Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Krása

Tři mýty o stříbrné barvě vlasů

Napřed z oříškově hnědé na platinovou blond, pak zrzavá éra následovaná temnějším obdobím, sem tam experiment s odvážnějším odstínem… Barvy vlasů mění spousta z nás častěji než parfém, přesto se jedné konkrétní bojíme: šedé. Přiznané stříbro ve vlasech ale opravdu nemusí znamenat, že jste na vše rezignovaly – naopak!

Karolína Demelová | 8. 02. 2023

Při hovoru s ostatními hlídáte směr jejich pohledu a čekáte, kdy zamíří nad vaše čelo. V nesmlouvavě osvětleném výtahu nebo kabince obchodu uhýbáte očima zrcadlu. V tramvaji radši stojíte, i když jedete přes půl města. Je jedno, jestli je vám třicet, nebo pětašedesát. Pokud pod barvou schováváte částečně nebo zcela šedivé vlasy, určitě jste někdy – aspoň na chvilku – přemýšlela o tom, jaké by to bylo neřešit pořád odrosty. Nemít v kabelce pohotovostní barvicí sprej na zamaskování stříbrné pěšinky. Úzkostlivě neladit v diáři všechny důležité akce s předchozí návštěvou salonu. Nenechat zkrátka své vlasy diktovat, jakou budete mít ten den náladu.

Dobrých důvodů, proč raději „přiznat barvu“, by se dala najít hromada. Přesto ale úvahy o stříbrné spousta z nás okamžitě zavrhne jednoduše proto, že ji má podprahově spojenou se stářím, rezignací, koncem přitažlivosti či plodnosti a celkovou neviditelností. Opravdu to tak ale nemusí být. Jestli o tom vážně přemýšlíte, poradíme, jak na šedou přejít, co všechno si předem ujasnit a na co se připravit. A podíváme se, jak je to ve skutečnosti s některými zakořeněnými mýty.

Mohlo by se vám líbit

Nejlepší účesy jara 2023: Zeštíhlí váš obličej a omladí vás

Jaro je za dveřmi a s ním přichází i nové vlasové trendy. Vybrali jsme ty nejlichotivější, které váš obličej zeštíhlí a opticky prodlouží, zároveň vás také omladí. Zjistěte, jak vypadat trendy a chic díky módním jarním střihům.
marianne.cz

Neviditelná?

Stříbrné vlasy váš celkový vzhled rozhodně změní, a to výrazně. Neznamená to ale, že se z vás nevyhnutelně stane šedá myška. Někdy to naopak může být proměna víc než pozitivní, zvlášť když jste doteď nosila helmu nepřirozeně tmavých vlasů nebo se v té „praktické“ blond (aby šedé odrosty tolik nesvítily) jednoduše necítila sama sebou. „S šedou vždycky trochu zestárnete, to je prostě fakt. Spoustě žen ale zároveň velmi prospěje, umí ji nosit a vypadají skvěle,“ říká kadeřnice a majitelka pražského Salonu Petra Měchurová. Lepší výchozí pozici mají podle ní obecně ty, které jsou zvyklé nosit výraznější barvy nebo šperky a líčit se – bílé vlasy totiž obvykle volají po něčem, co vrátí do obličeje a celkového stylu trochu šmrncu.

Potřebu určité změny v líčení a oblékání potvrzuje i má kolegyně, editorka Lucie Zídková, která k přechodu na stříbrnou využila (jako spousta dalších žen) lockdowny a o své cestě začala psát i facebookový blog Šedá je dobrá. „S šedými vlasy jsem začala nosit rtěnku, nejlépe červenou. A taky trochu mladistvější věci, například koženou nebo džínovou bundu a tenisky,“ rekapituluje, k čemu ji přirozená barva motivovala. „Totální no-go se pro mě naopak bohužel staly některé dosud oblíbené barvy, třeba odstín velbloudí srst, zato nosím víc červené nebo zelené.“

Mohlo by se vám líbit

Nestyďte se za šediny! Španělská královna dokazuje, že šedé vlasy jsou přednost

Bojovat se šedinami v době koronavirové pandemie není jednoduché. Kadeřnické salony jsou zavřené, a tak nám nezbývá nic jiného, než sáhnout po domácím barevní vlasů. Španělská královna Letizia však zvolila odlišnou strategii. Nechala své šediny na odiv a sklízí poklony nejen od rodiny, ale od celé španělské veřejnosti.
marianne.cz

Zničené vlasy?

Nepatříte-li mezi výjimky s přirozenými kadeřemi, budete se muset při přechodu z barvených vlasů na stříbrnou připravit na ne zrovna příjemnou mezifázi. Buď zatnete zuby a necháte vlasy odrůst, jako to udělala Lucie Zídková, které hrál do karet pandemický home office i to, že její poslední barva byla skoro blond, takže „dělicí linie“ nebyla tak drastická jako třeba u brunet. Anebo proberete s kadeřnicí, jakou cestou se vydat, a vyhradíte si v diáři čas na minimálně jednu delší návštěvu.

