Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Jak se žije cizincům v České republice? Kvitují veřejnou dopravu, pozastavují se nad naší povahou

Už dávno neplatí, že by na území České republiky žili samí Češi. Naopak, v posledních letech si mnoho cizinců vybralo za svůj domov právě Českou republiku, a tak můžeme ve velkých městech dnes a denně zaslechnout cizí řeči a vidět jiné kulturní návyky. Jak se cizincům v České republice ale žije? Jsme dostatečně vlídní a umíme jim v nouzi pomoci?

Život v neznámé zemi rozhodně není procházka růžovou zahradou. Ať už člověka do České republiky přivedla pracovní nabídka, láska, náhoda nebo se jednoduše do země v srdci Evropy zamiloval, rozhodně musel podstoupit byrokratické kolečko po českých úřadech. Po této oficiální fázi ale nastala další výzva, tedy skutečný život v Česku. Někteří cizinci byli příjemně překvapení, jiní se s novým prostředím sžívali po několik dlouhých měsíců. Na to, jak se cizincům v Česku daří, poukázal také průzkum Expat Insider 2021, do kterého bylo zapojeno 59 zemí světa. Už teď vám můžeme prozradit, že v celkovém žebříčku se Česko umístilo na 15. místě, což je náš nejlepší výsledek v historii průzkumu. K nejlepším zemím, ve kterých se cizincům žije nejlépe, patří Tchaj-wan, Mexiko a Kostarika. Naopak nejhůře si vedl Kuvajt, Itálie a Jihoafrická republika.

Mohlo by se vám líbit

Image České republiky: Jak vidíme sami sebe, jak nás vidí cizinci?

Česká centra se letos zaměří na posilování image České republiky prostřednictvím projektů k oslavám výročí naší země. V této souvislosti se uskuteční v průběhu roku rozsáhlá série akcí. Jednou z nich je výstava CzechImage, která vznikla ve spolupráci s Fakultou designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni. V Galerii Českých center je k vidění do 15. března 2018. Přinášíme ochutnávku!
marianne.cz

Ať žije veřejná doprava a zdravotnictví

Pokud je něco, co se cizincům na České republice doopravdy líbí, pak je to systém veřejné dopravy. Až 94 % expatů je spokojeno s českou dopravní infrastrukturou a 97 % cizinců také kladně hodnotí možnost snadného vycestování ze země. „Líbí se mi, že žiji ve středu Evropy, a tak je pro mě snadné cestovat do okolních států. Zároveň i cestování po Česku veřejnou dopravou je velmi snadné,“ zhodnotil Kanaďan žijící v České republice.

Podobná spokojenost panuje také v oblasti zdravotnické péče, kterou cizinci taktéž vychvalují do nebes. V podkategorii zdraví se České republika dokonce umístila na 4. místě ze zmiňovaných 59 zemí světa. „Veřejná doprava, zdravotní péče a mnoho služeb obecně je na velmi vysoké úrovni. Kromě toho zde existuje spousta pracovních příležitostí a také tu funguje rovnováha mezi pracovním a soukromým životem,“ uvedl Ital žijící v České republice. Zajímavé je, že většina Čechů obdivuje skandinávské země za jejich vyvážený work-life balanc, výpovědi cizinců ale naznačují, že pracovní doba v České republice není tak tristní, jak by se na první pohled mohlo zdát.

Neoplýváme přátelskou povahou

Na druhou stranu existují kategorie, ve kterých jsme se příliš neblýskli. Snad nejhůře jsme obstáli v kategorii, která se zaměřila na přívětivost místního obyvatelstva. Cizinci zhodnotili Českou republiku za velmi nepřívětivou, v této kategorii jsme „získali“ až 55. příčku. Zároveň cizinci popisují Čechy za nepřátelské vůči zahraničním návštěvníkům. Problém dělá cizincům také jazyk, přičemž 77 % respondentů uvádí, že naučit se a mluvit česky je obtížné. „Jazyk byl hlavní překážkou," uvedl expat z Ghany žijící v Česku. Vypadá to tedy, že je nejvyšší čas zapracovat na našem vztahu k cizincům, respektovat je, a především jim v nouzi pomáhat.

Info ikona
Praha

Vhled do života cizinců v Česku

Průzkumy jsou jedna věc, realita druhá. Pokud vás doopravdy zajímá, jak se žije cizincům v České republice, pak si najděte youtubový profil Dream Prague, za kterým stojí Američanka Jennifer. Ta už osmým rokem žije v Praze a prostřednictvím videí ukazuje na kulturní rozdíly mezi Čechy a Američany.  „V Praze bydlím už osm let a Češi jsou naprosto normální. Cítím se tady dobře. Minulé léto jsem se ale vrátila do Kalifornie a uvědomila jsem si, že to Američané jsou zvláštní,“ říká s úsměvem ve videu. Věřte, že videa vás nejen pobaví, ale také vám ukážou některé české nešvary, kterých si leckdy nejsme vědomi.

Mohlo by se vám líbit

Klobouk dolů! Cizinci, kteří česky mluví lépe než kdejaký našinec

Mysleli jste si, že český jazyk není pro cizince atraktivní? Američané Gavin a Jennifer vám ukážou, že mluvit hezky česky dokáže i člověk, kterému v žilách nekoluje slovanská krev.
marianne.cz

Související články

Životní styl
Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Životní styl
Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Životní styl
Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Životní styl
Lelí Hnidáková z Lelí's Cupcakes: Nápad na sladké podnikání se zrodil na svatební cestě

Lelí Hnidáková z Lelí's Cupcakes: Nápad na sladké podnikání se zrodil na svatební cestě