Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Tři lásky našeho života: Prožili jste všechny?

Info ikona
Láska

Není láska jako láska. Zdá se, že za svůj život prožijeme nejméně tři druhy lásky, které se od sebe v lecčem liší.

Kdy jste se poprvé zamilovali? Hádáme, že ve školce! Od té doby uplynulo už mnoho let, během kterých jste zažívali láskyplné eskapády. Poznávali jste nové lidi, zamilovávali se, a postupně i odmilovávali. Cítili jste motýlky v břiše i nepříjemný tlak na hrudi během rozchodů. A především jste pomalu ale jistě poznávali, co znamená opravdová láska. Podle webu Elephant Journal existují tři druhy lásky, které většina z nás za svůj život zažije.

Mohlo by se vám líbit

Láska, která vypadá věčně

Jsme v ní až po uši – nevidíme, neslyšíme a doufáme, že bude trvat věčnost. První láska přichází většinou na střední škole a je pro ni charakteristická velká oddanost druhému pohlaví. Zároveň se my sami hledáme, učíme se, jak to ve vztazích chodí a poznáváme se ve zcela nové roli. I když doufáme v pohádkovou lásku do konce života, uvnitř sebe cítíme, že všechno není tak růžové. Při první lásce mnohdy ani nezáleží na našich vnitřních prožitcích, ale především nám jde o to, co si o nás myslí ostatní – konečně totiž můžeme nahlas zvolat: „Mám vztah!“.

Co si z prvního vztahu odnášíme: Díky první lásce pochopíme, co znamená, když se člověk zamiluje. Poznáme celou škálu emocí, které se zamilovaností přichází, a stejně tak nám dojde, že všechny vztahy netrvají věčně. I když lekce první lásky je intenzivní a bolestná, povětšinou na ni vzpomínáme celý život. 

Bolestivá láska

Jakmile se oklepeme z prvního rozchodu, začneme se poohlížet po lásce nové. A když přijde, poznáme pěknou emocionální horskou dráhu! Jednou jsme na obláčku, cítíme se krásně až opojně, v druhý moment zažíváme utrpení a bolest. I když nás tato láska sráží na kolena, nechceme se vzdát a snažíme se nemocný vztah zuby nehty udržet. Málokomu se to však podaří, a tak bychom se měli smířit s tím, že druhá láska nikdy nevyhrává.

Co si z druhého vztahu odnášíme: Během druhého vztahu se hledáme. Zkoumáme, jaké vlastnosti partnera nám vyhovují a stejně tak hledáme způsob, jakým ve vztahu chceme s partnerem komunikovat. A tak nejsme daleko od pravdy, když řekneme, že díky druhému vztahu pochopíme, co od partnerského vztahu skutečně chceme a vedle jakého partnera si přejeme zestárnout. 

Mohlo by se vám líbit

Konečně ten pravý

Zatímco předešlé lásky jsme usilovně hledali, třetí přichází potichu a nenápadně. Možná nám nepředstaví partnera, o kterém jsme dříve snili, ale rozhodně nám ukáže někoho, s kým náš život dostává smysl. S tímto člověkem pak prožíváme opravdovou a čistou lásku bez zbytečných výčitek a hádek. Už totiž víme, kdo jsme, co od života chceme, a především ovládáme kouzlo komunikace. Třetí lásky trvají věčnost.

Co se díky třetí lásce naučíme: Že skutečná láska existuje! A že můžeme žít šťastný a spokojený život vedle člověka, díky kterému se cítíme v bezpečí. 

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku