Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Máte sedavé zaměstnání? Jednoduchý způsob, jak zlepšit svou kondici

Sedavé zaměstnání je obklopeno negativní aurou. Přesto málokdo dá kvůli svému zdraví přednost fyzické práci před pohodlím kanceláře. Co tedy můžeme udělat proto, aby dopady sedavého zaměstnání byly na naše zdraví co nejmenší?

V posledních letech se o sedavém zaměstnání hovoří výhradně s negativním podtónem. A není divu, sedět nejméně osm hodin před obrazovkou počítače si dříve nebo později vybere svou daň. I když se zprvu zdálo, že proti sedavému zaměstnání můžeme bojovat maximálně tak výpovědí, v posledních letech se objevují nové možnosti a vychytávky. Někteří lidé objevili kouzlo stolů, u kterých se při práci stojí, jiní nedají dopustit na chytré hodinky, které je pravidelně upozorňují na to, aby vstali. Pokud ale nepatříte k milovníkům moderních technologií a představa práce ve stoje vás spíše děsí, pak pro vás máme dobrou zprávu. Existuje ještě jeden způsob, jak minimalizovat dopad sedavého zaměstnání na vaše zdraví. A světě div se, jde o staré dobré cvičení!

Mohlo by se vám líbit

Shoffice, rotační kancelář i nomádství aneb Jaká je budoucnost pracovního života?

Zatímco v dobách minulých jsme od devíti do pěti seděli v kanceláři, doba koronavirová zamíchala s našimi pracovními návyky. Nařízený home office u mnoha profesí ukázal, že práce z domova nekazí morálku, a naopak vede k vyšší kreativitě a soustředěnosti. Měli bychom se tedy nadobro rozloučit s kanceláří?
marianne.cz

Vstávat a cvičit!

Máte sedavé zaměstnání? A kolikrát v týdnu cvičíte? Pokud vaše odpověď zní „nikdy“, pak se mějte na pozoru. Nová studie, kterou provedli výzkumníci na Boston University School of Medicine prokázala, že cílené středně intenzivní cvičení je nejlepším pomocníkem ke zlepšení kondice. Do studie se zapojilo 2000 dobrovolníků se sedavým zaměstnáním, u kterých byla pozorována jejich fyzická aktivita, počet nachozených kroků i eliminace sezení v práci. Po osmi letech zkoumání došli výzkumníci k jasnému výsledku. Lidé, kteří pravidelně prováděli středně intenzivní cvičení dosahovali lepších výsledků, než ti, kteří při práci jenom stáli nebo doháněli pohyb chůzí.

Jde tedy o první studii svého druhu, která naznačuje, že cvičení samo o sobě stačí k potlačení negativního dopadu sedavého zaměstnání. „Lidé mají pocit, že denně musí nachodit 10 000 kroků, dělat kardio cvičení a vstát každých 30 minut. Úzkost z toho, že všechno tohle musí udělat, je pro zdraví pravděpodobně horší než samotné sezení,“ říká docentka Bryna Chrismas.

Info ikona
Kancelář

Kolik hodin musíme cvičit?

Každý člověk je jiný a každé tělo vyžaduje a zvládne něco jiného. I proto není dobré, abychom se drželi striktních tabulek a chtěli po sobě výkony, které nemůžeme odvést. Přesto platí, že v ideálním případě bychom svému tělu měli dopřát nejméně 150 minut středně intenzivní aktivity za týden. A nebojte se, rozhodně to neznamená, že se musíte dvakrát týdně potit ve fitness centru. Ke středně intenzivním aktivitám se totiž řadí také běh, plavání, rychlá jízda na kole nebo chůze do schodů. Jednoduše řečeno, středně intenzivní aktivitu poznáte tak, že během ní nedokážete vést konverzaci s druhým člověkem. Pokud tuto aktivitu doplníte ještě o rychlou chůzi, tanec nebo klasickou jízdu na kole, pak vaše zdraví bude jásat blahem.

Pamatujte, nemusíte každý den zdolávat výzvy, které si pro vás připravily chytré technologie. Bohatě postačí, když si dvakrát do týdne dopřejete oblíbený sport. A pokud pro své tělo chcete udělat něco i během pracovní doby, vezměte ho o polední pauze na krátkou procházku. Třeba jenom kolem vaší budovy nebo do parku, kde si sníte oběd. I krátké protažení na čerstvém vzduchu totiž dělá zázraky.

Zdroj: stylist.co.uk

Mohlo by se vám líbit

Jste v práci? Zacvičte si office yogu

Svému tělu škodíte špatným stravováním, vysokou mírou alkoholu, nepohodlným oblečením, vysokými botami a přitom toužíte vypadat zdravě a fit. Chcete být maximálně produktivní, ale je tomu přesně naopak. Jste přepracovaní a vyčerpaní. Víme, co vám pomůže!
marianne.cz

Související články

Životní styl
Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Životní styl
Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Životní styl
Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Životní styl
Lelí Hnidáková z Lelí's Cupcakes: Nápad na sladké podnikání se zrodil na svatební cestě

Lelí Hnidáková z Lelí's Cupcakes: Nápad na sladké podnikání se zrodil na svatební cestě