Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Grinch syndrom aneb Když nesdílete všudypřítomné nadšení z Vánoc

Info ikona
Vánoce

Světýlka v oknech i vánoční výzdobu bychom u vás sotva našli. Stejně tak vaši lednici neobývá dvacet druhů cukroví, vaječný likér ani punč. A dárky? Nutná povinnost, kterou odbudete těsně před Štědrým dnem. Koho pak nám to jenom připomínáte?

V Pohoří Pupava je víska Kdosice a v ní žijí Kdovíci. Ti všichni ze srdce milují Vánoce, nakupování dárků a vůbec všechno, co k Vánocům patří. Jen Grinch, který žije v jeskyni nad vesnicí, nesnáší Vánoce i Kdovíky. Ano, zelený pohádkový skřítek Grinch rozhodně nepatřil k „lidem“, kteří by už od prvního prosince těšením nemohli dospat.

Jenže, Grinch nebyl jediný. Možná i ve svém okolí máte někoho, kdo Vánoce příliš neprožívá. Někoho, kdo se těší, „až bude po“. Někoho, kdo by nejraději usnul 23. prosince a probudil se až 25. prosince ráno. Jednoduše řečeno, možná znáte novodobého Grinche!

Mohlo by se vám líbit

Šťastné a veselé, i když není do smíchu

A víte co? Je naprosto v pořádku, když se najde někdo, kdo nesdílí vánoční náladu a dokonce nemá chuť ani na cukroví. I když jsou Vánoce krásný svátek, je třeba myslet na to, že poslední rok nebyl pro mnoho lidí jednoduchý. Pandemie koronaviru, špatné zprávy z médií, neustálý strach i omezení, to všechno jsou aspekty, které mají vliv na naši náladu. Stejně tak se najdou lidé, kteří trpí sezónní afektivní poruchou, která vánoční atmosféře také dvakrát nepřidá. 

Nutno dodat, že Vánoce jsou náročné také pro nezadané lidi. Z rádia hrají hity jako All I Want for Christmas Is You, televizi dominuje film Láska nebeská a všude kolem chodí ruku v ruce zamilované dvojice. V takové atmosféře jenom sotva zanechá člověk kamennou tvář a zapomene na to, že už dlouhé roky touží po lásce. Suma sumárum, nemůže po každém člověku chtít, aby si vánoční čas užíval plnými doušky, neboť nikdy nevíme, co právě ve svém nitru prožívá.

Info ikona
Kočka

Vánoce na Grinche

Pokud jste v tomto článku neobjevili svého blízkého, nýbrž sami sebe, máme pro vás několik tipů, jak Vánoce zvládnout i v případě, že se cítíte jako Grinch. V první řadě je důležité, abyste Vánoce trávili tak, jak si doopravdy přejete. Chcete být v úzkém kruhu rodinném? Máte náladu vyrazit na Štědrý den do zahraničí? Nebo se chcete přes den vidět s přáteli? Vše je dovoleno! Zapomeňte na svazující konvence a naplánujte si Štědrý den dle vašeho gusta. Uvidíte, že se ihned budete cítit lépe.

Stejně tak platí, že byste o své náladě a postoji k Vánocům měli mluvit, tedy pokud chcete. Vysvětlete blízkým, že nesdílíte vánoční nadšení, postěžujte si na všudypřítomné láskyplné slogany nebo se „jenom“ svěřte kamarádce. I když to možná nevíte, občas ty nejlepší terapeuty máme vedle sebe. A v neposlední řadě není od věci, když se během svátků hodíte do offline režimu. Obzvláště sociální sítě jsou v tomto ohledu neúprosné a občas dokážou navodit falešný pocit, že se všichni mají dobře, a pouze vy bojujete se špatnou náladou. Možná to zní slabošsky, ale věřte, že mobilní detox vám v tomto ohledu velmi pomůže.

Dobrý skutek pro nitro

Špatná nálada může během Vánoc působit jako mor a sžírat vás od rána do večera. Naštěstí existuje poměrně jednoduchý recept, díky kterému špatnou náladu dostanete pod kontrolu. Řeč je o dobrých skutcích! Opravdu. A je jedno, jestli vyrazíte do lesa a naplníte zvířátkům krmelec, pošlete několik stovek na charitu nebo půjdete rozdávat polévku bezdomovcům. Způsobů, jak během Vánoc můžete někomu udělat radost, je nespočet. A čím více radosti rozdáte, tím menší Grinch ve vás zůstane. Důležité je pouze sebrat odvahu a s vnitřním Grinchem se doopravdy rozloučit. Vždyť nakonec i srdce zeleného mužíčka roztálo...

Mohlo by se vám líbit