Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Válka na Ukrajině se týká i domácích mazlíčků

Domácí mazlíčky vnímá mnoho z nás jako právoplatné členy rodiny, kteří si zaslouží lásku, péči a bezpečí. Není tedy divu, že lidé prchající z válkou zasažené Ukrajiny na své čtyřnohé kamarády nezapomínají a společně se vydávají na cestu do svobodnějšího světa.

Dokážete si představit, že byste během války nechali ve svém domově psa, kočku nebo zakrslého králíka? Hádáme, že nikoliv! Obdobný názor zastávají také Ukrajinci, kteří v doprovodu svých mazlíčků opouští své domovy, případně se skrývají před nálety v metru, sklepech či krytech. A tak jste v posledních dnech mohli na sociálních sítích zahlédnout srdceryvné fotografie páníčků a vystrašených psů a koček, kteří by bez lidské pomoci neměli šanci na přežití. Dobrou zprávou je, že podle nedávných zpráv Polsko, Rumunsko a Slovensko umožňují Ukrajincům převážet domácí mazlíčky přes hranice, a to bez nutnosti veterinární byrokracie. Bohužel, tím výčet pozitivních zpráv končí.

Mohlo by se vám líbit

Vzkaz šéfredaktorky Moniky Mudranincové

Situace na Ukrajině zasáhla celou naši redakci. Přečtěte si pocity, výzvu a poděkování šéfredaktorky Moniky Mudranincové.
marianne.cz
Válka očima domácích mazlíčků

A co útulky?

Zatímco se mnoho psů a koček může spolehnout na dobré srdce svých páníčků, zvířata v útulcích takové štěstí nemají. A během války to platí dvojnásob! Ukrajinské útulky v současné chvíli nepřetržitě pracují a přijímají další opuštěné mazlíčky, kteří na Ukrajině zůstali na pospas svému osudu. „Naše práce je v současné době opravdu důležitá a potřebná, protože zvířata nerozumí tomu, co se děje. A navíc potřebují péči a jídlo. Hlavní věc, kterou lidé můžou udělat, je nenechat mazlíčky osamotě, naopak být v jejich blízkosti a evakuovat se společně,“ říká Nastya Aboliesheva, která pracuje v ukrajinském psím a kočičím útulku Happy Paw.

Vzhledem k tomu, že zásobování na Ukrajině vázne, dostávají se do velkých problémů právě i zvířecí útulky. „Podle našich posledních údajů jsou všechna zvířata naživu a na několik dní ještě mají jídlo. Největší problém je ale v tom, že žádná doručovací služba není v současné době schopna přivést potřebné jídlo a další suplementy do útulků,“ dodává Aboliesheva pro Newsweek. I proto mnoho ukrajinských útulků požádalo o pomoc, a to povětšinou prostřednictvím svých sociálních sítí. Konkrétně jde například o již zmiňovaný útulek Happy Paw (@happy_paw), Uanimals (@uanimals_official), Shelter Ugolyok (@shelter_ugolyok) nebo Sirius (@sirius_shelter). Pokud byste ukrajinským zvířecím útulkům chtěli pomoci, stačí rozkliknout jejich Instagram, na kterém najdete přesné instrukce. 

Statečný Rambo

A protože příběhů s dobrým koncem není nikdy dost, seznamte se s Rambem! Ukrajinští vojáci našli na konci února osamocené štěňátko, které si bez váhání vzali pod svá křídla. „Cítili jsme lítost. Venku mrzlo, a tak jsme si ho vzali k sobě. Zůstane s námi a bude nás hlídat,“ řekl jeden z vojáků, zatímco druhý dodal, že Rambo nyní bude jejich „watch dog“, tedy hlídací pes. Z Ramba se tedy stal nový ukrajinský hrdina, který díky svému bystrému sluchu může vojáky včas upozornit na blížící se nebezpečí.

Mohlo by se vám líbit

Kdo je první dáma Ukrajiny? Seznamte se s odvážnou Olenou Zelenskou

Olena Zelenska. Ještě v půlce února jméno ženy, ke kterému nám Wikipedie nabízela pouze krátký životopis, jemuž dominovalo klíčové slovo – první dáma Ukrajiny. O pár dnů později už ale hovoříme o jménu, ke kterému upírá zrak nejen Ukrajina, ale celý svět. Olena Zelenska je nejen první dámou Ukrajiny, ale především neutuchající podporou manžela Volodymyra Zelenskeho a živoucí důkaz toho, jak vypadá oddanost rodné zemi.
marianne.cz

Související články

Životní styl
Nejlepší last minute dovolená roku 2024: Dáte přednost divoké přírodě, nebo tyrkysovému moři?

Nejlepší last minute dovolená roku 2024: Dáte přednost divoké přírodě, nebo tyrkysovému moři?

Životní styl
Nebojte se AI: Jak zahrnout umělou inteligenci do svého života a kde všude vám pomůže?

Nebojte se AI: Jak zahrnout umělou inteligenci do svého života a kde všude vám pomůže?

Životní styl
Vášnivá červená, klidná modrá: Zjistěte, které barvy se hodí do vašeho šatníku i domova

Vášnivá červená, klidná modrá: Zjistěte, které barvy se hodí do vašeho šatníku i domova

Životní styl
Neumíte vypnout myšlenky? Zkuste zklidňující autogenní trénink

Neumíte vypnout myšlenky? Zkuste zklidňující autogenní trénink