Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Krása

Jak poznat alergii na opalovací krém

Nezapomněli jste použít opalovací krém, a přesto je vaše pokožka podrážděná? I když si možná vyčítáte, že jste produkt špatně rozetřeli, ve skutečnosti může být viníkem někdo úplně jiný. Ano, řeč je o alergii na opalovací krémy.

V první řadě je důležité vysvětlit, že není alergie jako alergie. Podle názoru dermatoložky Rachel Nazarian má většina lidí „pouze“ citlivou pokožku, což následně vede k tomu, že určité ingredience v opalovacích krémech u nich můžou vyvolat dráždivou reakci. „Pokud vaší kůži způsobují i jiné kosmetické produkty zanícení, zarudnutí či podráždění, pak je velmi pravděpodobné, že obdobnou reakci vyvolá také opalovací krém,“ míní dermatoložka. Stejně tak se ale můžeme setkat se skutečnou alergií na opalovací krém.

Mohlo by se vám líbit

Léto ve znamení opalovacích krémů, které jsou šetrné k pokožce i přírodě

Zdá se, že konvenční opalovací krémy dostávají pomalu ale jistě stopku! Na vině je především jejich složení, které prokazatelně ničí korálové útesy, narušuje proces fotosyntézy zelených řas a může snižovat plodnost a reprodukci ryb.
marianne.cz

Zaostřeno na složení

Vypozorovali jste, že po aplikaci opalovacího krému je vaše pokožka výrazně podrážděná? Ať už jde o skutečnou alergii na opalovací krém, nebo bojujete jenom s mírnou reakcí, rozhodně se vyplatí, když si pečlivě prohlédnete složení vašeho opalovacího krému. „Ve skutečnosti může alergickou reakci vyvolat téměř jakákoliv složka, přesto k nejběžnějším strašákům patří metoxycinamát, benzofenon-2 či benzofenon-3,“ jmenuje Nazarian. Dermatoložka Audrey Kunin navíc doporučuje, abyste se vyhýbali také dibenzoylmetánu.

Pokud máte v jednotlivých složkách guláš, není nic jednoduššího, než si malé množství opalovacího krému nanést na zápěstí nebo za ucho. Poměrně záhy zjistíte, zda jste doopravdy alergičtí na některou ze složek. „Můžete být citliví nebo alergičtí na jednu z mnoha různých složek v opalovacích krémech, nejen na aktivní složku, takže pokud zaznamenáte reakci, je nejvyšší čas daný opalovací krém přestat používat a vypravit se na testy za svým dermatologem.“ říká Nazarian.

Info ikona
opalovací krém

Komu alergie na opalovací krém hrozí?

Alergie na opalovací krém si nevybírá. Přesto platí, že někteří lidé jsou k ní náchylnější. „Každý, kdo trpí astmatem, sennou rýmou nebo atopickým ekzémem, může být citlivější a ohroženější alergií na chemické složky opalovacího krému,“ varuje dermatoložka Kunin pro Byrdie. Jak už ale bylo zmíněno, každý člověk je jiný a rozhodně nelze s tvrdit, že každý, kdo má sennou rýmu, bude zákonitě trpět alergií na opalovací krém.

Ať už máte skutečnou alergii na opalovací krém, nebo je vaše pokožka po nanesení opalovacího krému „jenom“ podrážděná, rozhodně nastalou situaci nepodceňujte. V ideálním případě navštivte svého dermatologa, který vám podá pomocnou ruku. „Máme k dispozici mnoho nástrojů, jak určit, zda trpíte alergií, a identifikovat jednu z mnoha potenciálních složek, které ji mohly způsobit,“ uzavírá Rachel Nazarian.

Zdroj: byrdie.com

Mohlo by se vám líbit

Když opalovací krém vytváří na pleti žmolky

Pořídili jste si nový opalovací krém a namísto dokonale roztíratelného produktu jste se dočkali „žmolkování“? Nebojte se, nejste v tom sami!
marianne.cz

Související články

Krása
Jak se namalovat v létě: Vyzkoušejte 5 typů zábavného líčení, které vás rozzáří

Jak se namalovat v létě: Vyzkoušejte 5 typů zábavného líčení, které vás rozzáří

Krása
Mikádo je hitem léta 2024. Vytvořte si z něj 3 snadné účesy, které sluší ženám ve 30 i 50

Mikádo je hitem léta 2024. Vytvořte si z něj 3 snadné účesy, které sluší ženám ve 30 i 50

Krása
Toužíte po dokonale oholených nohách? Možná děláte jednu zásadní chybu

Toužíte po dokonale oholených nohách? Možná děláte jednu zásadní chybu

Krása
Nejlepší make-upy podle redakce Marianne: Vybíráme produkty vhodné pro letní dny

Nejlepší make-upy podle redakce Marianne: Vybíráme produkty vhodné pro letní dny