Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Móda

Trend jara 2024: Retro tenisky z 60. let se vracejí

Info ikona
retro tenisky

Dny se pomalu prodlužují, venku začíná být tepleji a ptáci začínají zpívat. To znamená jediné, jaro se už blíží. S tímto obdobím přitom přichází i vlna nových trendů. Jejich velkou součástí jsou letos boty, které jistě všechny znáte. A pokud ne, tak věřte, že si je zamilujete.

Tereza Čaladi | 21. 02. 2024

Snad všechny víme, že trenčkoty jsou základním kouskem, který na jaro potřebujete. A pokud přemýšlíte, co si k němu vzít za boty, máme pro vás odpověď: tenisky. Ale ne jen tak ledajaké.

Nesmrtelné botasky

Možná jste botasky nosily během dospívání, možná jste měly podobné boty v létě 2022, kdy bylo trendy nosit retro tenisky k šatům. Teď jsou trendy vyloženě retro tenisky, jejichž původ je spojený s naší zemí.

Historie botasek

Firma Botas vznikla v roce 1963 a sídlila ve Skutči. Původně nesla název Botana a zaměřovala se na výrobu pánské vycházkové obuvi. Ruku v ruce se změnou názvu šla ale i změna směru firmy, které se v té době začala soustředit více na sportovní obuv. Název značky byl přitom odvozen od českého slova „bota“ a konečné písmeno „s“ zastupovala název města, kde se boty vyráběly, či by se dalo využít i pro označení slova „sportovní“.

V 60. letech zažívaly botasky svou největší slávu. Vyvážely se do zahraničí a nosily je olympijské legendy jako například Emil Zátopek. Okolo roku 2000 začal trh ale slábnout. A i když pro nás botasky zůstávaly ikonické, nebyl o ně až tak velký zájem. To se ovšem zase docela změnilo v loňském roce, kdy firmu Botas koupila zlínská firma Vasky. Čeští výrobci bot na své značky zkrátka nedají jen tak dopustit, a to platí i o majiteli firmy Vasky, Václavu Staňkovi, o němž by se dalo říct, že jde ve šlépějích Tomáše Bati.

Příběh ikony, která obouvala několik generací i světové sportovce, pokračuje. Díky vaší neuvěřitelné podpoře jsme mohli značku převzít. Jsme hrdí na českou tradici, která se promítá do každého páru bot, který opustí naši továrnu. V botaskách najdete kvalitu, pohodlí a odolnost, na které se můžete spolehnout,“ tvrdí Vasky.

Mohlo by se vám líbit

Pruhy jsou opět trendy: Jak je nosit v roce 2024?

Pruhy snad nikdy nevyjdou z módy. To ale neznamená, že se nosí stále stejně. Opak je pravdou. A my pro vás máme tipy, jak je nosit v roce 2024.
marianne.cz

Jaké další retro tenisky nosit?

Ačkoliv duše botasek pokračuje a již dávno je nenosí pouze vrcholoví sportovci, nejsou to jediné vintage boty, které můžete toto jaro nosit. Nedávno jsme vám psali o teniskách Onitsuka Tiger Mexico 66, které se také proslavily v 60. letech a nyní se vrací na výsluní. Kromě nich ale širokou škálu bot tohoto typu nabízí například i značky New Balance, Adidas, Nike a další. Konkrétní tipy najdete v galerii.

Tenisky na jaro 2024
Zdroj článku