Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Móda

Kontroverzní vzor, který milují Francouzky, je hitem léta 2024: Naučte se ho nosit stylově jako ony

S příchodem léta se do módního popředí dostávají různé typy vzorů. Někdy letí výrazné květy, jindy proužky nebo puntíky. Letos se must-have trendem stal leopard, kontroverzní motiv, který na spoustu lidí působí lacině. Opak je ale pravdou. Nejlepší návod, jak ho nosit, přinášejí stylové Francouzky, které si tento vzor vzaly doslova za svůj a vytvořily z něj nový základ šatníku. Následujte jejich styl a tento zvířecí vzor si zamilujete i vy.

Must-have trend léta 2024: Dejte šanci leopardímu vzoru

Francouzky a jejich styl jsou nevyčerpatelnou studnicí módní inspirace. Takřka každou sezónu přijdou s osobitým způsobem, jak nosit aktuální trendy – vždy s jistou dávkou nenucenosti, přirozenosti a jinakosti, která jim je vlastní. To samé platí i v případě leopardího vzoru, který doslova válcuje letošní trendy. Ano, jde vskutku o odvážný motiv, který na první pohled nemusí být každému po chuti. Někdo jej považuje za laciný, někdo za příliš odvážný, někdo za zastaralý. Pravdou ale je, že s leopardem se dají vytvořit stylové a nadčasové outfity, které nejsou nijak extravagantní, pouze obsahují lehce výraznější prvek, který dokáže celou módní kombinaci pozvednout, nikoliv ji zcela přehlušit.

Mohlo by se vám líbit

Zapomeňte na oranžovou i tyrkysovou: Létu 2024 bude dominovat těchto 5 barev

S létem si často pojíme především šťavnaté syté barvy, jako je oranžová, tyrkysová nebo fuchsiová. Jenže aktuální trendy fandí zcela jiným odstínům. Některé se už osvědčily v předchozích sezónách, jiné vás možná velmi mile překvapí. Která barva se stane vaším favoritem?
marianne.cz

Leopardí vzor ovšem není pro Francouzky žádnou novinkou ani pomíjivým trendy výstřelkem. S klidem se dá totiž považovat za stálici v jejich šatníku. V minulosti jej ráda nosívala například Brigitte Bardot, typickým se stal pro slavnou módní novinářku Caroline Roitfeld a milují jej i dcera módní ikony Jane Birkin, Lou Doillon, nebo Jeanne Damas, influencerka a majitelka módní značky Rouje. Všechny tyto ženy dokazují, že i s leopardím vzorem si můžete zachovat elegantní styl, který není nijak vulgární ani příliš vyzývavý.

Historie leopardího vzoru: Od starověkého Egypta a Diora až po glam rock

Přestože se leopardí vzor může jevit jako výstřelek posledních dvou staletí, v módě má mnohem hlubší tradici. Ve starověkém Egyptě byl spojován s Seshat, bohyní moudrosti a vědomostí, v antickém Řecku s bohem vína a veselí Dionýsem a také s bohyní mateřství Kybelé. V obecné rovině se tedy dá říci, že právě tento vzor již v hluboké historii symbolizoval ženství a jistou životní nespoutanost. Tento fakt pak převzala móda na počátku 20. století, kdy si leoparda zamilovaly například slavné tanečnice Josephine Baker a Eartha Kitt či herečka Theda Bara. V Jazzovém věku navíc leopard opět dostál svého významu – stal se prostředkem, jak se vyvázat ze společenských, módních i sexuálních konvencí.

Mohlo by se vám líbit

Chcete být IN, ale nechcete následovat aktuální trendy? Zakomponujte do svého šatníku 5 mikrotrendů, na které teď nedají dopustit módní expertky

Po každé sezóně módních přehlídek a fashion weeků se s novými trendy na nadcházející sezónu roztrhne pytel a my napjatě čekáme, na co se můžeme těšit… pokud vůbec na něco. Ne všichni se chtějí nechat ovlivňovat nejrůznějšími módními výstřelky a raději zůstávají v zajetých kolejích nadčasových kousků. To ovšem neznamená, že nemůžete být in. Stačí následovat pětici mikrotrendů, na které nyní nedají dopustit módní expertky. Většinu z nich už navíc nejspíš máte v šatníku.
marianne.cz

Na přehlídkové molo se poprvé leopardí vzor dostal v roce 1947, a to díky Christianu Diorovi. Slavný návrhář si ovšem uvědomoval provokaci, jež byla s tímto motivem spjatá, a tak své zákaznice jasně upozorňoval: „Pokud jste jemné a sladké, nenoste ho! V 50. letech se pak leopard dostal i do pin-up subkultury a zamilovala si jej například i Marilyn Monroe, jež dokázala, že jde o módní záležitost určenou pro sebejisté a vyspělé ženy, které se nebojí lehce provokovat.

V 70. letech pak leopardí vzor pronikl i do hudebního světa. Stal se jedním z klíčových prvků glam rocku, který se vyžíval v módě s často až kostýmním nádechem. Nosili jej ikony jako David Bowie nebo Marc Bolan z kapely T-Rex, tedy muži, kteří podporovali vlnu tehdejší sexuální revoluce, jejímž úkolem bylo mimo jiné stírat rozdíly v ženském a mužském oblékání. Leopardí vzor nebyl cizí ani punkovým pionýrům v čele s Iggy Popem, Debbie Harry nebo Sidem Viciousem. A právě na konci 70. let se začala rodit myšlenka, že je leopardí vzor pomyslným symbolem lidí žijících na okraji, anarchistů, punkerů nebo dokonce prostitutek. Vyzývavost, odvážnost a jisté opovrhování společenskými konvencemi nebyly po chuti vyšším třídám, které začaly leoparda považovat za laciný módní prvek, jenž se k dobře vychovaným a slušným lidem jednoduše nehodí.

Mohlo by se vám líbit

Zpěvák Prince by oslavil 66. narozeniny: Připomeňte si jeho nejikoničtější módní momenty, kterými se mohou inspirovat i ženy

Za módní ikony je považováno mnoho umělců a legendární hudebník Prince se mezi ně zaslouženě řadí. Kromě toho, že dal světu nespočet skladeb, které dodnes rezonují mnohými z nás, obohatil společnost také o specifický přístup k oblékání. Svými modely častokrát stíral hranici mezi mužskými a ženskými kousky, čímž se bezpochyby zapsal na seznam umělců s nejzajímavějším módním stylem, kterým se můžeme dodnes inspirovat.
marianne.cz

Zvířecí vzor ale nestál v ústraní dlouho. Už v 80. a 90. letech se opět dostal na výsluní, a to například díky módní tvorbě Gianniho Versace, ale také třeba díky grungeové vlně v čele s Kurtem Cobainem. V nultých a 10. letech 21. století se pak leopard opět vrátil mezi trendy díky osobité britské módě Kate Moss, jež nedala dopustit na leopardí kabátky v retro stylu, i celé indie scéně, která se spolupodílela na utváření módního a hudebního stylu mileniálů.

Jak se z módního trendu stal základ dámského šatníku

Historie leopardího vzoru je spletitá, ale po celou dobu dokáže inspirovat. Je jedno, zda si do svého stylu převezmete prvky z diorovského pojetí, z volnomyšlenkářských 70. let nebo z rock chic outfitů Kate Moss. Pravdou ale je, že letošní chápání zvířecích motivů je skutečně nejbližší módnímu přístupu Francouzek – tedy že nejlepší a nejsnazší cesta, jak tento vzor dostat do svého šatníku, je skrze kombinace s jednoduchými, nadčasovými kousky. Jak navíc radí oblíbená stylistka Allison Bornstein: „K leopardovi přistupujte jako k dalšímu neutrálnímu modelu.“ Svými outfity se zvířecím vzorem nemusíte nijak vyčnívat a stále si můžete zachovat sofistikovanost a eleganci. Díky tomuto módnímu přístupu se tak leopard snadno stane dalším základem vašeho šatníku, který můžete nosit doslova na sto způsobů. Jak na to? Tipy na stylové outfity najdete v galerii.

Poskládejte si stylový outfit s kousky s leopardím vzorem
Zdroj článku

Související články

Móda
Jak se obléct na rande: Tipy na outfity na romantické pikniky i vášnivé večery

Jak se obléct na rande: Tipy na outfity na romantické pikniky i vášnivé večery

Móda
Trendy doplňky pro léto 2024: 4 módní detaily, které vám vylepší i ten nejjednodušší outfit

Trendy doplňky pro léto 2024: 4 módní detaily, které vám vylepší i ten nejjednodušší outfit

Móda
V létě 2024 obujte boty, na které nedaly dopustit Audrey Hepburn ani Marilyn Monroe. Kačenkové podpatky jsou letos překvapivě trendy

V létě 2024 obujte boty, na které nedaly dopustit Audrey Hepburn ani Marilyn Monroe. Kačenkové podpatky jsou letos překvapivě trendy

Móda
Do parného horka i do klimatizace: 3 outfity, které jsou vhodné ven i do kanceláře

Do parného horka i do klimatizace: 3 outfity, které jsou vhodné ven i do kanceláře