Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Připomeňte si 30 let od sametové revoluce

Třicet let od pádu komunismu si žádá nejen oslavy, ale také připomenutí důležitých momentů, díky kterým nyní můžeme žít ve svobodném a demokratickém státě.

Ať už jste sametovou revoluci zažili na vlastní kůži, nebo patříte ke generaci, která v tu dobu byla teprve v plenkách, určitě nám dáte za pravdu, že důležité momenty našich dějin bychom si měli připomínat. A kde na vás čeká zajímavý program spojený s třicátým výročím sametové revoluce?

Praha

Už pošesté se na Národní třídě uskuteční akce Korzo Národní, za kterou stojí spolek Díky, že můžem tvořený dvěma desítkami studentů a mladých lidí. Kromě koncertů, debat a akcí pro děti na vás čeká tzv. Obývák Václava Havla, ve kterém budou známé osobnosti číst úryvky z děl prvního porevolučního prezidenta. Pokud se na Národní třídě zdržíte do sedmnácté hodiny, pak spatříte jedinečnou projekci a světelnou instalaci na přilehlých domech. Světlo, zvuk, atmosféra, ale hlavně příběhy spojené s výročím sametové revoluce se vám promítnou před očima a přinesou svědectví doby, kterou mnozí z nás nezažili.

Na bohatý program se můžete těšit také na Václavském náměstí, kde se 17. listopadu od 16:30 uskuteční Koncert pro budoucnost. „Pod koněm nás čeká nabitý program plný koncertů a projevů nejznámějších osobností kulturního a veřejného života,“ slibují organizátoři koncertu na svých oficiálních stránkách. A kteří umělci vystoupí? Na pódiu uvidíte například Anetu Langerovou, Vypsanou FiXu, Lenku Dusilovou, Buty nebo MIG 21.

Písnička, která se stala symbolem sametové revoluce – tak můžeme označit Modlitbu pro Martu. Pokud ji chcete slyšet přímo od Marty Kubišové, pak vyrazte na koncert s názvem Sametová 30tka, který se uskuteční v Lucerně. V rámci programu vystoupí také Jan Křížek či Vojtěch Dyk.

Brno

Už od září se v moravské metropoli můžete setkat s akcemi, které připomínají třicáté výročí sametové revoluce. V rámci nedělního programu Slavíme 30 let svobody se na náměstí Svobody uskuteční akce Brněnský sedmnáctý, během které vystoupí řečníci z řad studentů, umělců, pamětníků listopadových událostí či rektorů brněnských univerzit. Program doplní i vystoupení hudebních kapel a písničkářů.

Další zajímavá akce nese název Třicet a podílí se na ní Centrum experimentálního divadla spolu s Divadlem Husa na provázku, HaDivadlem a nově vzniklou platformou Terén. „Základní osu dne tvoří 30 rozhovorů se 30 hosty – a to nejen s lidmi, kteří si pamatují tehdejší události, ale často i s představiteli mladší generace. Součástí oslavy je i videoprojekce dobových záznamů a výtvarná instalace sestavená z revolučních hesel, prohlášení a vzkazů lidí,“ píší organizátoři na svém webu.

Ostrava

V Ostravě si sametovou revoluci připomínají především díky akci SametOVA!!!, která nabízí zajímavé události už od září letošního roku. Celý program ale vyvrcholí  kulturním a vzdělávacím programem SametOVA!!! na Masarykově náměstí, kde se od 15. do 18. listopadu budou konat besedy, koncerty, veřejná čtení, divadelní přenosy, veřejné filmové projekce, workshopy nebo koncerty.

Zažili jste 17. listopad 1989? A jak na tento den vzpomínáte?

ČTĚTE TAKÉ:

Lucie Bílková: Proč dnes mladí slaví revoluci, kterou nezažili? 

Velmi osobní vzpomínka na listopad 1989 

Marianne je i na socialních sítích: Rozhovory s osobnostmi

Související články

Životní styl
Chcete více cestovat? Zjistěte, jak na to, s těmito šesti instagramovými profily

Chcete více cestovat? Zjistěte, jak na to, s těmito šesti instagramovými profily

Životní styl
5 nejoblíbenějších princezen světa: Milované pro svůj vliv, dobročinnost, módní styl a královské postavení

5 nejoblíbenějších princezen světa: Milované pro svůj vliv, dobročinnost, módní styl a královské postavení

Životní styl
Zdravě, chutně i dietně: Vyzkoušejte skvělé, nevšední recepty na letní grilování bez výčitek

Zdravě, chutně i dietně: Vyzkoušejte skvělé, nevšední recepty na letní grilování bez výčitek

Životní styl
Nejlepší menstruační pomůcky podle redakce Marianne: Víme, které stojí za vyzkoušení

Nejlepší menstruační pomůcky podle redakce Marianne: Víme, které stojí za vyzkoušení