Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Poklidná menstruace aneb Pomůcky, které vám zajistí maximální komfort

Info ikona
Mrak

Přestože každá žena prožívá své dny trochu jinak, pravděpodobně se shodneme na tom, že naší prioritou je klid a pohodlí. Existuje mnoho cest, jak toho dosáhnout. Můžete si vzít den volna, obrátit svou víru v růžovou pilulku nebo vsadit na pohodlné menstruační pomůcky.

Veronika Lechnerová | 10. 03. 2022

Zpomalte

Než se vrhneme do výčtu nejrůznějších pomůcek, které vám mohou od bolestí ulevit, na chvíli se zastavte. Stres, kterým si většina žen v aktuální době prochází, bývá totiž jedním z hlavních spouštěčů silných menstruačních bolestí. Tělo je po celý měsíc ve zvýšeném napětí, zvyšují se hladiny stresových hormonů kortizolu a adrenalinu, které krom jiného mohou také způsobit zpoždění menstruace nebo její úplnou ztrátu. Mějte proto na paměti, že žena je cyklické stvoření, a proto přibrzděte nejen během menstruace, ale také několik dnů před jejím příchodem.

TIP: Pokud se chcete o cykličnosti ženy dozvědět více, můžete si přečíst knihu s názvem Cyklická žena od Mirandy Gray.

Mohlo by se vám líbit

Menstruační kalíšek

Menstruační kalíšek patří v poslední době k hojně využívaným menstruačním pomůckám. Je velmi šetrný k vaginálnímu prostředí, nezadržuje krev uvnitř, a pokud s ním zacházíte dobře, vydrží až 5 let. Právě propojení pohodlí a ekologie je důvodem, proč se ženy ke kalíšku tak rády vracejí. Koneckonců průměrná spotřeba vložek bývá u žen přibližně 200 kusů ročně a díky kalíšku tento nerecyklovatelný odpad nikdy nevznikne.

I když je menstruační kalíšek velmi populární pomůckou, začátky s ním bývají celkem náročné. Musíte si totiž osvojit správné zavádění a překonat prvotní nedůvěru. Častým problémem také bývá, že mnohdy zintenzivňuje menstruační bolesti, jelikož vytváří podtlak a řadě žen způsobuje vyloženě diskomfort.

Menstruační kalhotky

Pokud existuje nějaká komfortní, univerzální a zároveň příjemná menstruační pomůcka, pak jsou jimi bezpochyby menstruační kalhotky. Jsou zajímavou alternativou ke klasickým vložkám, a navíc díky nim neprodukujete nadbytečný odpad.

Už dávno neplatí, že musíte využívat pouze jen jeden střih a barvu kalhotek. Například české značky Sayu nebo Snuggs vyrábí kalhotky v různých barvách, střizích a některé jsou dokonce s krajkou. Pocit pohodlí totiž zdaleka není vše, co můžete během svých dnů zažít. Krajkové menstruační kalhotky vám dodají pocit ženskosti, elegance i sebevědomí a po celou dobu vás bude hýčkat příjemná merino vlna.

Podobně jako u menstruačního kalíšku, i u kalhotek si budete muset zvyknout na novou pomůcku. Odpadají vám však komplikace se zaváděním, na druhou stranu vás čeká vložení větší důvěry do kalhotek. Ty se však vyrábí v několika různých stupních savosti, a tak si můžete dle svých potřeb vybrat ty, kterým budete stoprocentně důvěřovat.

Info ikona
Kalíšek

Bylinkové čaje a sirupy

Vaše dny mohou ovlivnit i jiné věci než samotné menstruační pomůcky. Velmi mocným nástrojem v oblasti ženství jsou nejrůznější bylinky a sirupy. Například list maliníku je označován za ženskou bylinu. Pomáhá totiž udržovat hormonální rovnováhu a tlumí menstruační bolesti. Další oblíbenou bylinkou je kontryhel obecný, který upravuje menstruační cyklus a je skvělým pomocníkem pro zbavení se menstruačních křečí. Některé bylinkářky dokonce tvrdí, že pomáhá s otěhotněním.

Pokud vás trápí nepravidelný cyklus, můžete vyzkoušet také řebříček obecný. Ten podobně jako kontryhel pomáhá bojovat s křečemi v oblasti břicha, a zároveň stabilizuje menstruační cyklus. V neposlední řadě můžete vyzkoušet také různé bylinné sirupy. Jedním z nejznámějších je Gynex. Jedná se o silný bylinný koncentrát, který podobně jako výše uvedené bylinky upravuje menstruační cyklus a bojuje proti bolestem v podbřišku během menstruace.

Mohlo by se vám líbit