Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zdraví

Čtyři tváře ženy: Jak si správně zorganizovat život podle fází menstruačního cyklu?

Každá žena si v průběhu jednoho menstruačního cyklu projde čtyřmi fázemi. Je to zároveň i důvod, proč se v jednu chvíli cítíte plná energie a za pár dnů je tomu úplně naopak. Pojďme si je společně představit a říct si, co můžete v každém období dělat pro to, abyste se cítila dobře.

Veronika Zvonková | 25. 05. 2024

Dynamická fáze

Folikulární neboli dynamická fáze začíná s koncem menstruace a trvá do doby ovulace (cca jeden týden). Únava vás pomalu opouští a vaše tělo najednou vnímá nával nové energie. Podle Mirandy Grey, autorky knihy Cyklická žena, je to období, kdy ženy bývají orientované zejména na práci a uvažují více racionálně.

Na co se v této fázi zaměřit?

Tento týden je ideální pro náročnější aktivity, ať už psychicky či fyzicky. Je to skvělá doba na vyřizování, telefonování, dohánění pracovních restů a plánování. S návalem energie častokrát přichází i větší chuť sportovat a zdravěji jíst.

Čemu je lepší se vyhnout?

Dynamická fáze je typická spíše pro výkon, efektivitu a logické uvažování. Emoce jdou trochu stranou a empatie pokulhává. Obecně je lepší se vyhnout důležitým rozhovorům, které vyžadují velkou dávku porozumění a také kreativním činnostem a úklidu. Ženská energie jde v tuto dobu do pozadí.

Mohlo by se vám líbit

Jak si zjednodušit život? Pochopte svůj menstruační cyklus

Můžete jíst čokoládu bez rizika změny konfekční velikosti, v zaměstnání trumfnout absolventy Harvardu a v domácnosti zastínit i matku roku. Jen musíte vědět, kdy je ten správný čas.
marianne.cz

Ovulační fáze

Období ovulace přichází nejčastěji okolo 14. dne cyklu, někdy však i mezi 8. a 20. dnem. U každé ženy je tomu jinak. Je to fáze plná ženskosti, sexappealu, vášně a emocí. Většinou se cítíte nejvíce sebejistá a atraktivní. Jste také hodně společenská a komunikativní. V tomto období si užíváte společnosti, cítíte se dobře s partnerem, rodina i sama se sebou.

Na co se v této fázi zaměřit?

Tato fáze je skvělá pro osobní schůzky, návštěvy, posezení s přáteli, oslavy, večírky nebo výlety s rodinou. Vaše energie je v tomto období velmi ženská, pozitivní a přátelská.

Čemu je lepší se vyhnout?

Oproti předchozímu týdnu vám naopak chybí racionální uvažování. V době ovulace máte přebytek ženské energie a ta mužská je schovaná v pozadí. Veškeré náročnější úkoly vyžadující logické myšlení a organizaci nebo nové nápady vám pravděpodobně v tomto období nepůjdou úplně od ruky.

Kreativní fáze

Luteální neboli kreativní fázi většina žen zná ve spojitosti s pojmem PMS čili premenstruačním syndromem. Ten se objevuje koncem tohoto období a může vám značně znepříjemňovat život. Jeho typickými projevy jsou: plačtivost, úzkost, velké výkyvy chutí, zadržování vody v těle a napětí v prsou. Období kreativní fáze bývá nejdelší (10 až 16 dní) a nejméně oblíbené, protože energii střídá únava a podrážděnost.

Na co se v této fázi zaměřit?

Fáze má ale i své výhody, kterým je dobré věnovat pozornost. V jejím průběhu totiž často dostáváte ty nejlepší nápady. Jste tvořivá, kreativní a zakládáte si na pořádku. Proto Miranda Grey doporučuje tuhle fázi využít třeba pro větší úklid nebo psaní deníku, malování, vaření či tvoření s dětmi. Máte také zvýšenou potřebu spánku, proto je dobré chodit dříve spát, více relaxovat a snažit se více času trávit jen sama se sebou.

