Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Móda

ANKETA: Která česká olympijská nástupová kolekce se vám líbila nejvíce?

Info ikona
olympijská kolekce

Minulý týden byl odhalen návrhář olympijské nástupové kolekce pro rok 2024, kterým je Jan Černý. My se už jeho kolekce nemůžeme dočkat, v mezičase jsme se ovšem rozhodli zavzpomínat na ty z minulých let.

Tereza Čaladi | 19. 09. 2023

Zahájení olympijských her se kromě velkolepého zapálení olympijského ohně a představení jednotlivých týmů nese i v duchu módního souboje o nejlepší nástupovou kolekci. Příští rok tomu tak bude nejspíš ještě o poznání více, vzhledem k tomu, že se olympiáda koná v Paříži, které se přezdívá město módy.

Nástupové kolekce se přitom snaží obvykle kombinovat v sobě něco, co je typické pro zemi, kterou reprezentují, ale zároveň v sobě nesou něco ze země, v níž se daná olympiáda odehrává.Ať už šlo třeba o holínky do deštivého Londýna, které se tam tehdy vyprodaly, nebo o modrotisk do Tokia, jenž je pro obě země součástí jejich kultury,“ přibližuje Václav Hrbek, majitel a zakladatel značky ALPINE PRO, která připravuje olympijské oblečení již od zimních her ve Vancouveru 2010. „I v Paříži chceme zaujmout odpovídajícím stylem, proto jsme vsadili na spolupráci s Janem Černým,“ doplnil.

Jan Černý se přitom v Paříži během své kariéry učil, konkrétně absolvoval půlroční stáž u značky Louis Vuitton. A ve stejném městě se 26. července 2024, kdy se koná zahájení třiatřicátých Letních olympijských her, pokusí oslnit celý svět. Proces tvorby je pro mě velmi intenzivní. Najednou musím shluknout všechno, co umím, do jediného outfitu, který bude reprezentovat celou zem. Cítím velkou zodpovědnost, mám k tomu respekt,“ vysvětluje Černý. Slibuje ale, že to bude jedinečné. „Během rešerše jsem nenašel podobný přístup k navrhování ani v Česku, ani v zahraničí.“ Tomu věří i předseda Českého olympijského výboru: „Honza je velmi kreativní, ukazuje úplně jiné přístupy a možnosti. Můžu všem slíbit, že v klasickém obleku na slavnostní zahájení nepůjdeme. Bude to něco modernějšího, něco víc in. Všichni se na to těší. Ale podobu kolekce ukážeme až příští rok,“ tvrdí Jiří Kejval.

Mohlo by se vám líbit

Předchozí olympijské nástupové kolekce

Ačkoliv už se nástupové kolekce Jana Černého nemůžeme dočkat, ještě chvíli budeme muset čekat. Můžeme ale mezitím zavzpomínat na ty z minulých let. Ovšem vzhledem k tomu, že se olympijské hry konají od roku 1896, těchto kolekcí za tu dobu vzniklo opravdu velké množství. My se rozhodli připomenout zejména ty z posledních let, tedy ty od roku 2000. Prohlédnout si je můžete v naší galerii a následně nám dát vědět, která se vám líbí nejvíce, v naší anketě.

Olympisjké nástupové kolekce z minulých let
Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku