Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Světové metropole, ve kterých se budete cítit jako v bavlnce

Info ikona
Kodaň

Všude dobře, doma nejlépe! Pokud ale vyrazíte za hranice naší republiky, chcete jediné – cítit se v bezpečí. Výzkumná společnost Economist Intelligence Unit proto před nedávnem zveřejnila index nejbezpečnějších měst roku 2021. Už teď vám můžeme prozradit, že do pomyslné top pětky se probojovala pouze jedna evropská metropole.

Města vládnou světu, a to doslova! Zatímco na počátku 20. století žilo ve městech pouze 14 % populace, v současné době číslo vzrostlo na 57 %. Jenže, život ve městě s sebou přináší i mnoho úskalí – od anonymního pocitu až po otázku bezpečí. I proto je dobré vědět, ve kterých městech světa o nás bude dobře postaráno.

Nahlédnout můžeme do 2021 Safe Cities Index, tedy indexu nejbezpečnějších měst, o který se postarala společnost Economist Intelligence Unit. Nutno dodat, že do výsledné podoby žebříčku promluvilo hned několik faktorů. Economist Intelligence Unit například zajímalo, jak v daném městě funguje infrastruktura, digitální život nebo bezpečnost. Důležitým faktorem byla také oblast životního prostředí nebo zdravotnictví. Mimochodem, společnost nezapomněla zohlednit připravenost daných měst na pandemii koronaviru. A kdo se tímto žebříčkem prokousal až na samotný vrchol?

Mohlo by se vám líbit

1. Kodaň

Hlavní město Dánska patří k oblíbeným výletním cílům. Kromě krásné severské architektury se v dánské metropoli můžete těšit také z mnoha parků a městské zeleně. Není tedy divu, že Kodaň zabodovala v enviromentálním pilíři indexu bezpečnosti, k čemuž jí napomohla také kvalita místního ovzduší, míra porostu v městských lesích či nakládání s odpady.

Plusové body „nahnala“ Kodaň také díky slovu samfundssind, které můžeme volně přeložit jako komunitní duch nebo sociální smýšlení. Dánská jazyková rada ho také definuje jako „upřednostňování zájmů společnosti před zájmy vlastními.“ Díky tomu si Dánové navzájem důvěřují, a především spolupracují. Kodaň také zavedla masivní program testování na onemocnění covid-19, který zůstává zdarma pro všechny, včetně turistů. Shromážděné údaje umožňují podrobné sledování ohnisek nákazy. Město navíc plánuje testování odpadních vod, díky kterému by případná ohniska nákazy včas identifikovalo.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

2. Toronto

V těsném závěsu se umístilo Toronto. Vysokého bodování se největší kanadské město dočkalo v oblasti infrastruktury a životního prostředí. Místní lidé zažívají pocit bezpečí také díky multikulturalismu. „V Torontu je naprosto běžné, že obyvatelé města nepochází z Kanady. Zjistil jsem, že různé etnické a kulturní skupiny spolu v Torontu interagují lépe než v jiných městech světa,“ říká Felipe Vernaza, obyvatel Toronta. A tak je Toronto považováno za jedno z nejotevřenějších měst na světě, ve kterém v pospolitosti žijí lidé různých etnik, sexuálních orientací i náboženství.

3. Singapur

Asijský tygr Singapur už několikrát dokázal, že patří k vyspělým zemím světa. Index bezpečnosti omámil vysokou úrovní zdravotnictví, infrastrukturou, digitální bezpečností, a také aktivním přístupem k pandemii koronaviru. Na většině pracovišť se stala standardem práce z domova, a tak nedocházelo k přeplněné veřejné dopravě. Navíc turistické atrakce a nákupní centra stále mají omezený přístup a tzv. Safe Distancing Ambassadors monitorují davy lidí, aby zajistili, zda veřejnost dodržuje zdravotní předpisy. Jednotlivcům, kteří je poruší, hrozí vysoké pokuty. Země se také může pochlubit jednou z nejvyšších proočkovaností na světě.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

4. Sydney

Pokud hledáte město, kde se po fyzické stránce budete cítit bezpečně, pak vzhůru do australského Sydney. „V žádné jiné zemi jsem se nikdy necítila tak bezpečně jako v Sydney. Krásy Sydney jsem objevovala sama a nikdy jsem neměla pocit, že by mi hrozilo nějaké nebezpečí,“ říká cestovatelka Chloe Scorgie pro BBC. Město vyniká také v oblasti digitální bezpečnosti, která zahrnuje zásady ochrany osobních údajů, kybernetickou ochranu, a zároveň koketuje s myšlenkou Smart City. Například už nyní fungují tzv. ChillOUT hub, tedy venkovní prostory, kde se obyvatelé města mohou setkat pod chytrým osvětlením, připojit se k WiFi a zapojit elektroniku.

5. Tokio

A zapomenout nemůžeme ani na Tokio, které se umístilo na pátém místě. Hlavní město Japonska se do pomyslné „top pětky“ probojovalo díky vysoké kvalitě zdravotnictví. V rámci této oblasti se hodnotí faktory jako úroveň zdravotní péče, připravenost na pandemii, průměrná délka života, duševní zdraví a úmrtnost na covid-19. Nutno dodat, že se Tokio nenechalo zahanbit ani dopravní bezpečností. Navíc jsou tokijští řidiči velmi ohleduplní k chodcům, neboť město výrazně podporuje chůzi do práce.

Zároveň index ocenil, že bezpečnost v ulicích Tokia. "Od různých center ztrát a nálezů na vlakových nádražích až po téměř nepotřebné zámky na kola. Obyvatelé Tokia respektují druhé a dbají na všeobecné blaho," řekla Sena Chang, obyvatelka Tokia.

Zobrazit příspěvek na Instagramu
Mohlo by se vám líbit