Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Mobilní aplikace, které zachraňují životy! Připomenou vám preventivní prohlídku a pomůžou od úzkosti

Info ikona
Mobil

Mobilní telefon už dávno neslouží jenom k volání nebo smskování, ale také je naší protaženou rukou, díky které můžeme objednávat oblečení, jídlo nebo jízdenky na MHD. A pokud svůj telefon vybavíme správnými aplikacemi, může nám bez nadsázky zachránit život.

Také ve svém telefonu máte mnoho aplikací, které otevřete jednou, maximálně dvakrát do měsíce? Možná je to předpověď počasí, mobilní hra nebo aplikace na měření kroků. Zkuste tyto nepoužívané aplikace nahradit aplikacemi užitečnými. Některé vám pomůžou v krizových momentech, jiné podpoří vaše duševní zdraví.

Mohlo by se vám líbit

Ať je duši dobře aneb Malé kroky k psychické pohodě

Zatímco bolest těla nás v klidu nenechá, bolest duše častokrát podceňujeme a zlehčujeme. Přitom duševní zdraví je stejně důležité jako fyzické. Naučte se po malých krůčkách pečovat o své nitro a dopřejte mu lásku, kterou si zaslouží. Odměnou vám bude nejen dobrá nálada, ale také úsměv na rtech a čistá mysl.
marianne.cz

Zaostřeno na duševní zdraví

Naštěstí už dávno odzvonilo dobám, kdy duševní zdraví bylo tabu. V posledních letech se nejen otevřeně hovoří o psychických problémech, ale také vzniká mnoho zajímavých projektů, které si kladou za cíl jediné – podpořit naši psychiku.

K takovým projektům se bezesporu řadí aplikace VOS.health, která vznikla pod rukama českých vývojářů. Po nainstalování aplikace vyplníte krátký dotazník, díky kterému zjistíte, na jaké oblasti duševního zdraví byste měli zapracovat. Zároveň si prostřednictvím aplikace můžete zaznamenávat svou náladu, procvičovat dechová cvičení nebo se spojit s odbornými poradci, kteří vám pomůžou s konkrétním problémem.

Další českou aplikací, která si vydobyla pozornost, je mobilní hra Limoterapie. Stojí za ní studio Pixelfield, které společně s Národním ústavem pro duševní zdraví vytvořilo pomocníka proti úzkostem. Při hraní hry Limoterapie stavíte virtuální fabriku na výrobu limonády. Ptáte se, v čem vám hra pomůže od úzkostí? Odpověď je jednoduchá. Ve hře jsou obsaženy mechanismy, které fungují jako expoziční terapie.

Info ikona
Mobil

A na preventivní kontroly chodíte?

Podle dat zveřejněných na stránkách Loono navštěvuje pravidelně svého praktického lékaře jenom každý čtvrtý Čech. Děsivá statistika také napovídá, že až 59 % Čechů nerozumí zdravotním informacím a 53 % Čechů vyhledává informace o zdraví na internetu. Na základě těchto nelibých dat vytvořila nezisková organizace Loono novou aplikaci s názvem Preventivka.

Díky aplikaci už nikdy nezapomenete zajít na preventivní prohlídky, zároveň se dozvíte, co vás na preventivním vyšetření čeká a jaké pro vás má benefity. Nedílnou součástí aplikace jsou ověřené a srozumitelné informace o zdraví a prevenci. Vytváříme unikátní aplikaci, která Čechy naučí chodit na preventivní prohlídky a poskytne jim komplexní ověřené informace, které jim pomohou žít zdravější a kvalitní život. Protože právě včasná prevence a diagnóza může zachránit život každému z nás, říká MUDr. Kateřina Vacková, zakladatelka Loono.

Vyhrazeno pro diabetiky

Zapomenout nemůžeme ani na další českou aplikaci s názvem Vitadio. Ta je určena pro pacienty, kterým byl diagnostikován diabetes 2. typu. Cílem aplikace je zlepšit kontrolu diabetu tím, že uživatelům pomáhá samostatně zvládat své onemocnění a upravit životní styl. Zároveň doplňuje léčbu určenou lékařem a podporuje pacienty v dosažení cílů léčby a v prevenci zdravotních komplikací souvisejících s diabetem.

Nutno dodat, že tuto aplikaci vám v České republice musí „předepsat“ ošetřující lékař. Zajímavostí je, že aplikace zaujala nejen české lékaře, ale také jejich německé kolegy. A tak byla nedávno zařazena do německého adresáře digitálních zdravotních aplikací (DiGA), které jsou plně hrazeny ze zákonného zdravotního pojištění a proplácejí je všechny německé zdravotní pojišťovny.

Zdroj: loono.cz, verywellmind.com, Vitadio, VOS.health

Mohlo by se vám líbit

Okno nejen do duše: Oko ukáže až 500 zdravotních problémů

Vyšetřením oční duhovky v souvislosti se zdravotním stavem člověka se po celá staletí zabývá irisdiagnostika. Pomocí barev, znamének a značek v oční duhovce, bělmu nebo v pokožce kolem očí dokáže prozradit až pět stovek zdravotních obtíží. Metoda ale odhalí také genetické dispozice pacienta.
marianne.cz