Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Menstruační chřipka aneb Když několik dnů před menstruací protrpíte

Na první pohled se zdá, že na vás „leze“ chřipka. Pociťujete nevolnost, bolí vás hlava i klouby, a především jste unavená. Pravdou ale zůstává, že výše uvedené symptomy mohou souviset také s tzv. menstruační chřipkou, která nám znepříjemňuje dny těsně před začátkem měsíčků.

Už dávno odzvonilo dobám, kdy jsme bolest hlavy nebo nevolnost přehlížely, případně rychle zahnaly růžovým práškem. Naopak, aktuálně máme svůj zdravotní stav pod drobnohledem a netroufneme si ani s drobným nachlazením do práce. Možná i proto si čím dál tím více žen uvědomuje, že v pravidelných intervalech zažívá „náběh na chřipku“, který se ale v pravou chřipku nikdy nepromění. Ženy si stěžují na bolest hlavy, nevolnost, únavu či bolest kloubů, a to těsně před začátkem menstruace. A tak se pro tyto symptomy, v laických kruzích, vžilo označení menstruační chřipka.

Mohlo by se vám líbit

Menstruace po prodělaném covidu: Ženy si stěžují na silnou bolest i zpoždění

Následky onemocnění covid-19 jsou nevyzpytatelné. Čím dál tím více žen si ale stěžuje, že po prodělané nemoci zažily abnormálně bolestivou a silnou menstruaci. Některé ženy naopak uvádí, že se jejich menstruace výrazně zpozdila.
marianne.cz

Chřipka, na kterou antibiotika nezaberou

V první řadě je důležité vysvětlit, že menstruační chřipka není lékařský termín ani diagnóza. „Ve skutečnosti nemáte chřipkový virus, přesto vaše tělo vykazuje podobné symptomy jako při klasické chřipce. Z lékařského hlediska je ‚menstruační chřipka‘ součástí premenstruačního syndromu,“ vysvětluje gynekoložka Alyssa Dweck a dodává, že její pacientky si před menstruací nejčastěji stěžují na bolest hlavy a kloubů, podrážděnost, únavu a bolestivé poprsí. Nabízí se proto otázka, proč obdobné potíže před menstruací vůbec zažíváme. Odpověď je poměrně jednoduchá – hormony!

„Před ovulací stoupá hladina progesteronu a estrogenu. Pokud ale neotěhotníte, hladina hormonů prudce klesne. A právě tento silný pokles hormonů, zejména tedy estrogenu, způsobuje výše uvedené zdravotní obtíže,“ říká gynekoložka. Určitým viníkem může být také chemická látka zvaná prostaglandin, která se uvolňuje v děloze během menstruace. „Prostaglandin je strůjcem nepříjemných děložních křečí, a zároveň může způsobovat průjem nebo nadýmání,“ tvrdí gynekoložka Jane Minkin. Na druhou stranu bychom neměly zapomínat ani na to, že před menstruací mnoho z nás mění svůj životní styl. Některé ženy začnou vlivem hormonů „ujíždět“ na sladkostech nebo naopak slaných svačinkách, což se rychle projeví otoky nebo záněty.

Info ikona
Postel

Zbraně proti menstruační chřipce

Bohužel na menstruační chřipku žádný zázračný lék neexistuje. Přesto nepropadejte panice a zaměřte svou pozornost na několik kroků, které by menstruační chřipku měly zastavit. Pravděpodobně vás potěšíme zprávou, že byste neměly podceňovat spánek a odpočinek. Snažte se usínat ve stejný čas, a následně naspat alespoň sedm až osm hodin. Obdobně důležitý je také odpočinek. Pokud je to alespoň trošku možné, týden před menstruací se zbytečně nepřepínejte.

Nezapomínejte ani na hydrataci! „Dehydratace totiž zhoršuje všechny příznaky menstruační chřipky,“ varuje odbornice na zdraví žen Jennifer Wider pro Woman‘s Health. Možná vás překvapí, že pomocníkem proti menstruační chřipce je také pravidelné cvičení. Samozřejmě to neznamená, abyste před menstruací běhala maratony, pouze postačí, když na pohyb nezapomenete a dopřejete si alespoň jemnou jógu nebo procházku přírodou. „Znovu a znovu se prokazuje, že cvičení napomáhá nejen od menstruačních křečí, ale také od většiny příznaků PMS,“ říká gynekoložka Alyssa Dweck.

V neposlední řadě je také důležité, abyste nepodceňovala ani svůj jídelníček. Mějte pod kontrolou příjem kofeinu a snaže se vyhnout nezdravému jídlu, které v těle může způsobit zánět. Namísto toho si dopřejte čaj, který je přirozeně protizánětlivý, a zdravou svačinku. A pokud ani jedna z výše uvedených rad nezabere, nezbývá nic jiného, než se obrátit na svého gynekologa.

Mohlo by se vám líbit

Menstruace není tabu aneb Technologické vychytávky, které ženám zpříjemní život

Toužíte po bezbolestné menstruaci? Nebo se ztrácíte v počítání plodných dnů? Ať tak či onak, svěřte se do rukou nových technologických vychytávek, které vám zpříjemní menstruační cyklus.
marianne.cz

Související články

Životní styl
Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Životní styl
Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Životní styl
Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Životní styl
Lelí Hnidáková z Lelí's Cupcakes: Nápad na sladké podnikání se zrodil na svatební cestě

Lelí Hnidáková z Lelí's Cupcakes: Nápad na sladké podnikání se zrodil na svatební cestě