Můžete postupovat po krůčcích, přes obligátní melír či jiný typ zesvětlení vlasů, nebo se do toho vrhnout po hlavě. „Nejlepší je konce jednoduše odbarvit a následně natónovat našedo, případně do nich ještě udělat proužky,“ shrnuje Petra Měchurová. Což samozřejmě není jen tak, při stahování barvy totiž hodně záleží na její sytosti i na tom, čím a jak často byly vlasy barvené. V případě tmavších odstínů tak může být potřeba proces zopakovat i dvakrát až třikrát, přičemž v mezikrocích na vás ze zrcadla nejspíš vykoukne červená, oranžová nebo žlutá kštice. „My se každopádně potřebujeme dostat na sivější zlatavý nebo medový odstín. Někdy to zvládneme během jedné návštěvy, u někoho jsou potřeba dvě,“ vysvětluje kadeřnice.

Abyste dosáhly vytoužené studené šedé, následuje po stažení barvy tónování, které se zpočátku musí opakovat častěji, třeba každý měsíc. „Studené pigmenty se totiž bohužel celkem rychle vymývají. Jakmile ale odbarvené vlasy odrostou a zůstanou už jen ty přirozeně šedé, bude stačit návštěva salonu klidně jednou za tři měsíce,“ podotýká kadeřnice s tím, že vše samozřejmě můžete urychlit i tím, že se rozhodnete pro celkové zkrácení střihu.

Byť jde o poměrně velký zásah do vlasů, díky dnešním profesionálním přípravkům a odbornému provedení v salonu se nemusíte bát, že odejdete se zničenými vlasy. „Samozřejmě dochází k určitému narušení, ale rozhodně to není nic, co by je poničilo. Zvlášť když o ně pak správně pečujete,“ uklidňuje časté obavy Petra Měchurová.

Celebrity, které se nebojí šedých vlasů

Našedo a nakrátko?

Klišé, že s přechodem na stříbrnou se tak nějak automaticky krátí i délka střihu, je potřeba jednou provždy vymýtit. Pokud vás s novou barvou láká zároveň i šik mikádo nebo účes na kluka, samozřejmě nic proti tomu. Jestli ale celý život nosíte lokny do půl zad, není jediný důvod vzdávat se jich jen kvůli šedinám. „Věděla jsem, že stejně jako ke mně patří moje šediny, patří ke mně i kudrny a délka vlasů,“ popisuje Lucie Zídková, proč má dodnes své bohaté kadeře až pod ramena.

Obzvlášť delší vlasy ovšem vyžadují správnou péči – ne kvůli jejich barvě, ale přizpůsobenou jejich typu, aktuálnímu stavu a potřebám pokožky hlavy. „Nejde všeobecně říct, že jsou všechny šedé vlasy například suché nebo jemné,“ podotýká Petra Měchurová.

Co ale stojí za pořízení, je péče zacílená na neutralizaci nežádoucích žlutých pigmentů, ke kterým mají bílé vlasy někdy sklon podobně jako ty blond. Můžete tak do své péče zařadit podle potřeby (například při každém třetím mytí) „fialový“ šampon, aby odstín zůstal déle studený. „Dobré je také zvážit anti-age péči, protože i vlasy stárnou a potřebují víc výživy. Případně si v salonu nechte aplikovat speciální kúru s proteiny a kolagenem pro pevnost a hustotu,“ dodává kadeřnice.

Pořád ještě váháte? Proberte všechno důkladně se svou kadeřnicí, podělte se s ní o své případné obavy a nechte si detailně vysvětlit, jaké máte možnosti. Inspirujte se ženami, které nosí šedou, a klidně okopírujte něco z jejich stylu. Stáhněte si některou z aplikací, ve kterých si můžete virtuálně vyzkoušet nejrůznější účesy i barvy. A hlavně, rozhodněte se sama, bez ohledu na to, co říká vaše maminka, kolegyně nebo společenský diktát. Jsou to vaše vlasy!

Mohlo by se vám líbit

Padají vám vlasy po covidu? Pomůže speciální péče a láska, říká kadeřnice Lea Trabak

„Chřipečka” to nebyla. Jste rádi, že je covid za vámi. Ale pak to přijde: Ve výlevce máte chuchvalce vlasů. Na hřebenu to není jiné, vaši ex kštici vám nenápadně z oblečení obírá kamarádka a doma na podlaze se vám z vlasů dělají hnízdečka. Jsou všude, jen ne na hlavě. Pohltí vás stres... Naštěstí pro vás máme dobré zprávy!
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Krása
5 typů mikáda, které dominují létu 2024: Dejte šanci francouzské eleganci nebo italské vášnivosti

5 typů mikáda, které dominují létu 2024: Dejte šanci francouzské eleganci nebo italské vášnivosti

Krása
7 mýtů v péči o pleť, které je na čase vyvrátit: Zubní pasta pupínky neléčí, botox může vypadat přirozeně

7 mýtů v péči o pleť, které je na čase vyvrátit: Zubní pasta pupínky neléčí, botox může vypadat přirozeně

Krása
Nejlepší účes pro léto 2024: Vsaďte na nadčasový střih, který ženy milují už 60 let

Nejlepší účes pro léto 2024: Vsaďte na nadčasový střih, který ženy milují už 60 let

Krása
Trendy barvy laků na nehty na léto 2024: Dejte prostor fantazii a propadněte těm nejkrásnějším nehtovým stylům

Trendy barvy laků na nehty na léto 2024: Dejte prostor fantazii a propadněte těm nejkrásnějším nehtovým stylům