Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Móda

Módní hit list Jany Kirschner: „Ženskost je pro mě víc, než vidí oko pozorovatele.“

Info ikona
Jana Kirschner

Od roku 2005 žije v Londýně, ale na rodné Slovensko i do Česka se pravidelně vrací. V čem se zpěvačka Jana Kirschner (44) cítí nejlépe na pódiu i v civilu, koho považuje za fashion ikonu a které tvůrce ráda nosí?

Eliška Vrbová | 17. 04. 2023

Jak váš styl ovlivnil život v Londýně?

Absolutně ho změnil. A každý den za to děkuju. Nebylo to vždy úplně lehké, ale miluju ten buzz a šum města, tu energii.

V čem je tamní pohled na módu jiný než na Slovensku a v Česku?

Vládne tu svoboda bez snahy. Lidé kombinují staré a nové, věci ze secondhandu s těmi od luxusních značek, a zároveň mají úctu k tradicím. Je to taková chuť nikdy nezastavit, posouvat hranice, vykřičet do světa svůj názor. To všechno je britská móda, kterou vedla dlouhé roky legendární Vivienne Westwood. Dnes ji následují dlouhé zástupy skvělých mladých designérů, jedním z nich byl i Alexander McQueen.

Jaké máte ráda značky a tvůrce? Kde nejraději nakupujete?

V Londýně. Neustále tu objevuju něco nového a hledám značky mladých britských designérů. Když přijedu domů, neodolám domácím značkám, jako je Marcel Holubec, Petra Kubíková, Jan Černý, Zoltán Tóth a další. Čím jsem starší, tím důležitější mi připadá podporovat naše designéry.

Nakupujete radši online, nebo v klasických obchodech?

Online jen když nestíhám, jinak miluju brázdění ulic, povídání s lidmi a hledání kousků, co za to stojí. Jediný obchoďák, který zvládnu, je Selfridges a Dover Street Market. I když je to tam dost busy, ráda se tam na pár hodin ztratím.

Mohlo by se vám líbit

Je nějaký rozdíl mezi vaším stylem na koncertech a v civilu?

Vybrat vhodné koncertní oblečení je pro mě nejtěžší věc. Ve většině věcí se člověk potí, mačkají se a rychle se zničí. Vždycky hledám něco, co vydrží, je zajímavé, ne příliš těžké na údržbu a zároveň to musí dobře vypadat. Není to jednoduché a s budgety, které máme, je to vždy improvizace. Můj muž hraje a pracuje jako musical director pro irskou zpěvačku Róisín Murphy. Ona je pro mě skutečná fashion ikona a právě kostýmům věnuje spoustu času, hledá nové umělce, kteří šijou kousky speciálně pro ni. Jsou nezanedbatelnou součástí jejího vystoupení. To je umění, tak bych to chtěla i já. Ale u nás je realita jiná a často nás doženou představy, že ženy umělkyně musí mít výstřih, šaty, vysoké boty. Takové to „žena by měla zůstat ženou“. O tom, co tato věta znamená, bychom mohli debatovat dlouho. Ženskost je pro mě víc, než vidí oko pozorovatele, víc než exteriér. Ženskost je pocit, který vychází z nitra a není odkázaný na módní trendy.

V čem se při zpívání cítíte nejlíp?

V kalhotách a saku. Širší ramena, možná nějaký sexy bralette top pod tím. To, co nosím pod šaty, je důležité, i když to není vidět. Tam to všechno začíná.

Co právě teď nejčastěji a nejraději nosíte?

Dlouhá trika, široké džíny, tenisky a extra velké mikiny, do kterých se během mých častých přeletů mezi Londýnem, Prahou a Bratislavou celá zabalím a poslouchám hudbu.

Jaký je váš ideální outfit na začátek jara?

Baloňák, ten musí být. Mám jich asi deset (smích). Můj nejnovější kousek je od značky Freier a je absolutně dokonalý. K tomu baleríny nebo tenisky a ruksak. Kabelky už téměř nenosím. Jsem muzikantka, takže mám u sebe sluchátka, počítač, mikrofon a zubní kartáček. A to se do kabelky nevejde.

Máte nějaký módní vzor?

Mladí lidé v ulicích, to je ta nejlepší runway.

Mohlo by se vám líbit

Co je klíčový kousek vašeho šatníku?

Ledvinka Moji Marni. Je to skvěle praktická a přitom fashion vychytávka. Mám ji už sedm let a stále mě lidé zastavují, odkud ji mám. Kromě toho sluneční brýle v jakékoli podobě a kdykoli. No a vintage šperky a hodinky – všechno, co se blyští.

Máte v šatníku nějaké kousky spojené s konkrétními příběhy?

Lehounké modré hedvábné šaty po mámě s bleděmodrou podšívkou, které se nádherně točí. Nosila je někdy v osmdesátých letech a pro mě jsou navždy ekvivalentem elegance. Mám je stále ve skříni, několikrát jsem je na sobě měla na koncertech a šetřím je pro své dcery.

Ovlivnilo mateřství nějakým způsobem váš styl?

Absolutně. Na dlouhé období jsem módu úplně vypustila. Zabalila jsem vysoké boty, dlouhé náušnice a extravagantnější kousky a transformovala jsem se do svojí nové životní role ženy sedící v teniskách a džínách na pískovištích a hřištích. Všechno má svoje kouzlo, záleží na tom, jakou perspektivu si člověk vybere.

Co podle vás vytváří „signature look“?

Vy, vaše nitro, energie, úsměv, gesto. To, co na sobě máte rádi. Ukažte to, sdílejte to se světem. Skutečný signature look vychází zevnitř.

Který trend vás momentálně nejvíc baví?

Mám ráda pánskou módu, teď mě baví víc než dámská. Vlastně miluji módu, která na těchto definicích nestojí.

Co vás v módě v poslední době zaujalo?

Luxusní secondhandy i ve velkých obchodních domech. Recyklace a reusing zažívají obrovský boom a oceňuji všechny, kteří v módním světě přemýšlejí nad současným stavem planety, naší budoucnosti, obrovským přebytkem a uvědomují si nutnost změnit náš vztah k rychlé módě.

Módní oblíbenci Jany Kirschner
Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku