Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Krása

Jak oživit účes? Ofinou! Zjistěte, který střih bude nejvíc slušet vašemu tvaru obličeje

Říkáte si, že by vašemu účesu prospěla změna? Ideální volbou může být ofina. Je sice náročnější na údržbu a styling, ale trocha úsilí rozhodně stojí za to, protože vypadá skvěle. Důležité je také vědět, který střih bude slušet vašemu tvaru obličeje. Pojďme se podívat, která ofina bude pro vás nejlepší.

Nastala doba zkracování. Kromě velice populárních bobů se v poslední době zdá, že toužíme i po ofinách. Vypadají skvěle, ale mohou být trochu náročné. Přeci jen vyžadují důslednější péči a zároveň si musíte být jistá, že vám budou slušet. Ustřižené vlasy se nedají vrátit zpět a než znovu dorostou, chvíli to trvá. Níže se dozvíte nejen, jaký střih ofiny sluší kterému tvaru obličeje, ale také jak ji upravit, aby vypadala pořád skvěle.

Mohlo by se vám líbit

Mikro ofina je hitem jara 2024: Před 70 lety ji proslavila herečka, kterou miluje celý svět

Mikro ofina, nebo též dětská ofina, je naplno zpět. Poté, co ji v roce 1954 proslavila úchvatná Audrey Hepburn, která se k účesu později opakovaně vracela, byla krátce in v 90. letech, zhruba šest let nazpět s její pomocí nechaly vyniknout přednosti obličeje například herečky Kate Hudson, Halle Berry nebo Emma Watson a rázem byla opět v kurzu. Letos ji na takřka královskou úroveň povýšily a se stylem a elegancí předvádí Zendaya či Olivia Rodrigo. Jak ofinku nosit a komu nejvíc sluší?
marianne.cz

Rychlým testem zjistěte, jaký má váš obličej tvar

V první řadě je dobré zjistit, jaký máte tvar obličeje. To vám odhalí snadný test, který zvládnete sama doma. Stáhněte si všechny vlasy dozadu, aby vám nepřekážely. Podívejte se do zrcadla a obkreslete kontury svého obličeje přímo na svůj odraz. Použijte k tomu třeba suché mýdlo. Nejprve změřte čelo v jeho nejširší části, kterou najdete zhruba uprostřed mezi obočím a vlasovou linií. Následně změřte vzdálenost lícních kostí napříč obličejem. Pokračujte změřením čelisti v nejvyšších bodech. Nakonec se zaměřte na horizontální vzdálenost mezi nejvyšším bodem vlasové linie a nejnižším vrcholem brady

Pokud jsou všechny čtyři údaje stejné nebo se liší jen nepatrně, máte kulatý obličej. Jsou-li šířka čela, lícních kostí a čelistí přibližně stejné, patří váš obličej k hranatým. Je-li vzdálenost mezi čelistmi o dost menší než vzdálenost lícních kostí a i čelo máte výrazně širší, je váš obličej srdcovitého nebo trojúhelníkovitého tvaru. Pokud je vaše tvář jeden a půlkrát delší než širší, máte oválný obličej.

Při výběru ofiny ale nestačí myslet jen na to, zda vám konkrétní střih bude slušet. Musíte si také položit otázku, kolik času jste ochotná jí každý den věnovat. Pokud se vám líbí tupě střižená ofina a máte vlnité vlasy, počítejte s tím, že ji budete muset minimálně pět minut foukat dohladka. Takový čas nezní nijak děsivě, ale pokud nejste zvyklá každé ráno strávit v koupelně o pár minut navíc, může vás tato pětiminutovka přivést po čase k šílenství.

Profesionální kadeřníci také radí nejprve si vyzkoušet připínací ofinu. Díky tomu zjistíte, jestli vám střih, který jste si vybrala, skutečně sedí, sluší a baví vás. Pokud máte definitivně jasno a rozhodnete se navštívit kadeřníka, vyberte si takového, o kterém víte, že vám dokáže správně a upřímně poradit a svou volbu s ním ještě důkladně proberte.

Jaká ofina se hodí k vašemu tvaru obličeje?

Obličej ve tvaru srdce 

Pro tvář ve tvaru srdce se doporučuje ofina ve tvaru půlměsíce, tedy aby byly vlasy kratší uprostřed a delší po stranách. Dále by neměla být hustá, ale spíš jemnější a vzdušná. Nejprve ji obyčejně vyfoukejte zhruba do 80 %. Pomocí kulatého kartáče ji dosušte tak, aby získala větší objem. Na závěr ji ještě profoukněte studeným vzduchem. 

Kulatý obličej

Kulaté obličeje vyžadují takovou ofinu, která pomůže tvář vyvážit a prodloužit. Vhodná je proto delší varianta lehce padající do očí. Tento střih často najdete pod názvem curtain bangs neboli záclonka. Ideálně ji nechte prostříhat a upravte ji tak, aby vám po stranách rámovala obličej. Při úpravě ji rozdělte uprostřed a obě části natočte kulatým kartáčem ven směrem od obličeje. Naopak se vyhněte rovně střižené ofině.

Čtvercový obličej

I tomuto tvaru obličeje bude slušet curtain bangs. Vaše ostré rysy je potřeba zjemnit, takže i prostříhané, vzdušné patky budou vypadat skvěle a mohou klidně zůstat lehce zvlněné. Chybu ale neuděláte ani s ofinou à la Jane Birkin. Naopak se vyhněte rovným střihům. Při sušení by měl fén směřovat dolů k zemi. Pak lokny pomocí prstů lehce natočte a nechte volně doschnout. Vyžehlete pouze konečky ofiny. 

Oválný obličej

Pokud máte oválný obličej, máte vyhráno. Vaší tváři totiž bude slušet jakákoliv ofina. Vybrat si můžete z curtain bangs, tupě střižené, patky na stranu, mikro ofiny Můžete si dovolit experimentovat a zkusit i střední ofinu, která je delší než mikro, ale nepadá do očí. Je to příklon k retro stylu, zároveň vypadá čistě a futuristicky. Pokud zvolíte rovně střiženou ofinu, nechte ji volně uschnout s pomocí bezoplachového kondicionéru a poté ji po vrstvách vyžehlete. 

Slavné ženy a jejich ofiny: Který styl vás inspiruje? Podívejte se do galerie.
Zdroj článku

Související články

Krása
Skřipec v hlavní roli: Naučte se 3 snadné účesy jako od profesionálního kadeřníka

Skřipec v hlavní roli: Naučte se 3 snadné účesy jako od profesionálního kadeřníka

Krása
Už jste slyšela o antimanikúře? Dejte zelenou přirozeným nehtům

Už jste slyšela o antimanikúře? Dejte zelenou přirozeným nehtům

Krása
Jak vyzrát na mastnou pleť v horkých letních dnech? Vsaďte na jednoduché tipy

Jak vyzrát na mastnou pleť v horkých letních dnech? Vsaďte na jednoduché tipy

Krása
Tradiční francouzská manikúra jinak. Ozdobte ji kytičkami nebo zvolte neonové barvy

Tradiční francouzská manikúra jinak. Ozdobte ji kytičkami nebo zvolte neonové barvy