Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Svatby, které jsou šetrné k životnímu prostředí aneb Řekněte ano zodpovědně

Svatba je zásadní den, který v ideálním případě zažijeme jen jednou za život. Obvykle nekoukáme napravo nalevo, a prostě si ho chceme užít. Dá se svatba skloubit s udržitelností a ohleduplností k přírodě? Naštěstí můžeme říct ANO.

Eva Kadavá | 3. 08. 2021

Začneme dobrou zprávou. I v případě, že chcete zorganizovat udržitelnou svatbu, nemusíte slevovat ze svých představ. Prim totiž obvykle nehraje utracená částka, ale atmosféra a nápad. 

Udržitelná svatba vám nabízí vše najednou. Může být minimalistická, bohémská, rustikální i romantická. Zkrátka taková, jakou jste si ji jako malá holčička vysnila. Jen se stačí držet několika základních principů. 

1. krok: beze zbytku

Pro začátek je dobré, aby ideálně nic z toho, co pořídíte, neskončilo v koši. S předstihem proto přemýšlejte nad tím, jak maximum věcí vrátit znovu do oběhu. Dekorace pořizujte tak, aby mohly být zároveň dárkem pro svatebčany, nebo je můžete předat do dětských domovů či domovů pro seniory. Tradiční servírované menu se šunkovou rolkou a svíčkovou vyměňte za zážitkovou degustaci v malých porcích. To, co zbude, pak můžete využít jako součást výslužky. Podobně přistupujte i ke svatebnímu dress codu. Volte takový, který se stane, třeba po drobné úpravě, stálou součástí šatníku. Podobný přístup určitě ocení také všichni svatební hosté. 

Mohlo by se vám líbit

Levně, a přesto stylově! Španělská nevěsta překvapila v outfitu z konfekce

Výběr svatebních šatů není jednoduchý. Některé nevěsty prahnou po originálních šatech od návrháře, jiné dávají přednost svatebním šatům ze salónu. V posledních letech ale můžeme natrefit také na nevěsty, které své svatební šaty objevily v obchodě s konfekcí. A pozor, ve většině případů to byla trefa do černého!
marianne.cz

2. krok: motýlí láska

Důraz na ekologii si zaslouží i plánování květin a květinové výzdoby. Oslovte dodavatele z malých českých květinových farem. Aktuálním trendem jsou kvítka z luk a lesů. Hodí se na dekorace, svatební kytici, věneček, ale také jako milá připomínka velkého dne. 

„Pokud milujete včely a motýly, přemýšlejte, jak je podpořit. Nechte si předpěstovat bylinky v květináčích a využijte je na dekoraci a zároveň jako dárek pro svatebčany.  Mateřídouška, tymián nebo dobromysl jsou nejen krásné květiny, ale přinesou i lepší zdraví těm, které máte rádi,“ radí Martina Kafková, která organizuje udržitelné dílny na tvorimeudalosti.cz.

3. krok: jiný raut

Na občerstvení vybírejte lokální a sezonní suroviny. Například cukroví si nechte připravit v sociálním podniku ve svém okolí. Nápaditý a lahodný raut můžete servírovat třeba ve stylových zavařovacích skleničkách. Ty nahradí jednorázové plasty a krásně dekorují svatební tabuli. Navíc vše, co zbude, hravě uložíte do ledničky a po dlouhé noci to jistě dopoledne oceníte na bezstarostné snídani. 

Mohlo by se vám líbit

Češi a svatba: V kolika letech se bereme? A jaké datum volíme?

Žít na psí knížku, nebo se vzít? Palčivá otázka, kterou řeší většina párů (a tchyní). Jenže zatímco před deseti lety se do chomoutu hnalo pouze 47 900 tisíc snoubenců, v uplynulém roce proběhlo 54 900 svateb. Vypadá to tedy, že Češi se už nebojí vyslovit své "ano".
marianne.cz

4. krok: Věčná vzpomínka 

Když už musíte sáhnout po jednorázových ubrouscích či prostírání, určitě by měly být z recyklovaného papíru. Vhodnější jsou samozřejmě len a bavlna, které se po svatbě stanou vzpomínkou na váš výjimečný den.  

Stejnou inspiraci hledejte pro pozvánky. Co vyzkoušet třeba rostoucí papír plný semínek bylinek nebo lučního kvítí? Svatební oznámení či pozvánku můžete poslat také jenom elektronicky a doplnit ho třeba videem. 

5. krok: Společná cesta

Při plánování místa hledejte takové, kam to bude mít většina hostů kousek. Volit můžete i lokalitu, která má vlakovou či autobusovou zastávku. Nebo vypravte zážitkový autobus. Naloďte kapelu a vaše svatba plná zábavy tak začne již cestou samotnou. Vymyslet můžete i spolujízdu formou jednoduché sdílené tabulky. Skvělá volba, pokud potřebujete hosty seznámit s předstihem. 

Mohlo by se vám líbit

Neteř princezny Diany se vdala. Lady Kitty Spencer oblékla dechberoucí svatební šaty

Vypadá to, že Lady Kitty Spencer zdědila módní vkus po své tetě. Před oltářem stanula v opulentních svatebních šatech s nádechem viktoriánské Anglie, které pro Kitty stvořilo návrhářské duo Domenico Dolce a Stefano Gabbana.
marianne.cz

Související články

Zábava
Kvíz: Jak dobře znáte pořádkumilovnou Monicu ze seriálu Přátelé? Otestujte své znalosti

Kvíz: Jak dobře znáte pořádkumilovnou Monicu ze seriálu Přátelé? Otestujte své znalosti

Zábava
Kvíz: Znáte základní anglické fráze? Otestujte své znalosti před letní dovolenou v zahraničí

Kvíz: Znáte základní anglické fráze? Otestujte své znalosti před letní dovolenou v zahraničí

Zábava
Kvíz: Poznáte znamení zvěrokruhu podle povahových rysů? Otestujte své astro znalosti

Kvíz: Poznáte znamení zvěrokruhu podle povahových rysů? Otestujte své astro znalosti

Zábava
Kvíz: Konec školního roku se blíží. Přiřaďte data k důležitým českým událostem a otestujte své znalosti dějepisu

Kvíz: Konec školního roku se blíží. Přiřaďte data k důležitým českým událostem a otestujte své znalosti dějepisu