Čemu je lepší se vyhnout?

Vaše energie pomalu ubývá, proto byste se neměla zbytečně nutit do náročných fyzických ani pracovních aktivit, na které se necítíte. Vaše pozornost směřuje spíš k odpočinku a také k izolaci, protože vaše společenskost vzala zpátečku a naopak býváte z lidí nervózní. Například velké nákupy v obchodních centrech nebo společenské akce jsou v této fázi pro vás velkou psychickou zátěží a zdrojem vyčerpání.

Mohlo by se vám líbit

Kreativita podle menstruačního cyklu? Nová studie ukazuje, kdy jsou ženy nejkreativnější

Každý den není posvícení, a dvojnásob to platí ve chvíli, kdy pracujete v kreativním oboru. Možná jste sama zaznamenala, že zatímco během některých dnů je múza vaší nejlepší kamarádkou, jindy vás naprosto ignoruje a přehlíží. Možná vás ale překvapí, že kreativita jde ruku v ruce s určitou fází menstruačního cyklu.
marianne.cz

Menstruační fáze

Protože před nástupem menstruace jste mohla pociťovat příbytek na váze, cítit se oteklá, těžká a napjatá, je pro vás často příchod samotné menstruace formou „vysvobození“. Cítíte se velmi unavená, ale zároveň i rezignovaná a vyklidněná, ačkoli jste se několik dní zpět dokázala rozčílit kvůli banalitě. Snižuje se chuť k jídlu a samotná potřeba jíst, avšak potřeba spát a nic nedělat je tu vyšší než kdykoli jindy.

Na co se v této fázi zaměřit?

Odpočinek, odpočinek, odpočinek. Minimálně první dva, tři dny jsou pro vás nejnáročnější a tělo potřebuje pauzu, aby zvládlo nasbírat energii pro následující týdny. Měla byste jej poslechnout a vynahradit si prostor na podcasty, knížky nebo Netflix.

Čemu je lepší se vyhnout?

V období menstruace nelze po sobě chtít velké pracovní ani sportovní výkony. Společenské události také nejsou tou správnou volbou. Ačkoli jste před menstruací měla sílu ještě relativně dobře fungovat, nyní je nejlepší čas se stáhnout a opravdu se zaměřit jen na sebe. Důležité aktivity přeplánujte na jindy, delegujte nebo si zkrátka řekněte o pomoc.

TIP: Jednotlivé fáze menstruačního cyklu můžete přirovnat k ročnímu období. Stejně tak jako jaro a léto jsou období, která nejvíce milujeme právě kvůli nástupu nové energie, slunci a aktivitě, podzim a zima pro nás bývají spíše symbolem odpočinku, únavy a sociální izolace.

Zdroj článku

Související články

Zdraví
Výživová koučka Dominika Hostinská o hubnutí: Nepočítejte kalorie, vnímejte své tělo a výsledky se dostaví

Výživová koučka Dominika Hostinská o hubnutí: Nepočítejte kalorie, vnímejte své tělo a výsledky se dostaví

Zdraví
Naučte se zvládat stres, emoce i negativní myšlenky: Vyzkoušejte jednoduchou metodu sofrologie

Naučte se zvládat stres, emoce i negativní myšlenky: Vyzkoušejte jednoduchou metodu sofrologie

Zdraví
Cvičení podle Jennifer Lopez: Nikdy nesportujte jen kvůli postavě a využijte každý den naplno

Cvičení podle Jennifer Lopez: Nikdy nesportujte jen kvůli postavě a využijte každý den naplno

Zdraví
Polykat ráno hrst prášků? Nesmysl. Víme, kdy během dne užívat důležité vitamíny a minerály

Polykat ráno hrst prášků? Nesmysl. Víme, kdy během dne užívat důležité vitamíny a minerály