Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Svatební checklist aneb Jak naplánovat svatbu krok za krokem

Svatba bývá pro mnohé ženy tou nejkrásnější událostí v celém životě. Zároveň se ale jedná o den, který vyžaduje měsíce příprav. Nemusíte se však bát, organizace svatby není raketová věda. Stačí mít jen čas, vizi a odhodlání plánovat. Jak byste měly postupovat a na co byste rozhodně neměly zapomenout?

Ještě, než se pustíte do plánování

Než se pustíte do plánování svatby, užijte si alespoň na krátký moment sladké opojení ze zasnoubení. Sedněte si s partnerem, otevřte si láhev vína a promyslete, jak si váš velký den představujete. Toužíte po velké svatbě, nebo chcete spíš menší obřad? Nemusíte hned nutně dávat dohromady seznam hostů, ale vize je důležitá pro jakékoliv další plánování.

Hned na začátku si stanovte rozpočet svatby. Také začněte pomalu promýšlet nad svatebním místem nebo třeba stylem, ve kterém chcete svatbu uspořádat. Myšlenky a nápady si pak sepište na papír, abyste se měly od čeho odrazit.

TIP: Dělá vám plánování potíže? Pořiďte si speciální svatební plánovač. Slouží jako to-do list, a zároveň v něm najdete místo pro nalepení společných fotografií, nebo užitečné tipy pro organizaci svatby.

Mohlo by se vám líbit

Nejkrásnější svatební fotografie z roku 2021

Rok 2020 svatbám moc nepřál. Mnoho snoubenců muselo svůj den D přesunout na další rok, a tak poslední svatební sezona praskala ve švech. Prohlédněte si ty nejkrásnější svatbní fotografie z celého světa, které jsou plné štěstí, radosti a lásky.
marianne.cz

Po zásnubách

Do plánování svatby se můžete směle vrhnout hned po zásnubách. Prvním políčkem na seznamu by pak rozhodně měl být termín vaší svatby, následně místo a spolu s ním i zamluvení termínu na matrice. Také se rozhodněte, zda obřad, hostina i následná party bude probíhat na jednom místě.

Dalším krokem je hledání a rezervace fotografa a kameramana. Možná se vám zdá, že je zbytečné takovou věc řešit rok dopředu. Pravda je však taková, že mnoho fotografů i kameramanů má zamluvené termíny mnohdy i na rok a půl dopředu. Takže pokud máte už teď v hledáčku svého oblíbeného fotografa, bez kterého si svatbu nedokážete představit, ozvěte se mu ideálně co nejdříve.

Půl roku před svatbou

Šest měsíců před svatbou je nejvyšší čas začít vybírat šaty a oblek pro ženicha. Půjčovné svatebních šatů rozhodně není levnou záležitostí a mnohdy se tato položka na seznamu vyšplhá až do výše několik desítek tisíc korun. Zvažte proto, jestli se vám spíše nevyplatí si šaty nechat ušít. Půjčovné za oblek pro ženicha naopak většinou vyjde mnohem levněji než samotné šití. Na druhou stranu, berete se jenom jednou, tak ať to stojí za to.

Začněte dávat dohromady pevný seznam hostů a spolu s ním i pozvánky na svatbu. Můžete také začít řešit svatební dekorace, líčení a účes a v neposlední řadě také svatební dort a občerstvení.

Info ikona
Svatba

Tři až čtyři měsíce před svatbou

Posledních pár měsíců před svatbou už trochu přituhuje, jelikož se postupně objevují další a další detaily, které je třeba zařídit. Rozhodně byste neměly zapomenout na program svatebního dne, rezervace případné dopravy pro svatebčany nebo zajištění podniku pro afterparty. Pokud jste se rozhodly celý svatební den uspořádat na jednom místě, pak tyto kroky řešit nemusíte a rovnou se pusťte do dalších milých povinností.

Sepište si seznam všech nezbytností, které je potřeba před svatbou ještě udělat. A na co byste rozhodně neměly zapomenout?

  • Výběr svatebních prstýnků
  • Finalizace svatebního menu
  • Nákup (případně půjčení) svatební výzdoby
  • Příprava hudby (nebo volba kapely či DJ)
  • Rozesílka pozvánek na svatbu
  • Organizace rozlučky se svobodou

Měsíc před svatbou

Posledních pár dní před svatbou bývá mnohdy velmi hektických a budoucí novomanželé často zapomínají na to, že by si celý proces příprav měli především užívat. Zkuste proto primárně myslet na sebe. Objednejte se ke kadeřníkovi, zajděte si na masáž nebo si dopřejte odpoledne ve wellness centru. Také můžete spolu s partnerem vyrazit třeba na romantickou večeři. Zkrátka se snažte co nejvíce odpočívat, a zároveň s klidem vyřizujte poslední předsvatební záležitosti.

Mohlo by se vám líbit

Svatby, které jsou šetrné k životnímu prostředí aneb Řekněte ano zodpovědně

Svatba je zásadní den, který v ideálním případě zažijeme jen jednou za život. Obvykle nekoukáme napravo nalevo, a prostě si ho chceme užít. Dá se svatba skloubit s udržitelností a ohleduplností k přírodě? Naštěstí můžeme říct ANO.
marianne.cz

Související články

Životní styl
Terapie pomocí umění: Abstraktní malba vám pomůže vyplavit emoce a přijmout své já. Poradíme vám, jak s ní začít

Terapie pomocí umění: Abstraktní malba vám pomůže vyplavit emoce a přijmout své já. Poradíme vám, jak s ní začít

Životní styl
Single cestování pro ženy: 5 nejbezpečnějších destinací, kde si užijete krásnou přírodu, kulturu i jídlo

Single cestování pro ženy: 5 nejbezpečnějších destinací, kde si užijete krásnou přírodu, kulturu i jídlo

Životní styl
Top restaurace v Praze podle redakce: Láká vás opojná chuť neaopolské pizzy, nebo nezaměnitelná vůně brazilských steaků?

Top restaurace v Praze podle redakce: Láká vás opojná chuť neaopolské pizzy, nebo nezaměnitelná vůně brazilských steaků?

Životní styl
Když práce od 9 do 5 není nic pro vás: Jak se stát digitální nomádkou krok za krokem

Když práce od 9 do 5 není nic pro vás: Jak se stát digitální nomádkou krok za krokem