Na začátek jedna dobrá zpráva: počet svateb zvolna stoupá, loni se pro tento krok rozhodlo přes 100 000 Čechů. A dobře udělalo – ať už statistiky rozvodovosti říkají cokoli.

Manželství se v dnešní době zdá jako jedna z nejhorších investic. Pojďme se na to podívat trochu pragmaticky. Lze počít děti bez manželství? No jasně, že ano. Lze je mimo manželství i vychovat? V rodném listu může být jako otec člověk, co není manželem matky, takže v pohodě. Navíc nebudeme mít společné jmění manželů a nebudeme muset ručit za předchozí dluhy partnera (lahůdka nového občanského zákoníku), takže samé výhody a životní jistoty. Podtrženo sečteno – nebrat se a založit spolu rodinu je na první pohled vůbec to nejlogičtější, co udělat. A ještě s pravděpodobností tři ku pěti ušetříme za rozvod. Jenže svatba zdaleka není tak nesmyslný výstřelek, jak by se podle statistik rozvodovosti mohlo zdát.

Asi si říkáte, proč by se vlastně lidé měli dnes brát? Vaši praprarodiče byli svoji, vaši prarodiče byli svoji, vaši rodiče byli asi také svoji. Takže logicky „se to tak dělá“. 

Navíc racionálně prostě manželství obhájit nejde. „Proto opustí muž otce i matku a připojí se k své manželce, a budou ti dva jedno tělo, takže již nejsou dva, ale jeden. A proto co Bůh spojil, člověk nerozlučuj!“ říká o manželství Matouš v evangeliu. Bible považuje manželství za nejtěsnější a doslova posvátný svazek. V křesťanství existuje celkem sedm svátostí, včetně svěcení na kněze a pomazání nemocných, kterému laická veřejnost mylně říká „poslední pomazání“. To vám asi dává tušit, jak moc je v křesťanství manželství výjimečné.  

Mimochodem, žena...

...CELÝ ČLÁNEK NAJDETE V ÚNOROVÉ MARIANNE!

ÚNOROVÁ

 

Svatba Marianne

SVATBA MARIANNE: Vyhrajte pohádkovou svatbu na svatba.marianne.cz!

Promotion