchodní komory.

Online fika

Švédský koncept fika se natolik těší oblibě, že ho nezastavila ani pandemie koronaviru. Švédové na své povinné přestávky nezapomněli, a nadále si kávu a sladké pečivo dopřávají i na  home officu. Povětšinou si při přestávce zavolají s kolegy prostřednictvím videhovoru, případně si naordinují domácí fiku, během které se vzdálí od počítače a mobilního telefonu. Není ani výjimkou, že si svou kávu vezmou na terasu či dvorek a odpočinou si na čerstvém vzduchu.

Mohlo by se vám líbit

Země zaslíbená! Proč ve Švédsku žijí nejspokojenější lidé?

Dlouhé zimy, nevlídné počasí, a přesto spokojení obyvatelé, kteří mají úsměv od ucha k uchu! Co stojí za spokojeností všech Švédů?
marianne.cz

Související články

Životní styl
Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Životní styl
Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Životní styl
Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Životní styl
Lelí Hnidáková z Lelí's Cupcakes: Nápad na sladké podnikání se zrodil na svatební cestě

Lelí Hnidáková z Lelí's Cupcakes: Nápad na sladké podnikání se zrodil na svatební cestě