Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Dohání vás předvánoční stres? Koučka dává 5 tipů, nad čím je dobré se zamyslet

Ani milovníci Vánoc se obvykle nevyhnou stresu, který jim předchází. Pokud se to týká i vás, možná vás zaujmou podněty k předsvátečnímu zamyšlení, které vám mohou pomoci si i předvánoční čas užít a které nám poskytla koučka Helena Theunissen.

Tereza Čaladi | 7. 12. 2023

Čas vánoční má být časem pohody a klidu, ale zcela upřímně si můžeme říct, že to tak ve většině domácnostech nevypadá. Obvykle odpočinku u pohádek totiž předchází velký vánoční úklid; náročný pracovní shon, aby člověk nemusel pracovat přes svátky; o obstarávání dárků nemluvě. Předvánočnímu stresu se dá tak jen těžko vyhnout, ale snad vám se zvolněním pomohou následující body.

Mohlo by se vám líbit

Jak překonat depresivní náladu? 9 cenných rad od terapeutky

Určitě občas zažijete situaci, kdy po radostném dni náhle přijde útlum. Nic vás nenaplňuje, chybí vám energie, myšlenky se hemží temnými scénáři a vy se ani nedokážete srozumitelně vyjádřit. Přichází pocity, jakoby jste byli bezcenní, svým blízkým jste neměli co nabídnout a vaše tělo bez zjevné námahy bolí.
marianne.cz

Pohled na vánoční stres očima koučky

Žijeme v době i společnosti, která nám dovoluje (a umožňuje) víc, než kdykoliv předtím, dělat věci jinak, po svém, aniž by za to přišlo odsouzení či dokonce trest. Lidé jsou odvážnější studovat „jinak“, pracovat „jinak“, mít své vztahy „jinak“. A tak i Vánoce si můžeme udělat po svém,“ vysvětluje life koučka a mediátorka Helena Theunissen. Má pro vás přitom 5 doporučení, nad kterými je dobré se před Vánocemi zamyslet:

1. Jaké si to udělám, takové to mám. Je jen na nás, jak toto období pojmeme. Zda se necháme stresovat songem Last Christmas, co vyhrává v supermarketech už od října, ovlivnit marketingovými tahy společností na nákupy dárků ve slevě, či vlivy na sociálních sítích, které nenásilně nutí do pečení snad sto druhů cukroví. Víte, že v některých jiných kulturách v tuto dobu Vánoce prostě nemají?

2. Nesrovnávat se. Kolegyně v práci už má všechny dárky pro celou její rozvětvenou rodinu, sousedka na Instagramu prezentuje dokonalou vánoční výzdobu a sestra svoje vyhlášené cukroví dokonce začala prodávat, protože ho udělala moc. A vy máte jeden dárek, jako výzdobu ve váze cesmínu a cukroví jste chtěla koupit na netu. No a co? Nenechte se strhnout k šílenství.

3. Revize. Udělejte si čaj, sedněte k oknu a zapřemýšlejte, co je pro vás na vánočních svátcích nejdůležitější. Pobýt s rodinou? Chvíli si odpočinout od práce? Vidět radost dětí z dárků od Ježíška? Odjet na hory za sněhem? Co dál?

4. Kvalita nad kvantitou. Abyste si ušetřila čas i stres, stačí málo. Radost uděláte i jedním dárkem, upéct můžete jen vaše nejoblíbenější cukroví. Dovolte si to.

5. Těšte se. Když už teď víte, proč jsou pro vás Vánoce důležité, těšte se na ně. Jsou jedinečné, jednou za rok, časem setkávání, dobrého jídla, odpočinku, pohádek, radosti. A to je přeci fajn.

Vaše odpovědi na tyto a jiné podobné otázky vám pomohou sejmout ze sebe břemeno povinností, které nám předala „tradice“, břemeno, které jsme my sami bez přemýšlení převzali. Anebo vás odpovědi utvrdí v tom, že zrovna tak Vánoce trávit chcete a chcete 12 druhů cukroví, smažené řízky a svíčky, kam se podíváte. Připravovat takové Vánoce pak není stres, ale radost, protože je budete mít přesně podle svého gusta,“ uzavírá Theunissen.

Mohlo by se vám líbit

Pomalý víkend aneb Jak si bez výčitek vychutnávat dny volna

Uklidíte, navaříte, vyperete, vyžehlíte, a následně v neděli večer zjistíte, že vám další víkend protekl mezi prsty. Nejenže jste si nestihli odpočinout od každodenních povinností, ale navíc jste ani na malý moment nepocítili volnost a svobodu, která je s víkendem neodmyslitelně spojena.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Životní styl
Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Životní styl
Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Životní styl
Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Životní styl
Lelí Hnidáková z Lelí's Cupcakes: Nápad na sladké podnikání se zrodil na svatební cestě

Lelí Hnidáková z Lelí's Cupcakes: Nápad na sladké podnikání se zrodil na svatební cestě