Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Kolik bude stát korunovace krále Karla III.?

Info ikona
Koruna svatého eduarda

Již tuto sobotu, 6. května, se uskuteční celosvětově dlouho očekávaná událost, a sice korunovace britského panovníka krále Karla III. a jeho choti Camilly. I přesto, že bude skromnější, než měla jeho matka, neznamená to, že bude levnější. Nebude přitom nákladná pouze kvůli zvýšení hodnoty peněz, ke které za těch 70 let došlo. Důvod její vysoké ceny je docela jinde.

Tereza Čaladi | 4. 05. 2023

O korunovaci krále Karla III., která se koná již tuto sobotu, webové stránky královské rodiny hlásí, že bude výrazně skromnější. Dorazí na ni o poznání méně lidí (okolo 2 tisíc, na korunovaci královny Alžběty II. a krále Jiřího VI. to bylo okolo 8 tisíc), ceremonie nebude trvat tak dlouho a i průvod bude kratší. I přesto bude její cena ale vysoká.

Jedná se totiž o organizačně velice náročnou a nákladnou událost, jelikož je potřeba zaplatit nejenom ceremoniál ve Westminsterském opatství jako takový, ale také dekoraci, koncert a především zajistit bezpečnost několika hlav států (na ceremonii vyrazí i český prezident Petr Pavel s manželkou). Bezpečnost před desítkami let totiž nebyla až takovým problémem, jako je dnes. Podle Davida Haighe, generálního ředitele Brand Finance podílejícího se na Windsor Finance Report, bude organizace akce ve Westminsterském opatství a celého korunovačního víkendu stát 100 milionů liber, jak řekl serveru Corriere della Sera. Navíc tuto informaci potvrdila i další média (například magazín TIME).

Porovnání s náklady na korunovaci královny Alžběty II.

Naproti tomu korunovace královny Alžběty II. v roce 1953 stála podle magazínu Forbes zhruba 1,57 milionu liber. Což v přepočtu na dnešní ceny odpovídá zhruba 46 milionům liber.

Mohlo by se vám líbit

Co to vypovídá o začátku vlády krále Karla III.?

Podle Haighe bude otázka výdajů klíčová pro vládu Karla III., který bude muset vést monarchii k modernějšímu finančnímu řízení. Snížení nákladů na korunovaci, ačkoliv zůstávají vysoké, je podle něj pouhým začátkem. V každém případě je vysvětleno právě tím, že panovník chce tímto způsobem reagovat na krizi životních nákladů, která sužuje zemi, a také je jeho ambicí mít modernější zeštíhlenou monarchii.

V tomto případě se ovšem nesmí zapomínat na přínosy korunovace. Ačkoliv působí velice nákladně, má celosvětovou viditelnost a kromě výdajů přináší zemi nemalé příjmy.

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku