Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Móda

LETNÍ OLYMPIJSKÉ HRY: Prohlédněte si nejzajímavější nástupové kolekce z celého světa

Info ikona
LOH

Slavnostní zahájení olympijských her se pokaždé nese v duchu „módní bitvy“. I když se za nejlepší nástupové kolekce medaile neudělují, každá země chce zazářit a dostat se do hledáčku módních expertů či novinářů z celého světa.

Spojené státy americké

Modrobílý pruhovaný svetr, modré sako s ikonickým hráčem póla, skinny džíny a pásek v národních barvách, který vznikl z recyklovaných plastových lahví. Tak vypadá zahajovací kolekce z dílny amerického návrháře Ralpha Laurena, která je podtržená padnoucími střihy i kvalitními materiály. Není to ale trošku nuda? Ralph Lauren prostě vsadil na léty osvědčenou klasiku, která rozhodně neurazí, ale bohužel ani nenadchne. O chlup zajímavější je kolekce pro závěrečný ceremoniál, která se skládá z bílých kalhot, bílého polo trička a bílé bundy s modrou kapucí. Mimochodem za spodním prádlem pro americké sportovce stojí Kim Kardashian, respektive její módní značka Skims. Škoda, že Američané experimentovali jenom u módních kousků, které nejsou při sportovním ceremoniálu vidět.

Kanada

Zatímco Spojené státy americké se při tvorbě olympijské kolekce držely při zemi, jejich severní sousedé upustili uzdu fantazii. A tak celý svět obletěla zpráva, že Kanada vykročí vstříc letní olympiádě v pokreslené džínové bundičce s nasprejovanou kanadskou vlajkou. Pravda je ale taková, že tento odvážný model patří až do závěrečné kolekce. Při zahajování LOH se Kanaďané představí v červené bundě s javorovým listem na zádech, bílém tričku a v kalhotech s výšivkou javorového listu. Mnoho povyku pro nic!

Japonsko

Zahajovací kolekce hostitelské země nás zaujala ze dvou důvodů. Za prvé béžová saka, červené kalhoty a sukně vzdávají hold oblečení, které japonští sportovci nosili při olympijských hrách v Tokiu v roce 1964. A zároveň je to poprvé, co totožnou kolekci obléknou olympionici i paraolympionici. I když se Japonci mohli trošku odvázat, rozhodně svou olympijskou kolekcí neudělali krok vedle. 

Austrálie

Bílá trička, tmavě zelené bermudy, a především zelenožlutý šátek naznačují, že sledujete brazilský olympijský tým. K překvapení všech se do zelenožlutých outfitů od značky Sportscraft oblékli Australané. Pravdou zůstává, že oblečení je promyšlené do posledního detailu. A tak na podšívce šedého saka stojí 320 jmen zlatých australských olympijských medailistů, nebo v kolekci objevíte motiv, který odkazuje k Aboridžinců – původním obyvatelům Austrálie. Navíc ve zvolených barvách bude australská výprava k nepřehlédnutí, což je rozhodně velké plus.

 

Rusko

Opomenout nesmíme ani na ruské sportovce, kteří při Letních olympijských hrách 2021 v Tokiu budou soutěžit pod neutrální vlajkou olympijského výboru. Přesto se ruská vlajka na olympijském stadionu objeví, a to prostřednictvím zahajovací kolekce. Tu pro ruské sportovce vytvořila návrhářka Anastasia Zadorina, zakladatelka značky ZASPORT. Při ceremoniálu si pozorně prohlédněte ruské sportovce, kteří oblečou krátké košile s límečkem se silnými pruhy bílé, modré a červené barvy. Nemusíte být rusofil, abyste poznali, že národní barvy jsou pod sebou ve stejném pořadí jako na ruské vlajce.

Mexiko

Vzpomínáte si na divoce pestrobarevné košile s ještě barevnějšími výšivkami a sombrera, se kterými se mexičtí olympionici představili na olympijských hrách v roce 2012? Dobrou zprávou je, že v letošním roce Mexičané od psychadelických kostýmů ustoupili, a tak se můžeme těšit na jednoduché modré kostýmky, které na klopách zdobí tradiční mexická výšivka Zapotec. Nutno dodat, že do výběru zahajovacího úboru promluvila i veřejnost, která prostřednictvím online dotazníku mohla hlasovat pro tři předvybrané uniformy. Troufáme si tvrdit, že tentokrát Mexičané nesáhli vedle.

Slovensko

I když se o slovenské olympijské kolekci příliš nemluví, rozhodně by neměla uniknout vaší pozornosti. Za designem stojí sportovní značka 4F a o doplňky s tradičním motivem charakteristickým pro slovenský region Čataj se postarala módní návrhářka Ema Klein. Nechcela som vzor otrocky skopírovať, ale chcela som vytvoriť vlastnú podobu v štylizovanej forme, ktorá by vhodne reprezentovala našu krajinu. Snažila som sa krížikovú, viac geometrickú výšivku z Čičmian vrátiť do rastlinnej, organickej podoby,“ řekla Ema Klein. Výsledkem je funkční sportovní oblečení okořeněné tradicí a slovenským patriotismem.