Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Vánoce v zahraničí aneb Jste připraveni na netradiční Štědrý den?

V posledních letech se vánoční čas proměnil v jeden velký shon, během kterého lítáme z obchodu do obchodu, tančíme u kuchyňské plotny a v mezičase leštíme koupelnové kachličky. Co kdybychom vám ale řekli, že vánočnímu šílenství můžete dobrovolně ulétnout? A to doslova!

Říká se, že Vánoce jsou časem klidu, míru a pohody. Pravdou ale zůstává, že v mnoha českých rodinách se vánoční čas stal symbolem neklidu, shonu, a především stresu. A ruku na srdce, v takových podmínkách jenom sotva pocítíme „ducha Vánoc“. Pokud se obdobný scénář odehrává také ve vaší rodině, nabízí se dvě možnosti. Buď během letošních Vánoc zpomalíte, zaúkolujete i zbytek rodiny a smíříte se s tím, že váš dům nebude po celé Vánoce jako naleštěná klícka, nebo se s rodinou rozhodnete, že Vánoce oslavíte mimo domov!

Mohlo by se vám líbit

Jak slaví Vánoce evropské královské rodiny?

Vánoční čas zbožňují nejen obyčejní smrtelníci, ale také rodiny, kterým v žilách koluje modrá krev. A jak vypadají vánoční svátky podle urozených evropských rodin? Připravte se na plno královských povinností, debužírování, a především rodinnou pohodu.
marianne.cz

(Ne)tradiční Vánoce

Vánoce! Šest písmenek, která v každém člověku vyvolávají rozličné emoce, a především vzpomínky. Najdou se tací, kteří Vánoce slaví tradičně a nedokážou si představit, že by se během svátků nesešli s celou rodinou. A pak se také můžeme setkat s lidmi, kteří žijí sami, prožívají náročné období nebo „jenom“ mají bohémskou duši a nelpí na tradicích.

Pokud patříte do druhé skupiny, možná koketujete s myšlenkou, že letošní Vánoce oslavíte v zahraničí, případně na nějaké útulné chatě v Česku. Nutno dodat, že rozhodně nejste sami. „Meziroční nárůst klientů, kteří chtějí oslavit Vánoce a Silvestr v zahraničí, je obrovský. Už teď se na svátky do zahraničí chystají klienti v řádech tisíců. Míří do tepla i na hory. V destinacích vede Egypt, kam míří 32 procent českých turistů, na druhém místě je Česká republika, kde bude svoji zimní dovolenou trávit 12 procent, ať už na horách nebo v lázních. Následuje Rakousko a Spojené arabské emiráty s devíti procenty,“ říká Andrea Řezníčková, mluvčí cestovní agentury Invia.

Info ikona
Vánoce

Jste připraveni na změnu?

Možná se vám myšlenka Vánoc v zahraničí líbí, možná ji neustále zvažujete a promýšlíte všechna pro a proti. Ať tak či onak, vyplatí se, když nebudete dělat unáhlená rozhodnutí. I když představa Vánoc v exotice nebo na horách je bezesporu lákavá, může se stát, že z následného pobytu budete zklamaní. Pokud jste totiž celý život zvyklí na tradiční Štědrý den, smaženého kapra s bramborovým salátem a štědrovečerní sledování pohádky Tři oříšky pro Popelku, pak se první Vánoce za hranicemi můžou překvapivě nést v duchu smutku, stesku či nostalgie.

Na druhou stranu platí, že na své oblíbené rodinné tradice nemusíte rezignovat ani tisíce kilometrů od rodné hroudy. Nic nebrání tomu, abyste sbalili stromeček, dárky a nejbližší členy rodiny, a společně vyrazili vstříc francouzským Alpám a útulné chatičce. Stejně tak platí, že krásné Vánoce můžete vykouzlit také v exotických destinacích, kde Štědrý den přivítáte za zvuků moře, rozpáleného písku a slunečních paprsků.

Příjemný kompromis

Nikde není psáno, že za hranicemi musíte strávit nejméně týden. Naopak, podle Andreji Řezníčkové jsou čím dál tím více oblíbené také kratší čtyřdenní zájezdy, které si dopřává 10 procent zákazníků. Jde o ideální kompromis pro všechny, kteří chtějí strávit Štědrý den mimo domov, ale zároveň se nechtějí vzdát české sváteční atmosféry. Pro začátek také můžete vyzkoušet to, že Vánoce oslavíte tradičním způsobem doma a za hranice se vydáte následně, tedy těsně před silvestrem.

Mohlo by se vám líbit

Inspirace z Instagramu: Jak vytvořit vánoční atmosféru?

Čím a jak na Vánoce ozdobit dům či byt? Přinášíme plno inspirace jak jinak než z Instagramu.
marianne.cz

Související články

Cestování
Oblíbená vinařská turistika: Kam se vydat za nezapomenutelnou chutí moravských a českých vín

Oblíbená vinařská turistika: Kam se vydat za nezapomenutelnou chutí moravských a českých vín

Zábava
Cestovatelský deník Dominiky B.: Za horským vzduchem a udržitelnou turistikou do Jižního Tyrolska

Cestovatelský deník Dominiky B.: Za horským vzduchem a udržitelnou turistikou do Jižního Tyrolska

Životní styl
Když práce od 9 do 5 není nic pro vás: Jak se stát digitální nomádkou krok za krokem

Když práce od 9 do 5 není nic pro vás: Jak se stát digitální nomádkou krok za krokem

Zábava
Letní dovolená v Gruzii: Zamilujte si pláže, víno i cenově dostupná letoviska

Letní dovolená v Gruzii: Zamilujte si pláže, víno i cenově dostupná letoviska