Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Korunovace krále Karla III. je tu. Jaké změny po ní nastanou?

Král Karel III. je panovníkem Spojeného království již osm měsíců. Až dnes je ovšem oficiálně korunován. Nyní nastanou určité změny, které doposud nebyly provedeny. Mezi ně patří například vznik nových mincí a bankovek.

Tereza Čaladi | 6. 05. 2023

Královna Alžběta II. vládla Velké Británii bezmála 70 let a země tomu byla přizpůsobena. Nyní je na trůnu její syn a oficiální korunovace s sebou nese několik formálních změn, které dosud nebyly provedeny. Zde jsou oblasti, kterých se změny budou týkat:

Národní hymna

Slova národní hymny „God Save The Queen“ (Bože, ochraňuj královnu) se změní tak, aby odpovídala novému panovníkovi. Novou verzí hymny ta bude „God Save The King“ (Bože, ochraňuj krále).

Sliby věrnosti

Poslanci nesmějí zasedat v Dolní sněmovně, mluvit v rozpravách, hlasovat nebo pobírat plat, pokud neslíbí věrnost koruně. Od roku 1952 je znění: „Já (jméno člena) přísahám při všemohoucím Bohu, že budu věrný a budu věrný Jejímu Veličenstvu královně Alžbětě, jejím dědicům a nástupcům, podle zákona. Tak mi pomoz Bože.“

Poslanci a kolegové budou muset složit novou přísahu jejímu nástupci. O to stejné jsou požádáni i noví britští občané, skauti i noví členové ozbrojených sil.

Vlajky

Na tisících vlajkách jsou umístěny iniciály královny Alžběty II. – EIIR. Týká se to vlajek, které plápolají před policejními stanicemi ve Velké Británii, ale i těch v zemích, kde britský panovník zůstává hlavou státu (včetně Austrálie, Kanady a Nového Zélandu). U těchto osobních vlajek tak dojde postupně ke změně na iniciály krále Karla III.

Ústavy států společenství Commonwealth

Smrt královny je nejistým okamžikem pro některé z širšího britského společenství Commonwealth, z nichž 14 zemí uznává monarchu za hlavu státu. V mnoha případech jejich ústavy uvádějí, že hlavou státu je konkrétně královna. V těchto zemích bude potřeba upravit ústavy tak, aby odkazovaly na jejího nástupce

Zákony

Jméno královny je také součástí nesčetných dalších zákonů, které budou vyžadovat přepracování, což není snadný ani levný proces, zejména pro menší země, které nezaměstnávají své vlastní zákonodárce.

Mohlo by se vám líbit

Král Karel III. a 15 věcí, které o něm nevíte

Britský král Karel III. prožil většinu svého života na očích veřejnosti. Měli bychom tak o něm teoreticky vědět první poslední. V životě panovníka je ale mnohem víc zajímavostí, než se na první pohled zdá. Jeho Veličenstvo má několik překvapivých návyků, dovedností a zálib, o kterých většina veřejnosti ani netuší. A musíme říct, že jsou všechny dost sympatické. Které z nich jsou ty nejzajímavější?
elle.cz

Mince a bankovky

Obrovskou změnou, ke které dojde, je nahrazení obrazu královny Alžběty II. obrazem krále Karla III. na bankovkách a mincích. To ovšem nebude hned. Navržení, uvedení nových peněz do oběhu a stažení těch starých může trvat dle odhadů až dva roky.

Známky

Jakmile vznikne portrét panovníka (který bude směřovat opačným směrem než-li jeho matky, jelikož se strany s každým novým panovníkem střídají), objeví se na známkách namísto královny Alžběty II. její nástupce Karel III.

Poštovní schránky

Poštovní schránky Royal Mail s šifrou královny Alžběty II., ER, pravděpodobně nebudou odstraněny. Některé se šifrou GR krále Jiřího VI. se používají i dnes, po 70 letech. Royal Mail však známky změní a použije se profilový obrázek nového panovníka.

Modlitby

Královna byla „obránkyní víry a nejvyšším guvernérem“ anglikánské církve a v Knize společných modliteb jsou modlitby spjaty právě s ní. Očekává se, že budou pozměněny, aby se staly modlitbami za nového panovníka. To musí být provedeno zákonem nebo královským příkazem. Kněží jsou také schopni upravit modlitbu pro dočasné použití, což znamená, že modlitby za panovníka, které se běžně pronášejí například při nedělních bohoslužbách, lze rychle přizpůsobit novému obránci víry.

Mohlo by se vám líbit

KVÍZ: Jak dobře se vyznáte v královské šperkovnici? Poznejte historii klenotů britské královské rodiny

Korunovace krále Karla III. se blíží a jak název napovídá, roli zde hraje zejména ona symbolická koruna. Víte ale, jakou konkrétní korunu si na hlavu nasadí? A celkově jaké další významné šperky kolují v královské rodině?
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Životní styl
Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Životní styl
Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Životní styl
Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Životní styl
Lelí Hnidáková z Lelí's Cupcakes: Nápad na sladké podnikání se zrodil na svatební cestě

Lelí Hnidáková z Lelí's Cupcakes: Nápad na sladké podnikání se zrodil na svatební cestě